Lucru manual- arts & crafts 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns just_blue spune:

Buna ziua la toata lumea!
Ce sa mai zic... m-ati lasat muta cu minunatiile voastre!
Stau si eu aici pitita si urmaresc cu mare interes ce noutate mai apare!
Eu nu am mai reusit sa fac nimic, nu am materiale, timp, nimic nu merge...
In schimb Microx m-a dat gata, cutiuta e facuta cu tehnica servetelului?
Ppisic am uitat sa-ti zic data trecuta ca mi-a placut foooooooarte mult cutia pictata, iar acum coleirul cu flori si cel cu medalion Fimo.
Otilia felicitari!
LauraFlo abia astept sa vad cu ce vii nou!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Otilia, cred ca tehnica de care spui tu se face amestecand un "fimo" normal, solid cu unul lichid. O posibilitate e sa modelezi conturul cu "fimo" solid si sa umplii spatiile cu "fimo" lichid. In felul acesta se poate obtine "efectul vitraliu". N-am incercat niciodata polimerul lichid asa ca nu stiu cum se comporta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microx spune:

salut...da cutiuta e gacuta cu tehnica servetelului..:)..va astept la sala dalles la targul de primavara..o sa fiu la standul cu hooby de la casa retro..va astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by apsara

Otilia, cred ca tehnica de care spui tu se face amestecand un "fimo" normal, solid cu unul lichid. O posibilitate e sa modelezi conturul cu "fimo" solid si sa umplii spatiile cu "fimo" lichid. In felul acesta se poate obtine "efectul vitraliu".

Exact asa era descrisa tehnica, in plus am cumparat special fimo lichid transparent si mai multe nuante de fimo solid in culori care-mi plac mie, totul se facea pe o bucata de sticla, deci am cumparat si o tavita de sticla si acum imposibil sa gasesc modelul! Oare unde l-am vazut si eram asa de sigura ca imi e la indemina? Am cautat si prin cartile mele - nimic, o sa dau o cautare pe google sau daca nu o sa incerc din amintiri + imaginatie. Chestia cea mai nostima e ca nu mai stiu la ce folosea... Dar cu cite probleme am eu acuma pe cap nu ma mira.

Va pup, spor la margelit!

PS: si totusi nu stiu de ce am impresia ca era intr-un link dat de pisicut, site-ul unei fete care dadea o multime de modele-lectii, despre cum putem face butoane la mobila pina la cele mai nastrusnice obiecte din fimo. Alt indiciu: era cred in limba franceza.

PS2: m-am uitat ca am achizitionat fimo pe 13 februarie si am luat pe "parole de pate" calendarul inapoi, pina la urma cred ca am gasit ce cautam: comment faire un cloisonné. Uf !

PS3: dintr-una intr-alta am mai gasit un blog super plin cu fimo: http://edelweisscrea.canalblog.com/


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Otilia, ma bucur ac ai gasit pana la urma tutorialul, sa stii ca eu nu am mai vazut tutorialul asta pana acum, cred ca gasisem altceva pe siteul respectiv, dar nu m-am uitat in amanunt pentru ca e pe franceza, limba pe care o stiu cat sa inteleg 'in mare'
Eu am facut un medalion in genul asta, cu fimo lichid, uite aici cum a iesit... Am pus tempera in fimo lichid, si nu s-a amestecat prea bine, poate nu am avut eu rabdare...

Eu am in plan sa mai fac un medalion cu fimo lichid, dar in alt fel: vreau sa desenez pe o hartie exact cum vreau sa arate, si locurile cu fimo lichid sa le colorez cu creioane colorate, apoi sa pun fimo pasta si cel lichid. In felul asta fimo lichid se coloreaza de la creioane
Uite aici o chestie care am facut-o acum un an ( de atunci am si sticla cu fimo lichid... waw, ar trebui sa o folosesc mai mult) . In cazul asta am desenat pe hartie ceva abstract, apoi am aplicat fimo lichid peste desen. Mie mi se pare ca se coloreaza frumos...

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_blue spune:

Microx, revin!
De unde iti cumperi cutiutele, materialele si la ce preturi?
Pacat ca nu sunt din Bucuresti sa pot venii sa iti vad creatiile live...
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microx spune:

cutiutele sunt din mucava si sunt de la Casa retro..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crili spune:

quote:
Originally posted by microx

salut...da cutiuta e gacuta cu tehnica servetelului..:)..va astept la sala dalles la targul de primavara..o sa fiu la standul cu hooby de la casa retro..va astept


Offff, abia acum am auzit si eu ca exista sectorul asta la expozitie. cat costa si cum pot expune acolo, daca nu te supar prea mult cu intrebarile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Salutici, ce mai faceti??? Nu ati mai facut nimic? Eu am mai reusit sa termin un colier cu albastrele , un set fantezie, un colier baroc si un colier black queen . Dupa cum observati m-a lovit inspiratia azi si le-am si botezat Voi ce mai spuneti??

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrima71 spune:

Buna Laura

V-am tot urmarit pana acum,am citit tot dar nu am scris nimic.Insa am inceput sa lucrezMi-am comandat de toate si in general lucrez cu margele, cu fimo nu am incercat cu toate ca imi place cum arata.De la tine am invatat si tehnica spiralei olandeze si chiar am facut un colier frumos dar nu am pozeCeea ce mi-a placut la tine din ultimele creatii(toate sunt frumoase)este IMG_6070a1.jpg numit colier cu flori si colierul black queen care e superr.Acum as putea sa te rog sa imi spui si mie tehnicile folosite,daca ai timp si pentru mine.Multumesc mult

Mergi la inceput