ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Madutz din cate stiu eu Tutu nu face inca histerosopie, pentru ca inca nu i-a venit histeroscopul, dar poate pina in luna mai va veni si poti sa-i ceri, asa cum spunea Avalon, sa-ti faca laparo+histeroscopie in acelasi timp. Se pare ca sinechiile uterine se depisteaza la HSG, sau laparo, insa cele cervicale (la intrarea in uter), sigur nu se vad. Daca stiam ca e asa de necesara si ca e acolo o problema, as fi facut-o mai de mult. Dar vorba aceea:" Mai bine mai tarziu, decat niciodata!"
Nicole31 poti sa ai o sinechie si sa nu stii, chiar daca nu ai nici un chiuretaj, sau orice alta interventie pe uter, asa ca nu strica sa o faci.
Zenobia, Nicole31 iar mi-a luat-o inainte blondina de Avalon, pe care nu pot sa ma supar, ca e o draguta si de fapt ii multumesc ca m-a ajutat cu raspunsurile. Da, la Giulesti se fac monitorizarile in fiecare dimineata, intre 07:30 si 8:00. Cat despre inseminari cine le face, inca nu stiu sigur. Stiu doar ca dr. Ion face monitorizarile si te trimite la Cocei sau Moisa, depinde de tine cu cine doresti s-o faci. Eu i-am specificat ca vreau cu dr. Cocei, pentru ca nici eu nu vreau cu Moisa.
Avalonel draga, multumesc pentru incurajari, sper sa creasca, ca sa pot face IA luni. Zici ca ti-ai facut datoria??Bravo iubita si lasa ca nu stii de unde sare iepurele, atunci cand te astepti mai putin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

V-am tot auzit vorbind de stadiile endometriozei, Zenobia, Nicole, voi ce stadiu de endometrioza ati avut?

Ioana, esti o draguta, ca de obicei, merci! Nicole ne-a luat-o inainte la amandoua, ea a scris programul doctorului, daca a fost pacienta lui 2 ani, stie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Zenobia, pe mine ma bate gandul sa incerc o inseminare cu dr.Matei, mai ales ca se spune ca e cea mai buna in preparea spermei... as fi vrut la Sabyc, conditiile din spitale sunt destul de precare. Dar te-am auzit pe tine si acum sunt putin nedumerita, ce ai auzit naspa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Avalon, nu am auzit nimic rau de dr. Matei, insa stiu de la fetele care au facut inseminari cu Matei si Mihalache la CFR2 ca acolo conditiile sunt execrabile, nu se sterilizeaza instrumentarul, iar dr. Mihalache nu e stralucita deloc. Acum nu stiu cat adevar e in toate astea, insa despre dr. Matei chiar nu am auzit nimic negativ pana acum. Asa ca te poti duce linistita, mai ales ca e la Sabyc.

Cat despre stadiul endometriozei mele nu stiu ce sa iti spun, stiu doar ca am avut puncte de endometrioza pe uter, pe vezica urinara si pe un ovar. Banuiesc ca este 1 sau 2, habar n-am. Oricum, mi-a spus ca nu a fost foarte grav.

