Nu ma mai inteleg cu fiica mea!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by smaranditza

Dana, citind mesajul tau, mi-am adus aminte de o faza din copilarie, si te-am regasit in locul mamei mele: in adolescenta am avut nenumarate certuri cu ai mei, si in una din zile, la fel, tata mi-a tras una. Am facut crize, si chiar vroiam sa auda toti vecinii ce parinti tampiti am, etc...Intre timp, tata plecase la serviciu, si eu am ramas cu mama acasa. Dupa cateva ore, s-a strecurat ca o pisica in camera mea, si a inceput sa faca exact ce ai facut tu: sa imi tina teorii despre lume, despre cat de grea e viata, ca eu trebuie sa ii inteleg, ca si ei sunt oameni, si se mai enerveaza, ca si tata a avut o scapare, ca trebuie sa-l inteleg ca are si el probleme la lucru si e nervos, ca nu a vrut nici el sa ma loveasca, bla, bla...

Stii ce am facut eu la toate astea? Prima data ma gandeam in alta parte, si daca m-ar fi intrebat ceva nici nu stiam ce vorbea cu mine. Apoi, cand am vazut ca tot sta langa mine si bate din gura, taceam - ca sa o enervez si mai tare, dar la fiecare "scuza" a ei ii si gaseam un contra-argument in mintea mea. Cel mai tare ma enerva coalitia ei cu tata, in loc sa spuna: da, AM GRESIT AMANDOI, te rugam sa ne ierti. Niciodata nu am auzit asta din gura lor, ci numai scuze si dezvinovatiri, si vorba celebra, nelipsita de la certuri: "trebuie sa ne intelegi si tu...trebuie sa intelegi si tu situatia". OK! Dar, pe mine cine ma intelege????? Adik, numai eu trebuia sa ii inteleg pe ei, dar reciproca nu era valabila????

smaranditza, si te inteleg perfect, sper ca ai reusit la maturitate sa iti vindeci sufletul.

Eu mancam bataie frecvent, de cele mai multe ori din nimic, si nici vorba sa mi se explice ceva, doar eram o fiinta inferioara folosita doar ca si cos de gunoi pt. nervii mamei, o explicatie ar fi insemnat in ochii ei o justificare si cum sa se justifice ea in fata mea, cand ea se mintea ca bataile erau "pentru binele meu" si voia neaparat sa creada ca ea e o mama fara pata? Dar asta e alta poveste.

dana d, daca stii engleza, iata un link interesant (cu trimiteri la mai multe linkuri), unde poate vei gasi ceva material de lectura:despre efectele unei copilarii abuzive

Nu-ti pierde speranta!! Eu mi-as fi dorit din suflet ca mama mea sa fi aratat macar 20% din bunavointa ta de a repara o situatie negativa. Lucrurile inca mai pot fi indreptate. Iti tinem pumnii sa reusesti.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Super subiectul!
Dana, te intreb, de ce trebuia cea mare sa iasa cu cea mica afara si sa aiba grija de ea? De ce sa-i dai celei mari responsabilitateta voastra? Nu era mai simplu sa iesiti unul dintre voi cu cea mica si sa o lasati pe Alexa sa isi faca programul ei?
Fara sa te superi pe mine, dar ce cauta patutul celei mici la voi in camera? Ce simte Alexa seara cand voi stati toti trei intro camera si eventual chicotiti si ea sta singura la ea in camera
A fi parinte e groaznic de greu, dar si cand iti iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Mamaruta dar nu i frumos ca o domnisorica sa si ajute un picut mama? Ca sunt sigura ca mama nu ramanea in fata tv ul in timpul asta.

Dana ce pot eu sa ti zic?! E greu sa dai sfaturi, eu iti doresc decat muuulta rabdare si nervi puternici. Poate ii trece pustoaicei!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by teo2

E GREU!!! E FOARTE GREU! Cind ai un pui care te pune la incercare clipa de clipa e taaaaare greu! Insa ceea ce am inteles eu (sper ca la timpul potrivit) a fost ca trebuie sa las deoparte ocrotirea gen "mama-cangur" si sa instaurez urmarirea "din culise", pentru ca fetita mea a ajuns (atit de repede) la virsta cind deja a inceput sa isi incerce aripile si are dreptul de a face si greseli.
Mai stau citeodata si ma intreb ce ma mai asteapta, oare? Insa nu pot sa nu observ ca incercarile mele de a o face sa inteleaga ca o iubesc dau roade...si-mi place, ca mi-e draga zgitia de fata asa vulcan cum este...




