frica de avion

frica de avion | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

se confrunta cineva cu astfel de problema?eu de cite ori trebuie sa iau avionul intru in panica.din fericire merg cu avionul f rar.partea cea mai placuta a zborului e aterizarea.ma apuca o stare decind decoleaza(si acu colac peste pupaza nu mai poti lua sticle in avion)de n-am cuvinte.pina acu dadeam pe git o sticla de apa dar acu nici p-aia. mi-e frica toata durata zborului .exista ceva pastilute impotriva fricii,cu raul din mine ma descurc eu intr-un fel dar cu frica e teroare.stiu ca sint persoane care merg zilnic cu avionul dar nu ma incurajeaza cu nimic.si am mai intilnit si un idiot care a zis sa iau copilul de la geam ca tre sa stam spre exterior in caz ca pica avionul(era angajatul companiei).ce ma fac cu frica asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Imi pare rau ca te confrunti cu asa ceva. Eu nu aveam aceasta teama inainte sa am copii. Chiar imi facea placere sa zbor. Dupa ce s-a nascut Deiu deja lucrurile s-au schimbat. Cind am zburat spre US am trait cam tot timpul zborului ceea ce zici si tu. Si asta numai din cauza copilului. Numai la el ma gindeam, in caz de Doamne-fereste. Acum ca am 2 copii, nu stiu zau cind oi mai pune piciorul intr-un avion. Desi imi dau seama ca trebuie sa depasesc acesta teama. Si pentru ei, nu numai pentru mine.

Poti sa dezvolti ceea ce ti-a zis angajatul companiei? Cum adica spre exterior? Pai exteriorul nu e spre geam? Si ce mai poti face daca avionul se prabuseste?!

Mult succes in depasirea problemei si multe zboruri placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Io-s mai dura, dar mai eficienta!Intreaba medicul daca poti lua xanax inainte de decolare.
Stiu ca in general lumea se ferete de medicatie psihotropa dar uneori e foarte utila atunci cand nu se abuzeaza.
Zau, un xanax mic la nevoie si zburatul devine o placere!


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

am gresit eu,spre interior.un idiot.ne-am asezat pe locurile scrise pe bilet si fetita a vrut sa stea la geam si "domnul"repede s-a ratzoit la mine ca sa iau copilul de acolo."daca se prabuseste doamna avionul,trebuie sa fiti aproape de iesire!"am vazut negru in fata ochilor si i-am zis ca daca se prabuseste am terminat de trait.au inceput oamenii sa urle la el si pina la urma s-a calmat.o fi fost stresat saracu.frica asta am dobindit-o la primul zbor din viata mea cind s-a stricat un motor si am aterizat sa schimbam avionul la nici jumate de ora de zbor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

xanax?se elibereaza fara reteta?ca daca mai stau si o jumate de zi la usa doctorului ptr reteta imi trece cheful.zau ca as lua ceva.la fiecare zgiltitura mi se opreste inima.de obicei sint curajoasa dar in acest caz ma simt mai mica decit un puricel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Mie mi-e frica dintotdeauna la decolare, dar tot zbor cam de 4 ori pe an. Imi spun ca avionul este totusi cel mai sigur mijloc de transport, il strang pe sot de mana pana i se invinetesc degetele (ei, nu chiar asa) si apoi ma linistesc.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

eu am incercat de toate.sa dorm dar nu pot,cind m-a atentionat nenea sa nu stea fata la fereastra am baut vreo 5 cafele,ar trebui sa o dau pe.o fi el cel mai sigur mijloc de transport dar parca tot pe pamint ma simt mai in siguranta.o fi ca sint semn de pamint si nu prea ma simt bine la inaltime.singura data cind nu ma mai interesa nimic a fost cind am mers la inmormintarea tatalui meu.eram impietrita de durere,puteau sa muste din mine ca nu simteam.de fiecare data zic gata,e ultima data cind mai iau avionul.decolarea e ceva de groaza.torn pe git apa ca la incendiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Credem ca sunt singura speriata de bombe, dar m-ati mai linistit. eu tocmai ce am venit din franta si de fiecare data mor de frica (noroc ca zbor rar). Eu iau un calmant sau doua dar sunt prea slabe si nu prea imi servesc.

Nu stiu cum sa scap de frica asta, stau cu stres doar cand ma gandesc ca iar trebuie sa iau avionul.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

nu stiu dar eu consider ca ar trebui gasit un remediu,un ceva acolo care sa-ti ia teroarea de pe tine.acu m-au rupt cu interzisul sticlelor in avion.si eu ce o sa fac la decolare?ma lasa sa ma sufoc?inainte de decolare nu-ti vinde nimeni nimic.pina ajung slabesc vreo doua kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Alexis si mie mi-e frica de mor, si stresez saptamani bune inainte de a lua un avion...si il iau destul de des.
Uite de pasti zbor cu unul cu elice, un tarom de la Munchen la Sibiu, si, desi mi-am jurat ultima data ca nu mai zbor cu asa ceva, tot la el am ajuns
Noroc cu sotul meu care e tare cool si ma incurajeaza.

Dar ce vroiam sa zic: poti sa iti iei apacu tine pe avion, doar ca nu mai vii cu sticla de acasa ci ti-o cumperi din sala de imbarcare. sau de pe avion, asa ca stai linistita ca apa poti sa ai!
Mult curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Black_Forest spune:

Eu cred ca poti lua apa din avion de la gustarile care se servesc sint acompaniate si ceva de baut.
Si poti sa ii spui la stewardesa (sau cum se scrie) ca ai rau de avion ce sa faci.
Si poate ca daca ei ceva pastile cu tine daca ai retea sau anunti ca iei pastile poate e voie cu ele.

********************************
"We could never learn to be brave and patient if there were only joy in the world."

Mergi la inceput