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Merci, Zenobia

Lucialu, dau de baut daca tu ai avut dreptate si nu am endometrioza! Ma si imbat de fericire! Desi concluzia va fi oricum trista pentru noi, dupa atatia ani de incercari... E adevarat ca nu ma regasesc in simptomele descrise de voi, dureri nu am avut niciodata la contact, sangerari intremenstruale nu, fluxul menstrual nu e abundent si e la fel de cand ma stiu... dar cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Ce de discutii aici...tare interesante.
Avalone nici eu nu cred ca ai endo. Oricum iti tin pumnii.
Lucialu si Zenobia sper ca v-ati gasit oaresce zone...mai ascunse.
Adelamaria esti binevenita cu toate frustrarile tale aici. Din acest motiv suntem pe forum sa ne sustinem reciproc.
Boo lectura placuta si sa sti ca si eu am auzit de carte dar nu am apucat sa o citesc.
Liliana asta este cu tratamentul hormonal. Cand termini stimularea? Iti tin pumnii sa ai o productie buna.
Ioana bafta la IA. Sigur o sa fie bine. Am auzit numai lucruri bune de doctorii tai.
Va pup pe toate si va doresc pofta buna la peste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Neata si de la mine Mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?...Ieri am alergat toata ziua, azi probabil va fi la fel (piata am facut-o deja!), dar deocamdata imi trag putin sufletul langa voi
Liliana, multumim de explicatii, foarte utile...Eu trebuie sa recunosc ca stat prost la orientare in general, inchipuiti-va la orientarea prin...bajbaiala...Sunt zero barat! Dar sa stiti ca pana si eu mi-am dat seama ca ceva din "organizarea" de "p-acolo" s-a schimbat Ca tot pun utrogestanul ala de 2 ori pe zi si, na, mai simte pana si nepriceputu'...
Sper sa treaca mai repede nesuferitele de bufeuri si sa te bucuri cat mai curand de un BB sau...doi...ca n-ar fi neobisnuit
Boo, Lucia, Zeno, Ioana, fetelor, cu toate sunteti niste prietene adevarate!...Multumesc pentru sustinere si sper ca in curand sa ajung sa va intorc serviciul...
Ioana, pentru mine IA era urmatorul pas, in aprilie, tot la Giulesti! Lasa-te cu incredere pe mana medicilor tai, sunt oameni calitatea I!!!
Zeno, asculta-ti instinctul: daca te bate gandul de IA, eu zic sa incerci!...Ah, si daca mai afli de ceva carti bune, da si aici un semn...Mi-e tare dor sa citesc...Si sa stii ca mai avem ceva in comun ...ghicesti??
Boo, la tine cum mai e cu "proiectul BB"? Te-ai obisnuit cu ceaiul de naprasnic? Eu beau in fiecare seara!... Ah, si o intrebare: unde gasesti tu rucola in piata???? Ca n-am vazut niciodata, decat in Carrefour...Poate prin Amzei sa fie...De acolo iei? Si mie imi place tare, tare mult...
Lucia, hai la raport! Cate injectii mai ai, cand iei startul in activitati cu scop precis ?
Felicitari pentru kg pierdute! Esti foarte ambitioasa, te-am sismtit eu de la inceput...
Avalon, eu banuiam endometrioza inainte sa am orice confirmare!...Nu stiu de ce...Eu iti tin pumnii sa nu fie cazul la tine si sa vii cu vesti bune! Daca nu te recunosti in simptome, e un lucru minunat! Eu de cand am citit prima data despre boala, am stiut! Si nu sunt vreo ipohondra!!! Pur si simplu am stiut...Iar luna asta sa stii ca si pumnii mei sunt stransi pentru tine! Vorba Ioanei, nu se stie niciodata...
Ioana, maine e ziua cea mare! Si eu stiu ca la stimulare exista riscul sa creasca mai putin endometrul...Dar asa cum au zis si fetele, al tau mai are inca timp sa creasca putin. Iar valoarea minima pentru implantare eu stiam ca e 7...Si pregnilul o sa te ajute, o sa vezi!!...
Gabita, cum te simti? Vad ca fetele astea se tot "sustrag" presiunilor mele pentru o intalnire...Tu ce zici? Stiu ca vin sarbatorile acum, dar macar un acord de principiu am de la tine? Si asa am promis noi ca ne vedem ...Haideti ca va las pe toate sa beti dupa mine...
Nicole eu nu stiu nimic despre sinechiile uterine, dar o sa mai caut pe net si daca gasesc ceva interesant, te anunt
Ralu, ti-am admirat pozele! Esti frumoasa de pici, mai mama! O sa faceti niste copii numa' buni de pus in reclama...Despre tratamentul naturist pentru endo...vad ca ai aflat care ar fi suplimentele ce trebuie luate. E scris pe ele cum se ia fiecare...Si daca vrei, poti sa incerci sa schimbi putin alimentatia...tot ca sa ajuti organismul...
Apropo de asta, fug si eu sa pap...Mai vorbim!
Pup toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua frumushatzelor!
Ce faceti, va peshtitzi?
Adelamaria cum s-ar spune ne-au prins bine lectiile de explorare...Vai de capu' nostru:tufe de VenetziaMa bucur sa te vaz vesela ca un cintezoi!Asa si trebuie, cum altfel?
Eh, ambitioasa...am fost mai demult,acum sunt iar incepator,catinel-copacel...Mai am sheva injectii, de-ocamdata iar ma enerveaza CM:nu-i venit in forta,un pic ca printesa cu bobul de mazare, cu fitze
Gabita putin, mama, putin...ai scris!Tare zgarcita cu vorbele out of job's place!Pofta mare la peste!Baga la greu sa iasa puii ageri la minte cum e stiuca-n apa!Pregateste terenu' cu suplimente si voie buna!
Avalon poti sa fi sigura ca vom bea, dar virtual, ca eu nu poci sa va vaz de aproape.Si cand vei vedea ca am avut dreptate si vei fi si cu BB la purtator(VEI FI,IN CURAND) mie sa-mi faci o singura favoare:schimba-ti denumirea...Povestile lui Andersen sunt frumoase, dar aia e una din cele mai triste-nu ar trebui spuse niciodata copiilor.Poate vei inlocui cu:Lucia a avut dreptate!Te si Dumnezeu sa fie si cu tine in fiecare pas pe care urmeaza sa-l faci!
LiianaFi eu am sters-o aseara, dar ti-am lasat pupicul.Sper sa fi din ce in ce mai bine(cred ca ceva caldura a ajuns si la mine)Mai ai un pic:numaratoarea inversa a inceput.Cine stie?Poate vom reusi candva sa ne vedem toate, cu tot cu noi astea care nu suntem din Bucuresti!ITI DORESC DIN TOT SUFLETUL SA TI SE INDEPLINEASCA MAREA DORINTA,FATA BUNA!SI SA FI CONVINSA CA FIECARE VOM AVEA PARTEA EI DE BIRUINTA!
Ioana tu esti cea mai aproape de vis.Calm si optimista.Nici nu ma indoiesc ca vei reusi.Sa tii bine barza de cioc!E sezonul lor!
Zeno,Boo,Nicole,Geo, Adifle,Ralu,Ariana, Cristy va pup pe toate!
Duminica placuta!(la noi e soare)
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole31 spune:

ralu_t, din pacate nu stiu cum se iau naturistele pentru ca eu inca nu m-am apucat de ele, dar cu siguranta scrie pe fiecare si te mai indruma si farmacista de la plafar. Si, asa cum spuneau fetele, ar fi bine sa umbli putin si la alimentatie, adica sa consumi mai mult sucuri de telina, morcovi si mere, orez brun, fructe, legume ca broccoli, varza, gulie, fasole, conopida, usturoi, ceapa, linte, germeni de grau, iaurt viu (Bifidus sau Prodlacta), carne alba (peste si piept de pui), spanac, urzici etc. si sa eviti carnea rosie, organele, soia, lactatele, ouale, margarina, untul, zaharul, ciocolata si dulciurile in general, cafeaua si alcoolul. Sper ca nu te-am descurajat! Ia-o catinel, cum spunea lucialu, si o sa fie bine! Mult succes!
Ioana, acum sigur o sa fac histero! M-ai convins! Te si iti tin pumnii stransi cat pot de tare maine la inseminare! Sa ne povestesti cum a fost!
Avalon, nici la mine nu scrie pe fisa de externare in ce stadiu a fost endometrioza. Scrie doar ca s-au gasit leziuni de endometrioza activa la nivelul peritoneului FDS Douglas si o leziune de endometrioza la nivelul ovarului stang, desi la telefon , dupa operatie, Tutu mi-a spus ca am avut endo la nivelul ligamentului uterosacrat stang... Ma rog, tot pe-acolo... Cat despre dr. Ion, stau si ma intreb cum o sa reactioneze cand o sa ma vada din nou si cu histeroscopia in protap, mai ales ca eu m-am cam suparat pe el ultima oara (de aceea l-am schimbat cu Tutu), pentru ca mi-a spus, in urma unei HSG, a "n" monitorizari, a 2 inseminari si a normospermiei sotului, ca am infertilitate inexplicabila si ca imi recomanda inseminari fara numar sau FIV !?!?! Iar acum sa ma intorc...nu stiu...poate nu ma mai stie, ca a trecut un an de atunci! Bafta multa la laparoscopie, orice numai endometrioza sa nu fie, restul se rezolva! Te !
Adelamaria, graviduta noastra si marturia vie ca endometrioza poate fi invinsa!
Zeno, lucialu, lilianaFi, gabitu, Boo, Adifle si toate celelalte, va si va doresc o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Nicole, din pacate da, azi=z1. Asta e.
Ioana, tin pumnii pentru maine.

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput