copiii si minciuna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by simali



Eu i-am spus povestea cu Ionita Minciuna cel care a strigat "LUPUL", "LUPUL" ca sa rada de sateni iar cand a venit lupul cu adevart nu l-a mai crezut nimeni. Am vorbit mult dupa ce i-am spus povestea si mi-a pus foarte multe intrebari. I-am explicat ca daca el inventeaza povesti atunci cand chiar o sa i se intample ceava eu nu o sa mai pot deosebi adevarul de minciuna si poate n-o sa-l mai cred.


alice




si io i-am spus-o . n-a prins, probabil era / prea mica. de regula fi-mea inventa cras cand era vorba de luat in brate (pana la 2,5 ani aproximativ dupa care s-a lasat de meserie) . ba ca o doare spatele, ca e lovita la picior si sa vezi frate cum mergea schipatand teatral,de se uita lumea pe strada...

acum mai inventeaza diverse..."ca a venit prietenul ei la ea", chiar m-a scos din cada ca bate prietenul ei la usa ..am crezut ca bate totusi cineva..

apoi minciuna clasica,transformata in ritual de culcare...nu adoarme pana nu-i scoti oasele din gat(nu ma intrebati) cu clestele virtual evident...doar ce-o auzi cu gura deschisa "mamiii..ma-necai cu oasiliii"

astea sunt nevinovate. si stiu si eu ce spune teoria, ca sunt inventii nu minciuni...dar ce ziceti de "nu eu am spart falfulia, tati a palt" sau altele asemenatoare care imi imi suna a ..minciunica claaara

ALEXIA,02.mai.2004- filmulete noi
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Cine zice asta:
"ultima data i-a zis sa plece si sa nu se mai intoarca si considera ca nu are copii."

fetitza sau tatal?
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Cine zice asta:
"ultima data i-a zis sa plece si sa nu se mai intoarca si considera ca nu are copii."

fetitza sau tatal?
A

L#8217;amore che move il sole e l#8217;altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu





tati i-a zis.de fiecare data se cearta in special la masa.de exemplu ea ii spune lui ceea ce aude la mine.daca eu ii spun ei sa pape cu gurita inchisa ca e urit sa plescaie,seara ii da ea lui tati acelasi sfat si tati care vad ca-l duce mintea cam putin se supara si urla la ea,ea continua cu sfaturile el se ambaleaza mai tare si daca doamne fereste aduce in discutie ca ar vrea la buni atunci tati ia foc.degeaba intervin eu ca el ar vrea ca la 4 ani sa se comporte ca un adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Deci ai ajuns la fondul problemei. Aici trebuie sa lucrezi cu tati pentru ca dpdv al unui copil, tatal chiar a intepat-o cu cutitul nitel.
Copilul in cazul asta nu minte ci doar translateaza la nivel senzorial informatiile care le primeste de la tata,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si poate ai putea sa incerci sa detensionezi atmosfera cind vezi ca se incinge. E clar ca tatal e senzitiv la critici iar fetitza ii vineaza slabiciunea. Iar copiii vineaza slabiciunile noastre nu pentru ca ar fi viciosi ci pentru ca ei imprumuta puterea de la noi. In momentul in care ne pierdem cumpatul in fata lor (ca ne fac observatie ca plescaim...sau ptr alte lucruri marunte), aratam ca sintem mai putini puternici decit ne-ar vrea, iar ei isi iau puterea de la noi.
Daca de ex tatal ar incerca sa faca o gluma, plescaind mai tare, sau incercind fortat sa manince cu gura inchisa, fetitza ar invata cum sa reactioneze cind altii ii fac observatie si ar afla de asemenea ca tati nu e atit de slab incit sa se supere pe o critica marunta venita din partea unui prescolar,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

da dar problema e ca vorbesc cu peretii.el nu vrea psiholog,nu vrea dr nu vrea sa comunicam sau daca vrea ne luam la cearta ptr ca avem opinii diferite.ptr el psihologul e dr de nebuni.si cert e ca acest comportament al lui se rasfringe asupra ei.iar cind ii zic ca se comporta cu el asa cum el se comporta cu ea vede negru in fata ochilor.si mai negru decit el vad eu toata situatia asta.si acum imi suna in cap vorbele psihologului la care am fost eu cind am descoperit ca am hipertiroidism pe sistem nervos.dar asta e alta mincare de peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


dar ce ziceti de "nu eu am spart falfulia, tati a palt" sau altele asemenatoare care imi imi suna a ..minciunica claaara
quote:



Da, este un fel de minciuna dar nu trebuie tratata ca o minciuna pentru ca ea pur si simplu nu-si da seama de consecinte. Adica nu realizeaza ca-i poate face rau lui tati dand vina pe el.
Nu trebuie incurajata, dar nici nu trebuie exagerat cu critica.

Trebuie discutat cu copilul - cel mai gozav in timp ce-i citesti diferite povesti despre cavalerism sau asumarea raspunderii pentru faptele tale. Ideile bune se planteaza in capul copilului cu picatura; azi un pic, maine alt pic... Cand, intr-o zi, brusc te surprinde ca are o constiinta mai ceva decat a ta. Ba mai intra si in polemica cu educatoarea la gradinita pe teme de morala...


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Alexis imi pare rau ca problemele voastre sunt totusi mai grave decat niste minciunele. Primul care ar trebui sa se schimbe este tati. partea proasta este ca fetitei ii va trece faz acu minciunile si va invata sa taca in fata tatalui, dar totodata va invata sa-l ocoleasca. Spune-i tatalui daca isi doreste o fiica ce in viitor sa se ascunda de el. Si sa incerce sa se amuze de observatiile copilei nu sa se enerveze.
Este tare greu ce povestesti...

quote:
dar ce ziceti de "nu eu am spart falfulia, tati a palt" sau altele asemenatoare care imi imi suna a ..minciunica claaara


Eu la fazele acestea nevinovate am reationat de genul...<<Nu este adevarat tu ai spart-o (dar fara sa ma supar sau sa tip la el). Trebuie sa inveti sa nu ne minti pentru ca noi sa te putem ajuta. Versi ceva anunta-ma ca sa putem sterge, spargi ceva anunta-ma ca sa putem strange si astfel sa nu se intample fapte mai grave cum ar fi ranirea lui.>> Astfel invata ca atunci cand greseste gaseste in noi un ajutor nu un critic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

eu stiu ca tati ar trebui sa se schimbe si crede-ma ca am facut tot ce-mi sta in putinta sa il ajut.nu se poate.lupul schimba parul dar naravul ba.eu m-am saturat.tocmai de aceea incet dar sigur o sa ramin doar eu cu ea.cu mine are o relatie frumoasa,nu ii e frica sa vina sa-mi spuna ca a stricat ceva ptr ca stie ca nu o sustin dar nici nu explodez.stiu ca va fi greu si voi intimpina diverse probleme dar pefer sa lupt si sa ma simt vie decit sa traiesc o viata ca un zombie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by simali

Da, este un fel de minciuna dar nu trebuie tratata ca o minciuna pentru ca ea pur si simplu nu-si da seama de consecinte. Adica nu realizeaza ca-i poate face rau lui tati dand vina pe el.

alice



Eu as crede mai degraba ca isi da seama si este felul ei de a se 'razbuna' pe tatal ei;
Din pacate, Alexis, tu nu ai un sot si un copil, ci doi copii; si dintre ei cel mai 'nematur' e sotul; cum poti sa te superi pe un copil de 4 ani?! Si sa-i mai si spui asa ceva (ca nu mai are copii, etc.). Spune-i sotului ca psihiatrul e dr. de nebuni, nu psihologul; trebuie sa faci ceva sa il trezesti la realitate, sa inteleaga ca el e adultul in toata treaba asta si astepti de la el sa se comporte ca atare.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput