Negocierea cu copilul

Negocierea cu copilul | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Fi`mea are 2,7 ani si ne intelegem relativ bine, adik la mine nu vine cu mofturi, lucrurile care trebuiesc facute se fac de multe ori fara probleme, dar ... reusesc orice daca ii promit ceva: o bombonica, o carioca, o plimbare in parc, o balaceala la vasele nespalate ... Ia cuminte siropuri, sta la aspirat nasul, cand am fost la analize i am promis ou Kinder si nu a zis nici un cuvant, la dentist isi arata dintisorii dak o las sa se uite in oglinda mare de acolo (aiurea, e o oglinda normala, dar am spus eu povesti despre ea).
Credeti ca e bine ??? Adik ea coopereaza , dar in schimbul unei "plati".
De ex. aseara am fost la supermarket, nu avea kef de stat in locul special din caruciorul de cumparaturi, dar i am promis plimbarile la scarile rulante si a fost ok , vreo juma ` de ceas ne am pututt plimba linistiti printre rafturi. Apoi ne am dat pe scari.
Dar totusi ma gandesc daca e ok asa ... dak o apuca crizele de nervi, mai ales cand e lasata cu veriga slaba alias tata`so, ii flutur prin fata o bombonica si gata criza ...

Voi cum procedati ???

Am uitat ceva important: copilul e cuminte. Mi e teama ca datorita mie devine o bleaga. Nici in parc nu se baga in turma, nu se catara, nu se tavaleste, desi o trimit la ceilalti copii sa se zbenguie ... ea prefera sa se dea cu bicicleta, sa ste in leagan ... NU ma plang ca e cuminte, dar nu as vrea sa o transform intr un copil moale, bleg, slab. Cand mergem in vizite sta cuminte, daca vrea ceva cere, intelege cand ii explic lucrurile si stie ca daca eu spun ceva, asa si este, nu o pacalesc, nu o mint. Doar o ajut sa fie de acord cu mine prin mituire

________________________________________
Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Mamagiuliei,

Cam asa procedez si eu cu copilul, poate un pic mai mult axat pe distragerea atentiei, decat recompense fizice (gen mergem cu scarile rulante sau o poveste fascinanta despre cate un poster, ceva pe langa care trecem).

Tudor are acum 5 ani s 3 luni, este tot cuminte si coopereaza aproximativ la fel de bine (acum negociem jocurile pe calc si merge mai greu).

Baiat fiind, eu il percep mai putin agresiv decat majoritatea baietilor de varsta lui si decat multe fetite chiar. La gradinita sa descurca bine insa, la fel la serbari.

Personalitatea lui va evolua oricum in timp, probabil ca foarte "infipt" nu va ajunge insa. Dar nu ma deranjeaza. Si nici nu cred ca m-ar prinde alt stil de educatie, insa mi-am pus si eu intrebarile tale.

Si sint curioasa sa aflu si alte metode de "negociere" cu copilul.

Editez sa adaug ( ca asta m-a si facut sa scriu) ca si Tudor a fost foarte cuminte cand era mic, spre bucuria tuturor celor cu care sau la care mergeam in vizite. Si asa este si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu cred ca nu e o problema sa propui diferite recompense unui copil de pana la... sa zicem 5 ani - dar depinde si de copil aici.
Adica de fapt tu-i dai ceva frumos la care sa se gandeasca cat timp face ceva ce nu-i prea place. Statul in carucior la cumparaturi devine mai usor suportabil daca urmeaza sa faca ceva interesant dupa aceea.

Nu te poti astepta de la un copil mic sa faca in serie lucruri care nu-i prea plac; trebuie sa-i dai si lui o motivatie, ceva. Mai faci si cumparaturile tale, te mai plimbi si cu el pe sacrile rulante, apoi platesti curentul, apoi mergi la o inghetata, etc.

Dar de la 5 ani in sus eu am inceput sa mai lucrez si la constiinta. Adica "daca nu cumparam lapte nu vei avea ce manca de dimineata" fara recompense. Ceva de genul "problemele familiei sunt si problemele tale".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

mamagiuliei, sa stii ca si eu procedez la fel cu Maria, desi e mai mica decit Giulia. Mai ales cind e vorba de plecat din parc. La noi tine faza cu bombonica, inca.sau distragerea atentiei cind face scandal sau se tavaleste pe jos, sau motivul ca ii e foame surioarei ei, etc.Citeodata coopereaza, citeodata nu.
Citisem intr-o revista ca e bine sa spui NU atunci cind copilul e prea rasfatat, sa-ti impui autoritatea, sa-i explici copilului de ce NU e voie sa arunce cu nisip, de exemplu, sa nu fuga de linga tine(noi avem probleme deocamdata), sa nu tipe la copii, etc
Simali are dreptate, mai ales ca are si experienta!
Si sa nu iti fie teama, ca nu va deveni o bleaga.
Si Maria are zile icind e bleaga, sta daca o loveste un copil, nici macar nu se apara, si zile cind e cea mai bataioasa din parc si mai zvapaiata: ia jucariile copiilor,le baga nisip pe sub haina, ii loveste cu piciorul, etc.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cu plecatul din parc n am treaba, ii spun ca tre` sa mergem sa ne spalam, daca vine e ok, dak nu plec io si sigur alearga dupa mine
Cu jucariile altora ... cand o apuca o pun sa le ceara si sa dea la schimb din ale ei ... Asta dak nu plange celalalt copil. Daca plange, nici nu discut cu fi`mea, i le dam imediat proprietarului si gata !
Nu o prea las singura k dak e pocnita, sta si nu riposteaza ca nu stie cum, asa ca sunt eu in spatele ei tot timpul .

