nu mai am viata sexuala!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Nu cred ca un barbat care nu mai face sex cu sotia lui are neaparat pe alta. Si barbatii pot avea probleme cu libidoul, ce-i asa greu de crezut? Si pe ei ii afecteaza psihic nasterea, transformarea fizica a femeii in timpul sarcinii, nasterii...unii isi modofica perceptia asupra femeii de langa ei dupa ce au un copil. Pur si simplu, femeia care alapteaza, isi pune tampoane in sutiene, are dureri de la epiziotomie, nu mai e aceeasi. Asta nu inseamna ca nu o mai iubeste, pur si simplu e o etapa, ceva mai lunga, din viata unui culpu. De ce in sufletul unui barbat, dupa venirea copilului, nu se pune nimeni? Si ei sunt fragili psihic, si ei au caderi, nici ei nu inteleg totul (poate empatia nu e punctul lor forte). Pe scurt, mi se pare superficila sa-i spunem femeii in doua vorbe "are pe alta". Problema cea mai mare a barbatilor este ca ei nu isi scot sentimentele la suprafata sa le disece, a gaseasca explicatii, cauze, cum fac femeile. Ei iau totul ca atare si uneori nici nu-si dau seamna ca sufera. Aici au nevoie de ajutor. Din pacate, o femeie cu un bebe, care sta acasa si pe are pe ale ei, lupta cu respectul de sine, cu colicile, cu bolile copilului, cu noptile nedormite, cu singuratate o buna parte din zi...nu mai are disponibilitatea sa-si inteleaga si ajute sotul...Uneori, din comportamentul mamemi reiese cu totul altceva decat ar vrea ea. De ex., un barbat poate crede ca nu prea mai e nevoie de el prin zona, mama il schimba pe bebe, il hranestem il culca, faca papica, sterilizeaza, calca, spala...si rareori barbatul e pus sau lasat sa faca asta. Haideti sa recunoastem, nu le face temeinic si-l gonim de acolo. Rolul lui e legat de plimbarile pe-afara, de distrat copilul, de carat cumparaturile...Poate ca si noi, mamele, gresim mult! Poate ca ar trebui sa le explicam mereu clar ce simtim fata de comportamnetul lui si ce vrem sa schimbam. Si sa le spunem mai des ca avem nevoie de ei, ca sunt cei mai buni tatici din lume, etc...ca daca doar ne victimzam si ne plangem de mila...

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Dianaa, daca vrei sa faci dragoste cu el, e de acord sau te respinge (pe motiv ca-i obosit, n-are chef, etc)? Si, invers, daca vrea el, tu cum reactionezi?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by diana21

Nu cred ca un barbat care nu mai face sex cu sotia lui are neaparat pe alta. Si barbatii pot avea probleme cu libidoul, ce-i asa greu de crezut?




De acord! DAR... un an jumate?! Hai sa fim seriosi. Dianaa, scuza-ma, dar sincer cred ca el are pe cineva. Un barbat NU STA 18 luni fara sex si mai si zice ca "lipsa vietii sexuale nu-l deranjeaza"...


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rolo spune:

Ma bag si eu in seama. Eu cred ca aveti nevoie de ajutor de specialitate pentru a putea continua. Cel putin eu asta cred ca as face.

rolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu zic sa nu dramatizezi,tu stii mai bine pe ce "lungime de unda" va aflati...poate a intervenit rutina dupa opt ani si barbatii mai au perioade de "flacai" citeodata,nu il forta zic eu,dar incearca pe cit posibil sa il atragi ca femeie(asa cum ai facut-o la inceput dar fara sa exagerezi,sa devii patetica/penibila),e un suflet nevinovat la mijloc care merita sa aiba parintii linga el...desigur daca nu se mai poate i-a decizia finala,dar cred ca merita incercat orice pina acolo

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

quote:
e un suflet nevinovat la mijloc care merita sa aiba parintii linga el...




Tocmai pentru copilul tau trebuie sa lupti cu toate armele posibile si cea mai dureroasa arma posibila este indiferenta.Iesi si tu in oras daca ai posibilitate singura daca nu cu copilul tau si distreaza te si povesteste i dupa aceia ce mult ti a placut sa te destinzi sa vada ca nu e el singurul om care te ar putea distra chiar daca e nesemnificativa plimbarea ta pe langa chefurile lui .Fa acelasi lucruri pe care le face si el sa vada pe propria lui piele ce inseamna si incearca sa i explici ca sufletelul vostru are nevoie si de un tata responsabil nu numai de o mama.Cat despre sex nu stiu ce ai putea face incearca sa te ingrijesti cat mai mult sa te imbraci provocator stiu ca e greu sa fii si mama si femeie si gospodina in acelasi timp dar incearca sa le faci pe toate.Te pupacesc si sper sa ti fie bine atat tie cat si copilasului tau

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Inteleg sa mai scada libidoul dupa aparitia unui copil, sexul sa aiba loc mai rar. Dar nu pauza de luni si luni si luni de zile. Mi se pare f. nerealista presupunerea ca el n-a mai facut sex de atata vreme deloc, cu toata scaderea de libido. Asa ca eu zic ca se duce el altundeva, la una care nu are copil, biberoane, pipi, caca, stres si tot restul care vine cu un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu unul nu pot sta langa o femeie pe care o doresc atata timp fara sa...
Daca mi-e indiferenta stau si un an si jumatate, si zece ani si jumatate.
Dianaa, cred ca trebuie sa aprofundezi problema. Raspunsurile lui nu sunt suficiente, nici pe departe...


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Daca tu vrei sa-ti evaluezi sansele sa mai fiti o familie - si asta presupune si sex, din nefericire - atunci uite ce-as face eu:
Mi-as lua avint si, intr-o seara, dupa ce adoarme bb, m-as aranja, motza si as sari pe el.

Sa vad ce iese.
Se eschiveaza?
Poate?
Nu poate?

E adevarat ca te poti trezi intr-o situatie penibila, dar , dupa 2 ani, merita: macar stii cum stai.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ce sa sara pe el? Eu cred ca mai degraba (asa cum spunea Elise) decat sa se trezeasca intr-o 'situatie penibila' (hmmm... asta o sa o comentez la finalul mesajului!!!) mai bine sa stea de vorba cu el; la urma urmei sunt amandoi adulti si pot discuta despre viata lor sexuala.
Acum... cand o femeie face un pas spre sex si e refuzata (din n motive, nu conteaza de ce) se trezeste intr-o situatie penibila... dar cand un barbat incearca sa faca dragoste cu partenera lui si aceasta il refuza... e considerat "normal"... DE CE??? Imi poate explica si mie cineva? Ca eu nu inteleg. Adica... ne-am dat cu fundu' de pamant atatea secole ca sa avem drepturi egale cu barbatii si acum... cand vine de vorba de sex e ceva de genul: daca el nu vrea, ea TREBUIE sa se simta ofensata; daca ea nu vrea, el TREBUIE sa inteleaga ba ca o doare capul, ba ca e obosita, ba ca... yada-yada-yada.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput