credeti in o a doua dragoste

credeti in o a doua dragoste | Autor: arisa_alina

Link direct la acest mesaj

Din cauza lipsei de prieteni m-am gandit sa impart cu voi cei de DC bucuria mea...!In sfarsit dupa patru ani de asteptari si incercari fara rezultat,am resimtit din nou acea stare de armonie...bunastare...incredere in sine...un aer primaveratic!Am cunoscut un tip in urma cu patru luni,relatia a decurs incet...fara prea multe telefoane sau sms-uri,devenind acum total diferit.Pana acum pur si simplu din egois si poate prea multa nepasare ma rugam la Dumnezeu doar in cazuri extreme,acum insa seara de seara rugaciunea mea catre El este nelipsita...ii multumesc ca m-i la scos in cale,ca mi-a dat sansa sa resimt acea stare de adolescenta de care mi-erea dor uneori,ca ma ajutat sa-mi deschid inima si ca pot sa iubesc din nou...si nu in ultimul rand sa nu mi-l ia de langa mine.De cate ori ma suna zambetul pe buze este nelipsit,imi furnica tot corpul,inima imi bate cu putere!Daca l-as visa as fi in stare sa-l scot din vis sa-l pot imbratisa:)Sunt dependenta de prezenta lui,de vocea si de privirea lui!Ii multumesc din tot sufletul ca ma invatat sa iubesc din nou si ca nu toti barbatii sunt la fel.Dar deceptia pe care am avut-o cu ex-ul sot este inca greu de uitat deaceea imi este greu acum sa-l cred pe el(actualul)!Din gura ii spun ca``da te cred``dar cu inima nu pot spune acelasi lucru!Cu toate ca motive ca m-ar minti nu-mi da...ce sa fac cu lipsa asta de incredere...?nu vreau sa risipesc sansa de a fi fericita,sansa care poate Dumnezeu nu mi-o mai va da curand!Defectul meu este ca incep sa iubesc cam greu si cand incep sa...o fac cu toata fiinta mea,iubesc din suflet si cu toate puterile mele,persoana in cauza ajunge pentru mine la fel de important ca si aerul pe care-l respir!Dar cand vine timpul sa uit de aceea persoana imi trebuies ani,si chiar si dupa ani uitarea nu este completa!Tot ce vreau acum este sa am incredere in el...dar nu pot!Ce sa fac?!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Ce frumos ai scris la inceput, citind am avut impresia ca am scris chiar eu.Ce frumos e inceputul unei relatii si chiar m-am regasit in aceste cuvinte ale tale.Despre neincrederea ta ce sa-ti spun cred ca ar trebuie sa nu te mai gandesti ca ai avut o relatie esuata si mai ales sa nu compari relatia avuta cu actuala relatie.Nu toti barbati sunt la fel cu timpul ai sa vezi daca e demn sa ai incredere in el sau nu timpul le rezolva pe toate.Sper sa te bucuri de relatia aceasta si sa fie una care sa merita dragostea si toata increderea ta.Pupici


alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Acorda-ti timp. Iar in ceea ce priveste intrebarea din titlu, da cred in a doua dragoste si a treia samd. Totul depinde de disponibilitatea ta afectiva.

6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Atata timp cat te simti viu(care nu e acelasi lucru cu a fi viu), poti sa te indragostesti "fara numar". Na ca facui si o gluma

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirachi spune:

ca raspuns la topic,da cred si in a doua dragoste;noi oamenii avem o mare disponibilitate afectiva...fiecare om e unic in felul sau...de aceea te poti indragosti si iubi chiar si de mai multe ori...ii iubim pt.calitatile si defectele lor si pt.ceea ce reprezinta ei ca persoana.
dar e bine sa te rupi de trecut,sa-l accepti ca facand parte din experienta ta si nu ca pe un bolovan pe care il tragi dupa tine si care sa-ti influenteze in sens negativ modul de a privi alti oameni,in cazul tau barbatii si prin aceasta prisma o noua relatie...nu te mai gandi la fostul si priveste pozitiv spre viitor


Mamica de alexuta mica









UITAREA ESTE ULTIMUL LEAC PENTRU LUCRURILE PE CARE LE-AI PIERDUT

NU LASA SOTIA SINGURA LA NECAZURI,CA NU INTOTDEAUNA O GASESTI SINGURA SI LA BUCURII

NEPASAREA ESTE CEL MAI MARE HANDICAP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annnca spune:

Si eu cred in a doua dragoste.
O relatie,sau o casnicie esuata,nu inseamna decat o lectie de viata si un nou inceput pt noi.
Iar ceea ce va urma,este mai bun decat ceea ce a trecut.
Si nu stiu de ce simt ca,a doua iubire este mai puternica decat prima.Sau cel putin este ...altfel...ca sa spun asa.
O dragoste sincera,intre 2 persoane echilibrate,cu o experienta in urma.Un sut in fund nu inseamna decat un pas inainte,asa ca..traieste ceea ce ai primit acum..si nu te teme.
Nu sunt buna la dat sfaturi,n`am o varsta la care pot sa spun: Am experienta,asculta`mi sfatul.
Este doar o parere personala.Nu rata ce ti se ofera.Poti trece pe langa iubire,din teama de a o primi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Annnca

Si eu cred in a doua dragoste.

Si nu stiu de ce simt ca,a doua iubire este mai puternica decat prima.Sau cel putin este ...altfel...ca sa spun asa.

Never say never !



fiecare dragoste e diferita de fosta. sau de viitoarea. sunt 1001 moduri de a iubi pe cineva de la iubit cuminte pana la iubit cu nabadai :)


ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ba eu cred si in a treia, ca mie din a treia incercare mi-a iesit .

Arisa_alina, ma bucur pentru tine ca iubesti si esti iubita. Sa fie cu noroc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Important este sa cazi la pace cu trecutul - dupa ce o faci, poti sa iubesti din nou, nu conteaza a cita oara.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

ce sa faci?
Sa te bucuri de prezent din toata inima. Sa lasi trecutul in urma, acolo unde ii este locul, si sa traiesti prezentul.
Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise

Important este sa cazi la pace cu trecutul - dupa ce o faci, poti sa iubesti din nou, nu conteaza a cita oara.


Elise cea inteleapta si spirituala ca intotdeuna.
Doar cine a trait cuvintele tale stiu cat adevar graiesc.

Arisa-Alina, cred ca dupa o deceptie fiecare suntem putin neincrezatori, dar depinde de noi sa nu pierdem momentele fericite care ne sunt date sa le traim. Si stii de ce? Ptr ca este o persoana nou, o persoana diferita, si daca ex-ul te-a dezamagit, nu inseamna ca nu mai ai incredere in altcineva, in sentimentele altui barbat. Iar daca el te iubeste si-ti arata asta tu vezi, simti, traiesti, si ai confirmarea. Si de ce sa nu te bucuri si sa lasi resentimentele sa-ti umbreasca fericirea? Ele nu-i sunt adresate lui, el nu are nici o vina.
Mie mi-a fost foarte greu sa ma pot atasa de o noua persoana nu din lipsa de incerede sau de teama, ci pur si simplu imi simteam sufletul sterp, gol. Adevarul era ca nu lasam fantoma celei pe care o consideram marea si unica mea iubire sa plece. Dar acum am si eu motiv, asa cum ai spus si tu, sa-i multumesc Lui Dumnezeu in fiecare seara ptr noua sansa pe care mi-a dat-o.
Stii cum se spune: traieste clipa!

Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput