cu soacra in casa

cu soacra in casa | Autor: bobocel_07

Link direct la acest mesaj

Nu mai pot sa mai rezist cu soacra in aceiasi casa si am nevoie sa vorbesc cu cineva care a trecut prin situatii asemanatoare.Credeti ma ca mi-e scarba sa mai ma duc in bucatarie sa mananc pentru ca e in permanenta acolo si cand ma apuc sa pregatesc ceva se apuca de spalat cratiti si le spala o groaza si eu astept langa ea cu legumele sa le spal si nu se simte deloc.S-a certat sotul meu cu ea si cine credeti ca a suportat teoria timp de 2 ore cand era el la serviciu.Noi nu facem bine nimic, ne plimbam toata ziua si ne scoate ochii in permanenta cu chestia asta.Nu intram bine pe usa ca ne intreaba unde am fost,cu cine si ce am facut in special socrul.Cand vin de la cumparaturi ma intreaba ce am in sacosa sta langa mine cand fac mancare si ma zapaceste ca aia sa nu o tai asa pe aialalta invers ca lui nu ii place cu toate ca el nu e asa rautacios ca ea.Ea ma barfeste mereu ca nu fac focul si ea nu se atinge de lemne, ca nu vorbesc destul cu ea si daca ii spun ceva dupa aia imi scoate ochii si imi striga ca ce am putut sa fac sau sa spun.Cum sa fiu eu apropiata de ea cand ea m-a facut curva, in toate felurile mi-a zis sa plec de la ea din casa,imi zice in fata ca eu il pun pe sot sa ii raspunda si dupa aia tot ea zie ca ii raspundea si inainte, zie ca vrem sa ii luam casa.Mi-a spus sa plec de la ea din casa si eu si fiul ei si dupa aia a zis sa vedeti ca tot aici veniti ca aveti prea multe rate sa mai faceti si pentru apartament.Eu cred ca face toate astea pentru ca nu ma suporta dar sincer va spun o urasc pe aceasta femeie.Nu avem voie sa plecam fara sa ii spunem ei ca face urat.De abia astept sa ma mut de aici nu mai pot sa rezist.Toata lumea imi zice ca ii pare rau de mine ca am o soacra a dracului si ca mai stau si cu ea in casa.Pupici la toti si sper sa ma ajuta ti cu un sfat ca nu am cu cine sa ma sfatuiesc.

alexia_07

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Alexia, daca esti intr-o situatie fara iesire din punct de vedere material, solutia ar fi sa pleci cat mai repede din casa, si tu stii asta.
Este f greu sa stai in casa cu cineva daca nu te impaci si cu atat mai rau il si urasti. Ura nu face bine nimanui, mai ales tie.
Gandeste-te ca exista posibilitatea ca relatia cu sotul tau sa se deterioreze pe zi ce trece din cauza tensiunii din casa.
Varianta cu plecatul este cea mai buna, dar numai tu stii daca mijloacele materiale iti permit asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

singura solutie este sa va mutati si asta cit mai repede.luati-va cite cite doua job-uri de caciula,lucrati de dimineata pina seara si scapati de pacoste.eu zic ca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Draga mea,
Stiu ca ti-e tare greu, daca posibilitatile materiale v-ar permite , n-ati mai ezita sa va mutati. Pe de alta parte, platind chirie, aceia sunt bani pierduti, nu sunt ca rata la o locuintza proprie.
Dar linistea voastra este inestimabila, afecteaza si relatia voastra.
Analizati si hotarati.
Un coleg are o expresie pt astfel de situatii :" Stai in casa ta , dormi pe burta si te invelesti cu ...kurul!"
Bafta, alegeti ce e mai bine pt voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamea spune:

Cel mai bine pentru voi si relatia voastra este sa va mutati, dar numai voi decideti ce e bine pentru voi.
Eu am stat cu sotul meu la mama un an de zile, ce crezi ca spunea, mananca prea mult si nu orice, doarme prea mult, rade din orice si multe altele, pana intr-o zi cand ne-am hotarat sa ne mutam cu chirie, si cand am plecat i-am zis ca daca poate sa ne dea un sfat bine dar sa nu vina la mine cu tot felul de comentarii la adresa sotului meu, ca nici eu nu sunt usa de biserica. Au trecut de atunci 5 ani, avem o fetita ca un inger, si cu ajutorul lui Dumnezeu la sfarsitul anului o sa ne mutam in casa noastra.
Nu spun ca ne-a fost usor, ne-a fost chiar foarte greau, si acum ne este dpdv financiar, nu am platit chiria de 3 luni, ne rugam sa nu trebuiasca sa ne mutam in alta parte pana nu este gata casa.
Bafta, si faceti ce este mai bine pentru voi.