Este foarte frumos ce ai spus mai sus.
Am citit si am luat aminte pentru mai tarziu.



beat your children

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Dana d,
alege bataliile si cand alegi ai grija sa castigi . Concentreza-te pe cateva elemente pe care le consideri esentiale, cum ar fi relatia intre fete sau conversatia politicoasa in casa si concentreaza-ti eforturile pe asta. Lasa ciorapii si hainele subtiri ca sunt neesentiale, de alea te ocupi cand problemele mari sunt rezolvate. Mai bine fa un efort si sorteaza ciorapii fetei sa ii ramana doar cei care sunt buni (eventual faceti asta impreuna) decat sa te certi cu ea de fiecare data cand vreti sa iesiti din casa. Si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa-i lasi fetita cea mica in grija, mai ales daca asta inseamna ca ea sa renunte la ceva pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Dana, eu nu cred ca cea mare n-a mai vrut sa iasa pentru ca i-ai luat "povara" ci pentru ca ieseai tu... Eu in locul tau, i-as fi impus celei mici sa iasa asa cum vroia cea mare, astfel invata sa o asculte, iar cea mare se va simti importanta. Eu le-as culca de acum impreuna, chiar daca la inceput se vor certa, asa cum am scris mai sus la sora mea asta a fost solutia cea mai buna. Eu cred ca odata cu trecerea timpului vor invata sa se bucure una de alta in momentele de liniste de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Corina, ba da, domnisoara ar trebui sa-si ajute mama, nu de alta, dar poate si mama are dreptul sa se bage in pat pana in 12. Numai ca justificarile noastre la ei nu tin, orice rugaminte o iau ca pe o povara.Totul trebuie sa se intample ca si cum ar veni de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

dana d, ai mare grija cum o tratezi pe cea mare in raport de cea mica; evident ca cea mica necesita mai multa atentie si sprijin din partea ta, a voastra dar aveti grija sa nu faceti discriminari intre ele;si eu am suferit in copilarie, provenind dintr-o familie cu doi copii, eu eram cea mai mica;intotdeauna sora mea mai mare avea voie sa faca absolut tot ce-si doreste, eu nu;cind ne-am marit, sora mea era geloasa pe mine ca ea era mai plinutza eu slaba,sau cind imi cumparam ceva ce ea nu avea,ne cafteam din te miri ce;
acum, avind si eu o fata de 9ani constat ca de gelozie tot n-am scapat, fiica-mea imi tine socoteala de cite ori imi cumpar haine si pretinde cu tupeu sa-i iau si ei cite ceva de fiecare data;evident ca nu ma supun si deja simt ca incepe sa ma ocoleasca, ca il prefera pe taica-su care ii cumpara oricind,orice;ce vroiam de fapt, era sa te sfatuiesc sa nu faci diferente intre ele sa insisti sa o atragi pe la bucatarie oferindu-i si o recompensa, sa incerci sa o intrebi ce i-ar placea sa manince maine, sa mergeti amindoua la mall la shopping, film, pizza...n-o abandona in tristetea ei, se va inrai si mai tare; n-are o colega de clasa, o prietena care sa-ti spuna ce apasari ar putea avea?

succes mult, m-a impresionat teribil drama ta sufleteasca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ar fi bine sa se destainuiasca unei colege, unei rude, daca tie nu poate sa iti spuna. ajuta foarte mult sa iti spui oful cuiva.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by dana d

mamaruta iti raspund imediat: Ele au vrut sa iasa afara impreuna, ca dovada ca Alexa nu a mai vrut sa iasa deloc daca i-am luat eu "povara" Nu avea altceva de facut, statea singura si nici macar nu a vrut sa se plimbe cu rolele de una singura.

Fetele mele




Intrebarea mea este: De ce trebuia sa aleaga intre a iesi fara role si a sta in casa? De ce, daca tot te-ai imbracat sa iesi cu aia mica, de ce nu ai luat-o si pe cea mare? DE CE nu ati iesit toate trei???


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput