scoli private?

scoli private? | Autor: mak

Link direct la acest mesaj

as dori sa stiu daca are cineva copiii la SEB, la GENESIS sau la alte scoli care au si gimnaziu.
(sfaturi,pareri,merita pretul comparativ cu o scoala de stat, daca sunteti multumiti?).


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamadebebe spune:

Da, merita pretul comparativ cu o scoala de stat daca iti duci copilul la o scoala unde costurile sunt acoperite in totalitate de taxa, adica si mancare si lectii si limbi straine si teatru, arte, etc. Daca le calculezi pe astea, tot pe acolo ajungi si la stat si calitatea educatiei difera mult. Depinde totusi ce scoala alegi, mare atentie la costurile suplimentare si la acreditare. Actualmente, desi sunt mai multe cu servicii relativ ok, doar Genesis este acreditata, restul sunt autorizate. Si atentie al costurile suplimentare, asigura/te cand ceri detalii ca taxa include tot si ca nu iti vor mai cere bani in timpul anului. De exemplu la Genesis au inclusa si uniforma, si optionalele, chiar si manualele suplimentare de limbi straine. Este, cred, cea mai buna scoala particulara de la momentul actual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mak spune:

Mamadebebe,
Iti multumesc foarte mult pentru sfat, mai ales ca nu ma mai asteptam sa-l primesc (avand in vedere ca a trecut destul timp).
Poti cumva sa-mi spui daca stii cite ore de lb engleza fac pe saptamana, ce alte limbi straine fac si care-i modalitatea de efectuare a temelor la nivelul gimnazial la GENESIS?
Am auzit ca la SEB nu au program de teme concret, ci au ore de consolidare a materiilor. Oare si la GENESIS e la fel?
Am aflat ca din sept. 2007 vor mai deschide un nou sediu in zona de vest(Ghencea).Oare vor avea si gimnaziu acolo?

Mergi la inceput