Negocierea cu copilul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dako spune:

si io negociez cu ai mei pustani. dar, pana acum nu le'am promis nimic material. tinand cont ca sunt ahtiatzi dupa apa / sa le fac baie, sa se spele pe dinti cat mai mult...ca vor sa aspire..ca vor mop'ul../ ii santajez doar cu astea...pana acum a tinut...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dako Asta este motivatia pozitiva 100 %
Pana acum reusesc ceva de genul acesta cu aranjarea sosetelor in sertar sau mici chestii, oricum e suuuper treaba, sa ne ajute copiii facand voluntariat drept recompensa


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Copiii de toate varstele au nevoie de recompense, nu neaparat materiale de genul jucarii, dulciuri etc. Fiul meu are voie sa vada un film in weekend in pat inainte de culcare daca face...un anumit lucru. Este doar un exemplu. Cred ca faptul ca negociaza dovedeste ca gandesc si au personalitate propire. Normal ca nu trebuie recompnsat spalatul pe dinti la 5 ani insa sunt mereu alte situatii potrivite oracarei varste ce pot primi recompense. Al meu tocmai a primit un ou kinder ca a stat la MMR (vaccin) fara sa zica nici pas. Si mai vrea unul(vaccin) daca se poate.

Luna 19 sapt+ Cosmin 30 iulie 2001

www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">uite cum cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea e bleagaaa, da` rau si numai din vina mea.
Am fost ieri prin parc. Toate bune si frumoase cu bitza, dar in groapa cu nisip ... din punga de jucarii, toate i au fost luate din manute Si doar atat zicea "te rog frumos dai mie jucariaaa" Efectiv m am simtit groaznic. Se uita la mine si astepta sa intervin, sa fac ceva ... Fetita care i luase toate cele 3 lopatici statea in fata ei. Atunci i am spus sa si ia inapoi o lopatica. Ei bine, nu a facut o, parca nu ar sti cum. Asa ca a ridicat o alta jucarie ...

Ce trebuia sa fac ??? ??? ???


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

off..mamagiuliei..nu stiu ce sfat sa-ti dau, noi santem la polul opus si de multe ori imi doresc sa fie Cristi mai potolit... dar cu baietii e altfel

Asa ca fetita ta am fost si eu cand eram copil.. asa ca fi-miu seamana cu taica-sau.

Probabil ca se vor mai rezolva lucrurile cand va intra la gradi.

Ingrid si Cristi 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dako spune:

mamagiuliei - hei, doamna sezi calm...:) serios! jucariile alor mei pustani..sunt ale altora. asta se intampla in parc. si e o kestie aproape general valabila din cate observ. nu cred, parea mea, ca ar trebui sa insisti sa isi pastreze macar o jucarie din cele ale ei...poate..mai stii?!!! nu o atrage nici una..poa' ar fi mai incantata sa deseneze - de ex..cu un bat..pe nisip...si..incepand sa deseneze..sa vezi cum ar veni rapid alti copii spre ea...si ar interactiona! poate ii place doar sa priveasca....

pupic giuliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dako - daca nu vroia sa se joace, nu cerea jucariile si nu dadea sa planga cand a ramas fara. Partea buna e ca reusesc foarte repede sa o multumesc cu altceva, dar ma gandesc oare cat de bine ii face sa se multumeasca mereu cu "altceva" decat isi doreste.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)
Ekipa albastra: Crystina - Mephala - Khristin - Daria

Mergi la inceput