Chiar aseara i am zis ca eu sunt sefa chiar dak ma joc mai copilaros decat ea si k o iubesc mult (vroia sa goleasca tot raftul din baie si era deja tarziu pentru asa distractii). Alte explicatii n am dat, am luat o si gata. A ramas tare mirata cand i am zis ca sunt shefa

Eu chiar imi pun problema ca o transform intr o bleaga, mi e teama de gradinita unde cred ca va fi caftita la greu ... ii place sa se joace cu jucarii, sa le studieze, iar daca este deranjata se supara.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


u chiar imi pun problema ca o transform intr o bleaga, mi e teama de gradinita unde cred ca va fi caftita la greu ... ii place sa se joace cu jucarii, sa le studieze, iar daca este deranjata se supara.
quote:



Si baiatul meu era asa. I-a fost foarte greu in grupa mica. Dar in timp a invatat si el sa-si apere teritoriul si acum nu-i mai fura toti cainii mamaliga din mana. Dar este foarte greu in primul an. Si el era frustrat si nu intelegea si nici doamnele de la gradi nu pot tot timpul sa stea sa-i faca copilului tau dreptate.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Io am invatat ca recompensa pozitiva la copii este benefica!!!!
Adik mai bine ii spui: "daca plecam acum acasa din parc, avem timp sa cumparam si o inghetata in drum spre casa" decat "daca nu esti gata sa plecam imediat din parc maine nu te mai aduc!!!"

Eu cu David incerc pe cat pot sa aplic "santajul pozitiv" (desi uneori te mai scapi si cu cate o amenintare - ca de sunt umana!!!) si merge de minune!!!!

Mai nou, pt ca acum are 4 ani si a invatat sa numere binisor si sa faca mici socoteli, i-am facut pusculita si pt fiecare fapta buna primeste un ban...
E foarte incantat de banii pe care ii strange si ca poate sa isi cumpere ce vrea cu ei...ba chiar a si donat o parte din ei!!!!

Chiar si cand e nervos si foarte incapatanat e mai bine sa ii dai o motivatie pozitiva decat una negativa!!!!

Asa ca eu sunt pro!!!! Noi folosim la maxim santajul asta...si David la fel cu noi!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Fetelor traba asta cu negociatul e foarte buna si chiar functioneaza la varste mici.Incercati totusi sa fiti atente la ce zicea Simali ca n-are rost sa repet si eu.
E foarte important ca la o anumita varsta (cam 4 ani)sa inceapa sa priceapa copilul ca nu functioneaza totul ca la targ si mai ales sa va puneti de-acord cu taticii sa nu cedeze la prima lacrima.
Puteti incepe cu a nu da rapid recompensele, a le amana un pic macar unele.
In modul asta o sa incepeti rezolvati si problema "vreau totul, acum" care la unii copii incepe sa apara in mod acut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Recompensele materiale sunt un lucru bun pana la un punct. Daca, cu adevarat nu reusesc s-o motivez altfel... da, atunci apelez la "iti cumpar daca..." dar asta este ultima solutie... in caz ca sunt in graba, la capatul rabdarii si in pana de idei. (Nici mie nu-mi cumpara nimeni o "jucarie"/"bombonica" daca sunt "cuminte" si respect regulile.)
"La schimb" - facem o activitate plicticoasa (stat in carucior pana mama cumpara lapte, paine, etc) si apoi ne distram (vizitam pet store sa ne uitam la soparle, libraria si "citim" si magazinul de jucarii sa ne "clatim" privirile cu noutati) - da asta mi se pare corect - copilul/cat si adultul are nevoie de amuzament.
Faptul ca ai un copil cuminte nu trebuie sa te ingrijoreze - eu zic ca daca musai va fii nevoie vreodata sa-si "apere" teritoriul si jucariile o va face. Nu trebuie sa fie o infipta sau o agresiva ca sa reuseasca in viata si sa nu se lase calcata in picioare. Fetita ta este "Maimutza" de 2 ori - si ca an de nastere si ca luna... deci va fii mult mai dispusa sa negoicieze ca sa aiba liniste decat sa sara la bataie.


"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Recompensa pozitiva poti sa o aplici pana si la adulti...
Dar nu in sensul ca "iti cumpar...etc..."
In sensul (uite iau exemplul lui Simali) in loc de "daca nu cumparam lapte nu ai ce sa bei dimineata" e mai benefic pt copil sa spui "trebuie sa cumparam lapte ca sa ai ce sa bei dimineata"...
Este foarte important ca copilul sa nu se loveasca de negatii, dar sa inteleaga urmarea actiunilor sale mai ales in sensul pozitiv...

Iar motivatia pozitiva este ok la orice varsta...(nu trebuie neaparat sa ii "cumparam" ceva...sau sa ii promitem cerul si luna...ci doar sa stie ca orice actiune a sa poate avea o urmare placuta, o mica recompensa: materiala, spirituala sau educationala...)





It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumesc de raspunsuri, parca m am linistit. pe moment. sa vedem la toamna cum decurge cu gradinita ...
Cu negocierile ... asta e, nu e nimik pe gratis cu fi`mea Sper cu timpul sa negociem la fel de bine, intelegand motivatiile fiecarei parti


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria

Mergi la inceput