copiii si minciuna

copiii si minciuna | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

Cum se poate dezvata un copil care minte?de ceva vreme incoace minte si inventeaza intr-o veselie.de exemplu :tati m-a batut,tati a scos limba la tine cind ai plecat,x-ulescu de la gradinita a zis cutare lucru(lucru care se vede ca e doar o inventie a ei).ultima a fost acum doua zile cind a zis ca o ustura funduletu si am intrebat-o de ce,daca s-a lovit.stiti ce a raspuns?ca a intepat-o ta-su cu cutitu.cum trebuie sa ma comport in astfel de situatii ca nu mai stiu cum sa fac sa o dezvat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

nu stiu ce varsta are copilul tau?
Stiu ca exista o varsta (3-4 ani) cand copii incep sa fabuleze. Eu de pilda povesteam seara ca am fost peste zi la Paris sau cine stie unde si dadeam detalii... ai mei erau terminati, m-au dus la doctor dar acela le-a spus ca e doar o etapa normala.
Insa vad ca fiica ta spune ca i se intampla lucruri rele, agresive - poate e o problema. Cel mai sigur mergi la un psiholog.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

fetita are 4 ani jumate.a inceput cu mintitu de vreo 3-4 luni.sper sa fie doar o etapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Toti copiii prietenelor mele si inclusiv al meu (doi ani jumate) inventeaza tot felul de bazaconii si printre altele si ca sint batuti, ca nu li se da de mincare, ca bunica da cu pietre...Si absolut toti sint crescuti "ca la carte", nici tipete n-au auzit vreodata, daramite sa fie batuti. Se distreaza sa ne vada reactiile, isi incearca limitele, eu una nu cred ca e ceva grav sau de mers la psiholog, dar fiecare face cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu zic sa nu mergi la psiholog. Psihologul nu stie situatia voastra de acasa si ar fi nevoit sa raporteze orice dubiu de abuz.
Eu zic sa ii spui clar ca nu e adevarat si sa o ignori apoi.
Schimba subiectul, arata ca nu esti interesata in fanteziile ei...etc
Cu timpul se va plictisi daca nu va mai provoaca reactia scontata,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

A, si Stefan inventeaza, uneori de speriat! Miercuri a spus la gradi ca are un bebe acasa, fratiorul lui. Apoi mi-a mai zis ca s-a lovit asa de tare cand la gradi l-au daramat niste copii ca au chemat ambulanta!
Si ca nu doarme ca nu-l lasa... cutarica, respectivul nefiind la gradi in ziua aia.
Si tot asa, eu sper sa ii treaca.
Are si el 4 ani si 2 luni.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

la psiholog nu merg ptr ca cel la care am fost m-a dezamagit si nici timp nu mai am ptr ca in citeva zile ne indreptam spre casa.de multe ori o ignor dar continua.exista un conflict tata fiica si poate si din aceasta cauza il scoate mereu vinovat.psihologul care m-a dezamagit(prin comportamentul superficial)s-ar putea sa fi avut dreptate.cind nu voia sa vorbeasca cu lumea a zis ca e doar timida,e adevarat este f timida si nu se exteriorizeaza f usor.face progrese mari in comunicare si nu pot decit sa fiu fericita.sper sa-i treaca si cu minciuna.de multe ori ma lasa cu gura cascata ca la dentist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Daca tatal apare des in minciuni, probabil ca are niste frustrari legate de relatia ei cu el.
Poate ajuta daca o intrebi ce ar vrea sa faca cu tati, cum ar vrea sa se poarte tati cu ea, observa-i cind interactioneaza...etc,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

problema e ca nu prea interactioneaza.nu se prea stie cum actioneaza tati la cuvintele si comportamentul ei.ultima data i-a zis sa plece si sa nu se mai intoarca si considera ca nu are copii.nu stiu care e mai copil tati sau ea.cu ea stiu cum sa ma comport dar cu el nu.si inutile sint discutiile noastre pe aceasta tema.el considera ca un copil trebuie educat ca pe vremuri,eu cu iubire si intelegere.se joaca impreuna o jum de ora dupa care ea il ignora total,ca si cind nici n-ar exista.citeodata spune ca tati nu o iubeste,acum ca pleaca la buni e in culmea fericirii si nu o intereseaza ca tati nu vine cu noi.si de cite ori ii aduce aminte ca pleaca la buni se aprinde scinteia si cearta intre ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

mai alexis...dar de ce totusi il trateaza asa pe tati? nu mi-o lua in nume de rau..a batut-o , ii vb urat, ce face?

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu stiu ca pana in jurul varstei de 7 ani nu poti vorbi de MINCIUNA in adevratul inteles al cuvantului. Minciuna copiilor mici nu este ca minciuna adultului. Copiii mici inventeaza diferite scenarii sau vad diverse lucruri la desene si APROAPE CRED ca sunt adevarate. Sau vor sa para interesanti, sau isi exteriorizeaza asa diverse temeri (in cazul tau ceva legat de tati).
Nici nu trebuie incurajata - cum spune si Andrada - dar nici nu trebuie sa tratezi fetita asa cum ai trata un copil mai maricel care minte.
Incearca sa stai de vorba cu ea si sa-i spui cum cuvintele pe care un om le spune sunt foarte importante. De aceea trebuie sa fim foarte atenti ce vorbim pentru ca putem sa ranim sau sa facem rau altora sau chiar noua.

Eu i-am spus povestea cu Ionita Minciuna cel care a strigat "LUPUL", "LUPUL" ca sa rada de sateni iar cand a venit lupul cu adevart nu l-a mai crezut nimeni. Am vorbit mult dupa ce i-am spus povestea si mi-a pus foarte multe intrebari. I-am explicat ca daca el inventeaza povesti atunci cand chiar o sa i se intample ceava eu nu o sa mai pot deosebi adevarul de minciuna si poate n-o sa-l mai cred.


alice

Mergi la inceput