ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Zenobia i-mi pare rau ca e negativ, dar sa nu fii trista pentru ca vei reusi cu siguranta, iar ideea unei inseminari e chiar foarte buna.
LilianaFi ai dreptate si eu sunt fericita ca existati!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Zenobia draga, m-a chemat intr-adevar in fiecare zi, pentru a nu pierde momentul in care vor incepe se vor sparge, mai ales ca intetionez sa fac o IA. Chiar medicul meu era ingrijorat ca maine e duminica si ca nu poate da de dr. Cocei, sa facem o IA dubla, una maine si una poimaine. La Giulesti o IA e 2.500.000 lei vechi, iar dubla cum vreau eu e 5.000.000 lei vechi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Super. si monitorizarile?

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Buna, fetelor!
Ioana, asa mi s-a intamplat si mie de fiecare data cand am facut stimulare cu clomifen (si eu luam tot jumatate de pastiluta), apareau 3-4 foliculi babani, in schimb endometrul ramanea 'silfidic', cum zice Zeno... acest clomifen face sa creasca foliculii (creste fsh) indirect, prin inhibarea estrogenului natural (gasisem mai demult un prospect 'elaborat' la clostylbegyt unde am citit lucrul asta)... si astfel exista o discordanta intre dimensiunea foliculilor si cea a endometrului, acesti parametri trebuie sa fie corelati pt a favoriza aparitia sarcinii, pentru ca pe un endometru subtire exista risc de avort menstrual, embrionul nu are in ce sa se implanteze (sau cum imi explica mie Tutunaru mai demult, pe un pamant uscat nu are cum sa prinda 'radacini' ceva - hihi, 'le are' cu mijloacele expresive, de stil, nu-i asa???). Tot ce pot sa-ti spun e ca maca a facut minuni la endometrul meu (3/zi, de la innovatics).

Zeno, imi pare rau de test.

Liliana, merci, esti o draguta!

Fetelor, eu sunt foarte vesela, am motive! Am fost la monitorizare si dr. mi-a confirmat ca am avut ovulatie, tocmai cand credeam ca luna asta nu ovulez cu un folicul prapadit de 13 mm in ziua 11...Azi (ziua 15) aveam corp galben si lichid in Douglas, endometrul super 9,5 mm. Asa ca m-am calmat, ma pregatesc pentru marea aventura, laparoscopia de sambata viitoare. Nu va pot spune ce emotii am!!! Mi-e tare frica de vrajitoarea cea rea, endometrioza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Zenobia monitorizarile nu costa nimic, ma chinui sa-i bag ceva in buzunar dr. meu si nu reusesc deloc. Azi aproape ca mi-a dat peste mana cand am vrut sa-i dau ceva, nu stiu ce sa ma fac cu el si e prima oara cand mi se intampla faza asta. Cand eram la Moisa buzunerele d-sei se deschideau instantaneu, pe cand la d-sul sunt cusute bine.
Avalon draga, ce ma bucur ca ne-am revazut si ca m-ai asteptat. Sper ca ai tras tare cu sotul azi, da???? Cat despre endometrioza nici sa nu te gandesti ca vei avea, la tine era problema sinechia aceea cervicala. Cred ca noi deja semanam bine de ne confunda medicul si cum sa nu ne confunde cand si dignosticul de la histeroscopie a fost acelasi??? Multumesc pentru incurajari, sper sa mai creasca si endometrul meu, fug sa-mi iau inca doua Maca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole31 spune:

Ioana si Zeno, vreau si eu inseminare! Dupa cum am mai spus pe-aici, eu am fost pacienta dr. Ion Ionut vreo 2 ani inainte sa merg la Tutu. Am facut 2 IUI, dar desi ma monitoriza dr. Ion, pentru inseminarea propriu-zisa eram trimisa la dr. Moisa, despre care nu am cuvinte de lauda. Nici pe atunci dr. Ion nu primea bani de la nimeni. Asa e el, defect! O pacienta de-a dansului, prietena de-a mea, chiar a indraznit sa-l intrebe de ce nu primeste. Raspunsul a fost ca acestea sunt principiile dumnealui si nu i le va schimba nimeni. Sa inteleg ca acum nu mai face inseminare cu Moisa, ci cu Cocei? Dar inseminarea propriu-zisa cine o va face, Cocei sau Ion, pentru ca mi se pare fff important?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Si eu cred ca o sa fac luna asta. Initial ma gandisem sa fac pauza luna asta, dar cred ca fac totusi o inseminare ca nu rezist. Ioana, te rog frumos spune-mi si mie cum dau de dr, cum ma programez, unde si cum. Sarumana mult de tot.

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ioana, si eu ma bucur ca ne-am intalnit! Mi-am facut 'datoria' azi, dar iti dai seama ca nu mai conteaza acum... daca fac laparoscopia peste o saptamana, sansele sunt minime. Mi-e tare teama de rezultat... sambata va merge mama cu mine la spital si sper sa afle in timp util ce mi-au gasit, pentru ca absolut toate fetele cu care am vorbit despre laparo mi-au zis acelasi lucru "cand te trezesti din anestezie, primul lucru pe care vrei sa-l stii este ce ai"... Eu iti doresc multa bafta la inseminare, ai sanse mari cu atatia foliculi iar endometrul creste sigur si sub influenta pregnylului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Buna seara fetelor!

Ioana, eu urmeaza sa fac laparo la inceputul lui mai! Am citit insa de histeroscopia ta si ma intrebam daca n-ar fi bine s-o fac, inainte de laparo! Imi pare ca e mai putin invaziva - desi am inteles ca e destul de dureroasa!

N-am inteles prea bine, T nu face asa ceva (eu sunt pacienta lui)?
Oricum, luni il sun sa ma programez pentru monitorizare - ultima inainte de laparo - si ma gandeam sa-i pun o intrebare, dar pana atunci va bat la cap pe voi !

Am eu o presimtire ca tot o problema mecanica e si la mine - am avut si eu o interventie chirurgicala pe uter acum cativa ani - pentru ca restul aparent e OK (ovulatie, endometru, menstruatie, tot)!
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Madutz, poti face laparoscopia si histeroscopia in acelasi timp, sunt interventii diferite care acopera arii diferite, sunt metode diagnostic care nu se exclud una pe alta, ci se completeaza. Avantajul in a le face pe amandoua este ca le faci sub anestezie, daca ai face doar histero diagnostica (asa cum am facut eu) nu ai parte de anestezie, doar daca se identifica probleme si devine histeroscopie operatorie, atunci se face anestezie. Eu i-am scris dr.Tutunaru in legatura cu aceasta posibilitate si mi-a raspuns favorabil. Mai mult ca sigur in luna mai cand faci tu laparoscopia va avea si histeroscop si poate te alegi si cu un CD bonus (inregistrarea histeroscopiei, cum am auzit ca se intampla in clinici private). Oricum, dr.Tutunaru mi-a aratat cat de minuscul va fi acest histeroscop, cat o surubelnita de subtire.

Mergi la inceput