ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(8)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Luciasi eu sper sa se iubeasca bine micutii....s-au mai iubit ei si natural si uite asa pt acest motiv ma incurajez singura si cu ajutorul vostru imi reuseste ceva....atit cit sa nu ii sun eu pe cei de la centru(banuiec ca e semn bun daca nu au sunat pina acum....sper ca micutii sa isi faca si ei treaba bine in continuare....cita munca pe ei.... prin strainatate....doamne cit ii mai inteleg.....cind am inceput aceasta procedura nu realizam cit te consuma d.p.d.v.emotional...ma gindeam ca totul se rezuma la niste injectii si efectele lor secundare(tinind cont ca de fel sint o luptatoare NU eram speriata...dar realitatea e alta si mori de frica in fiecare etapa a procesului)....Boosi eu tot cu pumnii strinsi stau si nu fac nimic.....ar trebui sa merg la piata,deja am stat ieri la pat dupa punctie....dar nu imi vine deloc sa va parasesc nici pt putin....si totusi...plec la piata....
NUMAI BINE....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

salutare dragele mele
incep prin a incuraja viitoarele mamici: LilianaFi sa fii relaxata iubita, iti tin pumnii sa fie totul bine si sa ai o burtica de toata frumusetea
Dyamy felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos!
bine ai venit Ylari, cu riscul de a fi nepoliticoasa, sper sa nu te avem prea mult timp printre noi, sa te duci repejor la odisee
nu v-am mai scris de multishor, v-am citit dar nu am fost in stare sa mai scriu. mi s-au cam inecat corabiile.
dupa laparo ma simt bine, neasteptat de bine, de ieri am reluat munca, insa ma simt legata de maini si de picoare, sau mai bine zis ca un peste pe uscat.
nu am apucat sa va zic ca sotului spermograma i-a iesit un dezastru, drept pentru care perioada mea de incercari dupa laparo a disparut subit, trebuie sa ma apuc de diphereline, desi am mari indoieli, va povestesc imediat si despre ele.
sper macar in timpul tratamentului meu, sa-si revina cat de putin sotul macar sa putem visa la un FIV. insa toate se misca greu, programarile pe la toti doctorii dureaza 2-3 saptamani, iar eu in timpul asta innebunesc de tot
fara un diagnostic clar nici nu poate face vreun tratament, de care-o fi el-homeopat, naturist, medicamentos...
sunt asa de debusolata
si ca sa revin la diphereline: socandu-ma de pretul acestui medicament, o rog pe sora mea care sta in franta sa se intereseze cat ar costa acolo, poate e mai ieftin, sau il poate lua pe reteta pentru ea. surpriza maxima: in franta, desi sunt producatorii, nu se comercializeaza.sau cel putin nu sub numele asta. sora mea mi-a spus ca motivul ar putea fi urmatorul : fiind medicament nou, francezii-mai destepti ca altii, asteapta sa fie testat in alte tari mai intai, si abia dupa ceva vreme(ani) fara efecte secundare notabile, il preiau pentru piata interna.
in fine, desi speranta moare ultima, la mine s-a dus de tot. luminita de la capatul tunelului e asa de indepartata ca nush ce sa fac. sa astept sa se indrepte situatia la amandoi si in timpul asta sa nu ma mai gandesc la bebe...simplu de zis.
gata, imi pare rau ca vin cu starea me de spirit dezolanta intr-o zi care pana la urma s-a dovetit a fi foarte frumoasa, in ciuda aparentelor.
pup fetele dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ralu initial m-ai lasat masca!
Unu:injectiile sunt fff scumpe, adevarat.Ca or fi francezii destepti si ne folosesc de cobai, nu stiu.Dar am vazut ca inclusiv de la fetele cu FIV apare in protocol prescris.Si cam toate articolele de dincolo despre endometrioza amintesc de tratamente gen dipherelynul(acum nu-mi vine in cap denumirea exacta la ele, ca hormoni)
Doi:tu spui ca nu poti tu?face un tratament homeopat, naturist,whatever ca n-ai un diagnostic clar?Pai nu ti-a gasit endometrioza?Dr.T ce spune?
Trei:imi pare rau de vestile legate de sotul tau, dar hai sa nu fim asa prapastiosi.Cu riscul de a supara doctorii, ma repet:nimeni nu detine adevarul absolut, iar sarcina este deasupra tuturor capetelor luminate sa u mai putin luminate.Dumnezeu hotaraste si cred cu tarie ca pentru fiecare,indiferent cum o obtine tot miracol se numeste.
Acestea fiind zise:stai bine si analizeaza situatia in functie de datele pe care le ai,
-fa o cercetare pe net, indiferent cate timp iti ia, pentru ca sa acumulezi cat mai multe date raportate la cazul vostru,
-respira adanc ori de cate ori iti vine sa-ti iei campii si cu lucidate de chirurg(ma refer la cei care o au, ca nu este neaparat o regula) hotarasti fiecare pas pe care trebuie sa-l faci, in functie de conjuncturi,situatie,avantaje si dezavantaje.Ia-le in ordinea prioritatilor.Iar cu programatul la dr. ca sa nu dureze:poti sa faci cand exista posibilitatea, mai multe o data,dar la ore diferite, la diferiti medici.Aici vezi tu cum jonglezi.
Si daca este endometrioza totusi poti sa faci tratament homeopat.Eu cu mici intreruperi, am avut liber de la homeopata sa-l iau inclusiv in timpul dipherelynului.Acum depinde si la cine te duci si ce iti da.De exemplu Zeno a mers si a primit 2 chestii, pe care le-a verificat pe net si sunt bune.Eu in zona la mine am primit o tona de remedii, dintre care de unul sunt absolut dependenta pentru ani buni in fata, dar am primit si injectii in burta, ultima oara 3 feluri, care am mai scris(si-mi place)mi-a reglat CM la 26Z, nu 27(cum am mai scris mai demult-nu numarasem corect).Eu care eram varza la capitolul asta.Sunt a 3 a luna la rand cu un astfel de CM,nu am facut monitorizari, ca pana acumn-am incercat, dar se pare ca dupa durerile de ovare si mucus, ca as ovula.
In concluzie fi leoaica daca trebuie, pune piciorul in prag problemelor si ia-te la tranta cu ele, cu incapatanare infinita si speranta multa, cu rugaciuni, cu noi alaturi de tine(ca toate luptam cot la cot) sigur vei vedea intr-un final nu doar luminita de la capatul tunelului, dar si pe BB nr.1Curaj!Nu esti singura!
Boo tu nu mai scrii ca tii pumnii pentru fete?
In alta ordine de idei: ma socheaza cat de multe fete sufera de infertilitate sau intampina probleme, varsta se pare ca scade si nimeni nu trage un semnal de alarma!
ar fi cazul sa primim mai multe facilitati daca tot platim nenorocitle alea de asigurari!si daca nu ofera compensari la medicamentele de care avem nevoie, pai atunci de ce am fi noi obligate sa platim asigurarile:ce-i cu discriminarea asta intre boli?Atat timp cat nu se cunoaste cauza acestei boli, nu exista un leac definitv si bun, dar noi suportam efectele devastatoare, nu-mi pare deloc normal,etic,moral,corect,spuneti voi-ce se intampla!
Iar FIV-ul ar trebui sa poata fi posibilitate pentru toata lumea aflata intr-o astfel de nevoie, nu sa trebuiasca sa vinzi stiu eu ce sau sa faci imprumuturi astronomice!
Hai ca iar am scris o tona!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

....inca astept tel.de la centru...
Floristai linistita...si sa te incurajez iti zic ca eu am ramas gravi cu endometrioza in plina activitate si doar cu o trompa...asa ca tot inainte cu optimism....fa-ti monitorizari sa vezi cind ovulezi si daca ovulezi....bafta
Ralu t.multumesc de incurajare dar si tu trebuie sa stai linistita....situatia nu e asa neagra...in ce priveste dipherelin(decapeptyl)ca orice med.are efecte bune si efecte secundare....in ce priveste spermograma sotului....se rez.si asta in functie de sit....trebuie sa isi faca niste an.hormonale(nu stiu exact care),o spermocultura...apoi trat.in functie de rezultate.....si in ultima instanta fiv cu icsi,eventual puctie testiculara(sotul unei fete de la fiv i-au extras prin puctie 10 spermatozoizi si in prezent au sarcina gemelara)...asa ca cu rabdare si optimism tot inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna dragelor!
LilianaFi tin pumnii sa se fertilizeze toate ovocitele!
Va invit la un nou capitol mai norocos sper..http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97872

...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ralu_t

Dipherelyne e doar denumirea comerciala in romania. Substanta activa este TRIPTORELINUM, iar medicamentul este produs de laboratorul francez Beaufor Ipsen, care evident are o reprezentanta si in Romania.
Nici un medicament nu are voie sa fie comercializat pe nici o piata din lume daca nu a trecut faza experimentarilor. Asa ca el exista si-n Franta, dar sub o alta denumire comerciala. Da cautari pe google cu setare numai pe lb franceza si vei afla cum se numeste si acolo.
Medicamentele care sunt inca in faza de experimentare nu se comercializeaza, studiile se fac numai in cadrul unor protocoala spitalicesti pe loturi selectate si atent urmarite. Gratis, evident. Anul trecut a fost un astfel de lot in tratement sub supravegherea dr T cu medicamentul Cetrorelix, care a fost oferit unui lot experimental de fete, evident, gratis. Programul a fost derulat in mai multe spitale din tara.A existat un subiect anul trecut deschis pe tema asta pe forum. Se face o singura injectie (in loc de 3 cate se fac pt Diph) efectele secundare sunt aproape nule, insesizabile (cel putin la capitolul bufeuri, altele ascunse pot fi...). Au fost fete care au urmat acest tratament si s-au simtit f bine comparativ cu cele care au facut marturisiri dupa tratamentul cu Diph. Acest medicament se comercializeaza si pe piata romanesca, evident un flacon costa cat 3 de Diphe (cam 17 mil era ultima data). Pt anumite afectiuni nu s-au incheiat studiile experimentale. Nu stiu exact motivele pt care dr T nu-l recomanda (sper sa fie de ordin stiintific iar nu de ordin comercial- adica cei de la Beaufor Ipsen au dat spagi mai mari medicilor sa le promoveze produsul...))). dati cautari pe net si veti vedea cate acuze li se aduc producatorilor de la Beaufor ca au mituit piata romanesca. Eu am intrat pe mai multe site-uri straine pt a cerceta acest nou medicament, care pare promitator
http://www.prnewswire.co.uk/cgi/news/release?id=123572
http://www.aeternazentaris.com/fr/page.php?p=31&prod=10
se pare ca pt anumite afectiuni Cetrorelix este in faza experientala 3.sper ca asta sa foe motivul pt care se prescrie inca Diphereline, ca nu au fost centralizate ultimele date din experimentul de anul trecut...sper!

Mergi la inceput