Arta este lunga, viata este scurta
Mamica de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Pai tocmai asta este vrem sa ne mutam ne cautam un apartament si cred ca l-am gasit.Dar problema e ca nu avem bani sa ne luam cele necesare in el.M am angajat si eu dar e foarte greu.Trebuie sa mai stam un an cel putin aici si simt ca nu mai rezist mi e sila sa ies din camera ca dau nas in nas cu ei si pe deasupra soacra mea e femeie a dracului mai demult mi-a interzis sa mai vina cineva din familie in vizita si acum ca nu mai vine nimeni ma intreaba intruna mama de ce nu vine sa ma vada.As renunta la 5 ani din viata numai sa ma stiu mutata de aici ca nu mai pot simt ca mi-a ajuns in gat toate astea si mi-e ca intr o zi o sa mi pierd controlulsi o sa i zic tot ce am pe suflet.Pupici la toti si sa aveti parte de soacre bune.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Alexia, noi ne-am mutat in noul ap de 4 ani si nu avem tot ce ne tb in el, nu mai vorbesc de imbunatatiri, dar asta nu inseamna ca nu ne este bine. Dupa ce am luat ap a tb sa ne cumparam aragaz si frigider si ni le-am luat in rate. Aproape tot salariul nostru s-a dus timp de un an numai pe rate.
In astia 4 ani am reusit sa ne acoperim o mare parte din datorii, am pus termopane la ap si ne-am schimbat usile.
Daca iti iei apartamentul ar fi pacat sa mai stai cu soacra. Gasesti tu un pat, un sifonier si o masina de gatit pe la cineva.
Daca erai din Bucuresti iti dadeam noi un frigider.
Sa va ajute Dumnezeu sa va cumparati apartamentul si cu restul se rezolva, important este sa ai liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Noi am stat din prima zi separat: nici cu mama, nici cu soacra. Soacra mea a fost cea care a propus asta. La inceput ne-am simtit cam dati afara pe usa, dar dupa un sfarsit de saptamana petrecut cu ei, am zis ca are maaaare dreptate.
Ne-a fost greu la inceput, am stat cu chirie pana am avut apartamentul nostru, si nici dupa ce ne-am mutat, n-am avut decat dormitorul si bucataria mobilate, in rest, celelalte camere erau goale, goale.
Dupa 15 ani am schimbat continentul. Nu pot vorbi din experienta mea, printr-un noroc noi am avut din prima zi tot ce ne-a trebuit in casa, dar... din experienta prietenilor nostri, multi au dormit pe 2 saltele puse una peste alta, au mancat pe o masa de plastic, 3, 4 ani pana au strans bani si au schimbat situatia de la chirie la rata la casa.
Linistea conteaza cel mai mult, linistea ta si a sotului.
Nu poti sa spui ca nu ai nimic, ai iubirea dintre tine si sot si bucuria de a cumpara cu banii munciti cu greu lucruri pe gustul tau, nu al altuia.


Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

alexia_07, nu mai postasesi tu in alta parte ca sotul te bate? In conditiile astea eu te-as sfatui sa te muti singura in alta parte si sa-l lasi pe sot la mamicuta lui, sa se terorizeze reciproc.

Sorry, sfaturi impaciuitoare nu am.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by alexia_07
As renunta la 5 ani din viata numai sa ma stiu mutata de aici ca nu mai pot simt ca mi-a ajuns in gat toate astea si mi-e ca intr o zi o sa mi pierd controlulsi o sa i zic tot ce am pe suflet.Pupici la toti si sa aveti parte de soacre bune.





Lasa-ti tu anii acolo unde sunt si mai bine renunta la "confortul" unei case dotate cu de toate inclusiv socrii.
Nu ti-ar fi mai bine sa ai un pat, o masa un resou si cateva asternuturi si muuuulta liniste in casa?
Restul poti sa faci pe parcurs si o sa vezi ca si o casa goala cu multa liniste iti da un confort extraordinar daca faci ce-ti place cand iti place si cum iti place fara "indicatii pretioase" de la socrii.
Daca zici ca aveti banii de locuinta, dati fuguta repede, faceti-va bagajele si roilu din casa soacrei.
Hai ca se potriveste "roiul" o sa te simti scapata ca dintr-un cuib de viespi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si noi suntem in aceeasi situatie! Mananc numai racituri numai pt ca nu imi vine sa ma duc in bucatarie sa dau ochii cu ei. La mine pe langa soacra mai e si cumnata, care este de fapt principalul motiv de discutii.
Nici noi nu ne permitem sa ne mutam, dar de disperare ne-am hotarat sa cautam un apt cu 2 camere sa stam cu inca un cuplu. Macar ei fiind de varsta noastra nu o sa fie aceeasi situatie!

21+ David Gabriel

poze

Mergi la inceput