nu mai am viata sexuala!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaa spune:

Va multumesc mult pentru toate raspunsurile!
M-au incurajat foarte mult si am realizat ca intr-adevar am o problema pe care nu o pot lasa asa, de dragul fetitei mele in primul rand!
Problema este ca eu nu ma mai simt atrasa fizic de sotul meu pt ca nu ma mai atrage psihic! Am strans in mine multa tristete datorita faptului ca m-a lasat singura cand aveam nevoie de el (ma refer la perioada de dupa nastere), iar acum imi este f greu sa-l mai vad ca pe omul de care eram indragostita si despre care credeam ca va fi cel mai bun tata si sot! Tocmai de aceea sunt sigura ca trebuie sa incerc sa-mi schimb atitudinea si chiar sa apelez la ajutorul unui psiholog.Sunt absolut sigura ca l-as atrage fizic daca m-as gati, mota si as sari pe el, dar pe mine ma deranjeaza mai mult lipsa intimitatii spirituale! Sunt convinsa ca sexul apropie oamenii in mare masura si tocmai de aceea cred ca asta e raspunsul! Va tin la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Si iar a nu stiu a cata oara uitati ca intr-o relatie de orice fel e nevoie de DOI. Mereu e unul vinovat, indiferent care. Cum tu recunosti, Diana, nici tu nu prea ai chef, initiativa, etc, si poate ai motivele tale, de inteles. Dar atata timp cat tu constientizezi situatia, tu poti lua initiativa. Aminteste-ti ce anume ii placea la tine in trecut si cum era intimitatea voastra, si incerca sa readuci momentele alea intre voi. Aiurea cu discutiile. Noi pricepem discutiile alea juma de ora dupa ce le discutam. cat totul nu e palpabil, nimic nu tine in actiune un barbat. Degeaba ne spuneti ca vreti dar va limitati la a spune. Sa ma scuze stimatele doamne daca sunt dur, dar uneori e nevoie de duritate. Si sunt cazuri pe care poate le stim fiecare dintre noi in care chiar un sot plecat de tot de-a binelea de langa nevasta, cu gandul, etc, a fost readus in cadrul casniciei, si au ajuns prin a avea o relatie super-fericita, prin meritele ei. . De asta se spune ca in spatele unui barbat puternic se afla intotdeuna o femeie. La fel cum, ma gandesc acum, ca barbatul a primit orgoliul si femeia sentimentele. O sfatuiti sa nu riste ca sa nu aiba parte de ofense, dar mereu vedem femei la tribunal care se umilesc. Cand? In ultimul moment? Da, ne plac femeile puternice, dar nu vrem sa avem concurenta cu nevesta. Ne plac femeile puternice, dar e nevoie si de slabiciunea ei ca sa avem noi prilejul de a o proteja. Nu cred ca o femeie care se aranjeaza si-si provoaca sotul (doar e sotul ei nu orice alt barbat) ar trebui sa se simta ofensata ca face ea primul pas, si nu trebuie sa se simta ofensata nici daca ar fi respinsa. In fond si noi de cate ori nu suntem respinsi ca pe doamne le doare capul, nu au chef, si "n" si "n" motive? Si nu ne sangereaza orgoliul de durere si asta nici macar nu ne face sa nu mai incercam urmatoarea data. Sexul trebuie sa faca parte din viata unui cuplu, la fel ca si mancarea. Il intrebi daca vrea sa manace, daca ii e foame. Ei bine daca nu vrea sa manance nu arunci mancarea pe geam si nici nu-i pui ciorba in cap ca te-a refuzat si tu te-ai ostenit gatind-o. Poate totusi ii vei starni pofta si cat de curand ii va fi foame.
E absurd sa crezi ca stand in casa atata timp cu un barbat si nu ai relatii intime e ok. Dar ca sa reaprinzi flacara trebuie sa incepi tot cu inceputul. Iar de la sine, de la "zana buna" sau mai stiu eu ce duh, nu se reaprinde.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Exact. nu ca as fi vreo feminista extremista, insa clar cheia e la femeie...
incepe prin a-i acorda mai multa atentie. un pupic, o mangaiere...si apoi o cina ceva in oras...solutii se gasesc.

ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Acum... cand o femeie face un pas spre sex si e refuzata (din n motive, nu conteaza de ce) se trezeste intr-o situatie penibila... dar cand un barbat incearca sa faca dragoste cu partenera lui si aceasta il refuza... e considerat "normal"... DE CE???


cine a zis ca e normal?!
Nu e normal deloc. Se simte la fel de jignit, sau poate mai jignit decit s-ar simti o femeie. N-a zis nimeni ca un barbat trebe sa considere normal un refuz: doar ca n-ar trebui sa insiste, asa cum probabil nici o femeie nu insista daca i se spune clar NU.
Insa ambii sint pusi intr-o situatie penibila, la o adica.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Elise, tocmai ca nu ar trebui sa ne simtim jigniti, nici noi nici voi, fiecare are momentele lui cand pur si simplu nu are chef, iar iubirea intr-o relatie implica si intelegerea, acceptarea, libertarea celeilalte persoane. Adica sa intelegi ca nu are chef, sa accepti ca e obosit, etc. NU?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

pai accepti ca e obosit...sau el ca tu esti obosita...da' nu doi ani la rand...

ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaa spune:

Va multumesc mult pentru toate raspunsurile si sfaturile pe care mi le-ati dat!
Intr-adevar am o problema de atitudine, pe care voi incerca sa o schimb! Recunosc ca nu mai sunt ca la inceputul relatiei, recunosc ca sunt tot timpul preocupata de copil si ca nu ma mai ingrijesc...dar totusi problema mea exista si datorita faptului ca sotul meu nu mai este ce era si mi-a demonstrat prin indiferenta lui fata de problemele mele,ca nu este tatal si sotul care credeam ca va fi! Lipsa atractiei fizice exista si datorita faptului ca nu ne mai simtim atrasi sufleteste unul de altul, sau cel putin eu nu ma mai simt atrasa de el! Nu pot face sex cu un barbat de care nu ma mai simt atrasa sufleteste. Am strans multa tristete in suflet datorita faptului ca el m-a ignorat atata timp si m-a lasat singura cu problemele legate de copil....tocmai de aceea ca voi apela la ajutorul unui psiholog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Si parerea mea este ca ra trebuie sa faci tu primul pas. Asa cum scria si Elise, incearca intr-o seara dupa ce il culci pe bb, sa te aranjezi, sa te imbraci provocator si sa pregatesti o cina romantica , gateste-i ce sti ca-i place, discutati intr-o atmosfera relaxata si tot tu fi cea care sa-l ademenesti si "sari pe el".
Merita sa incerci pentru bb care are nevoie de voi amandoi, sa incerci sa reaprinzi flacara. Indiferent de rezultat merita incercat, sa vezi pe ce picior stai. Chair daca rezultatul nu este cel scontat nu ai de ce sa-ti fie rusine. Sti ca ai incercat tot ce se poate, si daca nu merge si nu merge, urmezi alta cale.
Stiu ca de cele mai multe ori dupa ce il culci pe bb, dupa o zi de robotit in continu nu este probabil ceea ce iti doresti, dar incearca si sper sa va fie bine la toti, mai ale lui bb.
Pe bb nu ai avea cu cine sa-l lasi macar cateva ore intr-o seara si sa poti iesi undeva cu sotul? Sau in timpul saptamanii sa mai poti iesi si tu la un coafor, la un masaj?
Va doresc tot binele!
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Doinaa, banuiesc ca lucrurile au decurs cam asa: tu ai nascut,n-ati discutat atunci despre ce si cum, despre responsabilitati, etc. el s-a simtit oarecum dat la o parte,vazandu-te non stop ocupata cu bebelusul. apoi tu te-ai "afundat" si mai mult in meseria de mamica, el s-a racit si mai mult. si iote asa au trecut doi ani. corect?

daca nu mai faceti sex de doi ani nu cred ca e obligatoriu sa aiba pe cineva...nu stiu, nu sunt barbat...poate ei ne pot spune mai multe.

ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Diana, daca-mi permiti, iti recomand sa citesti "Marte si Venus in dormitor", te va ajuta sa intelegi multe aspecte ale vietii intime de cuplu. Si daca lasi putin garda jos si pui pe primul loc dorinta de a lega relatia voastra, vei reusi. Te asigur eu.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput