Lucru manual- arts & crafts 3

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

LauraFlo, merci, esti tare draguta, dar lasa ca gasesc eu pina la urma si aici. De fapt am gasit dar numai aurii... dar mai aveam si 2 argintii mai demult, uite c-am uitat sa le fac o poza sa-ti arat de ce imi trebuie sita asta, dar o sa fac.

Am pus poze noi cu bijuuri proaspete:

- set "flori de seara"

- colier "etoile"

- ceas si bratari

- inel ambre (chihlimbar) si aur

- bratara ambre

- alta bratara ambre (pe fil memoire)

- inel "rose"

- si o clama de par pentru fetita mea cocheta

Va pup, ma duc sa fotografiez si inelele alea de care am uitat!

Frannces, intra-adevar "deliciosi" cercelusii... ;)


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Gata, uite inelele (margarete in nuante de mov): din fata si din spate

Dar de ppisic ce mai stiti?... N-a mai aparut cam demult pe aici...


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Super lucrari Otilia ! Si chiar ai muncit ceva ! Bravo, imi plac cele de culoarea chilimbarului....in aceasta toamna e preferata mea.

Cu Ppisic ma intalnesc eu pe un alt forum, am s-o trimit si pe aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Felicitari, fetelor! Eu am fost mai lenesa vara aceasta. Am doar cateva lucrusoare noi.

http://entertainment.webshots.com/photo/2065525970100012718UEgBWd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Salutici fetelor,

Otilia, sunt superbe creatiile tale!!! Ai cumva o schema pentru setul 'flori de seara' ? Am cristale de astea cumparate care stau in asteptare :)

in rest intru destul de des pe aici , dar nu am avut nimic sa arat am mai facut cateva lucruri noi dar am fost in pana de timp la pozat..unele deja le-am dat fara sa mai fac poze [:|] dar in general modele simple cu margele mai speciale

Laura, nu am mai reactionat nici pe celalalt forum din acelasi motiv... astept sa fac poze :) oricum felicitari pentru toate noile tale creatii! Sunt absolut minunate! si comerciale :)
Ce parere aveti daca mutam discutia si spre partea 'comerciala' a acestui hobby? Nu ma refer la vanzari/cumparari :) ci la ceea ce se poarta la trenduri dar si la preferintele individuale...
Asta din cauza ca nu am avut timp de pozat/creat dar vreau in continuare sa discutam

Mult spor, timp si inspiratie pt margelit!



-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Cucu! ;)

Wow, pisic, ce bine-mi pare ca te mai "vad"! Merci pentru complimente, am o schema la "flori de seara", vestea proasta e ca se fac cu niste placi metalice care nu se mai gasesc acolo de unde le-am luat eu, si anume: www.bricolart.be/Site/AccueilPresentation.php" target="_blank">BricolArt. Se poate schimba limba franceza in engleza sau olandeza, e un cyber-boutique situat in Belgia. De fapt n-am avut schema decit pentru bratare (care-i simpla de tot :)), bratara www.bricolart.be/Site/Ressources_FR.php?activeItem=BraceletRenouveau" target="_blank">asta si schema e pe linkul de dedesubt. Placi de astea nu mai au, nu stiu de ce, decit la cadouri pentru fidelitate, dar trebuie cumparat mult si bine pentru a ajunge la numarul de puncte necesar pentru kit. Uitati cadourile www.bricolart.be/Site/PointCadeau_FR.php#Cadeau" target="_blank">aici, florile de seara sunt la 160 de puncte si-s in mai multe culori... Dar poate gasesti in Olanda placi de-astea metalice in alta parte, sau daca nu cred ca se pot "confectiona" intr-un fel si numai din perlute (fatete de Boheme si navete Swaro, plus strassuri). O sa incerc sa-mi bat capul sa vad cum se pot "fabrica", ca si mie-mi plac si-as vrea sa am in mai multe culori!

Am gasit si eu forumul vostru, insa n-am primit confirmare de citeva zile si nu pot vedea nimic :(. Mi s-a mai intimplat sa dau peste forumuri care sa nu-ti confirme niciodata inregistrarea a inceput sa ma enerveze chestia asta. Asa ca deocamdata nu contati pe mine acolo ca n-am cum... Poate-mi puneti voi o vorba buna...

LauraFlo, margelutele de care zici tu ca-s de "culoarea chihlimbarului" sunt chiar din chihlimbar natural ;).

Apsara, te asteptam cu noutati!

Si Pisic, sunt de acord sa abordam si de partea comerciala, Super!!!
Ce preferinte aveti? Ce se poarta? Cine incepe?... Haideti fetelor, iesiti din ascunzatori si participati la dezbateri!

Pupi si spor!!!


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Super Otilia!! Deci e pe placa de aia Am sa ma uit maine mai cu atentie acum fug la somnic Iti multumesc pentru raspunsul super prompt !! Dar stiu ce fel de placa e, am mai folosit si eu ( nu am poze haha) in diferite forme :)dar trebuie intradevar sa folosesti placutele portivite care nu sunt totdeauna usor de gasit

Mai revin maine pupici si somn usor !

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Diana, bine spui ca lucrarile mele sunt extrem de comerciale ( daca imi permiteti sa ma exprim asa).
Totul (vanzarea )a inceput din necesitatea de a mi se confirma ca ceea ce fac e frumos si purtabil. Am facut cateva seturi le-am purtat si aratat....apoi, de la prima vanzare am lucrat aproape doar pe comanda.
Cand ma plictisesc de ceea ce lucrez, fac ceva pentru mine, le port si gata au aparut comenzi si pentru noile modele.
Din fericire am avut si un atu: intr-unul din magazinele din oras se comercializeaza seturi din aceeasi materie prima; pentru mine un avantaj ca am avut cum sa ma orientez la preturi, si a fost si ca un fel de reclama gratuita: doamnele le vedeau acolo, tanjeau la ele si erau super bucuroase ca le gaseau la mine mai ieftine. Un alt chitibus comercial: comandam mostre, le aratam si astfel nu ramaneam cu seturi nevandute iar pentru cliente faptul ca puteau alege le conferea siguranta.

Am observat : doamnele trecute de 45 de ani prefera pietrele naturale, iar cele mai tinere sunt innebunite dupa sticla de murano.

Ca ultima tendinta sunt combinatiile astea cu lanturi. Din pacate nu au prins aproape de loc cristalele SW. Ca si culori: foarte mult rosu si culori pastelate (doar a fost vara). Acum astept marfa noua la allex...sunt tare curioasa cum o sa evolueze lucrurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Waw Laura, felicitari si multe vanzari in continuare!! Dupa cum stii eu in general nu-mi vand lucrarile dar am mai dat din ele.. dar planuind sa-mi fac din nou si mie la fel haha, mai ales seturi care le-am dat fara sa apuc sa fac poze dar in unele cazuri nu mai gasesc materia prima identica asa ca raman cu ..planul

Cateva poze cu unele din noile mele creatii aici am sa mai upload-ez saptamana asta (sper)

Aici s-au purtat vara asta, si in continuare si toamna, coliere lungi din margele mari si bratari in acelasi stil. Combinatii cat mai diverse: lemn,sticla, metal, cristal,sidef etc.

In privinta culorilor e cam greu de zis, toate culorile, dar anul asta au fost in trend bijuteriile albe Cel putin teoretic practic, la fel cum a remarcat si Laura: rosu, culori pastelate si verde
Eu in general fac ceea ce-mi place mie sa port, sau cum ma 'loveste' inspiratia, si cel mai greu mi se pare sa lucrez ceva la 'comanda'.

Va mai astep la discutii si mult spor la margelit

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Doamnelor,felicitarile mele !!!!!!!!

De cateva zile v-am gasit si m-ati lasat cu gura cascata.

N-am cuvinte sa va spun ce mult imi plac "bijuteriile voastre".
Spre rusinea mea, n-am stiut ca exista asa ceva.Ma faceti sa incerc si eu.
Eu tricotez, lucrez goblen,dar de asa ceva n-am stiut.

Intru cu placere si va citesc,poate ma molipsesc si eu.




Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobucket.com/albums/z166/ionela_r/

Mergi la inceput