bate copii rauuuuuu

bate copii rauuuuuu | Autor: MIRCLAU

Link direct la acest mesaj

buna ziua,
as vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi pt ca sunt intr-o situatie fff dificila
am un baietel de 1an si jumatate si de cate ori vede copii ii bate,ii impinge,ii trage de par,eu de cate ori ies cu el afara la copii trebuie sa fiu cu ochii in patru sa nu cumva sa mai bata vreun copil si acum ultima faza mi-a pus capac
am fost la un party de copii si la un moment de neatentie de al meu a prins o fetita de mana si a muscat-o pana i-a dat sangele
va roooog ajutati-ma cu orice fel de sfaturi si de ce ar putea face asa pt ca in casa este o armonie totala,mai tip eu cateodata la el sau ii mai dau una la fundulet dar fff incet,de la ce poate fi oare?
va multumesc si astept raspunsurile voastre

MIRE
http://new.photos.yahoo.com/mirela_s79

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

chiar nu a patit nimeni asa ceva?
nu este nimeni sa-mi dea si mie un sfat?
va roooooooog

MIRE
http://new.photos.yahoo.com/mirela_s79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Uite, incerc sa-ti raspund desi nu am patit asa ceva. Copiii mei chiar nu au lovit niciodata pe cineva, dar stiu ca se poate intampla.

Parerea mea este ca o astfel de atitudine nu trebuie deloc tolerata. E drept ca-i tare mic (apropos, am vazut pozele, are o mutrisoara draguta de ingeras, n-ai zice ca musca asa rau). Fiind inca foarte mic nu poate pricepe mare lucru dintr-o pedeapsa, dar un NU rostit foarte ferm va pricepe. Cand face asa ceva pleaca cu el de acolo si explica-i: "Daca esti rau nu te mai joci cu copiii, simplu!" Fermitate si consecventa. Cu cat ai mai repede atitudinea asta cu atat ai mai mari sanse de reusita. Stiu, exista teoria ca mai creste si se mai domoleste...eu nu prea cred...

Fireste, e greu sa ai o astfel de atitudine fata de propriul copil pe care il iubesti foarte mult. Fireste. Dar si pentru mamica fetitei muscate pana la sange trebuie sa fi fost foarte greu...

E foarte alintat? E copilul unic, super iubit de parinti, bunici, unchi si matusi?

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

cunosc o fetita care avea un astfel de comportament care pe linga batut copiii musca frecvent.si pe fetita mea a muscat-o de piept pina i-a dat singele si vreau sa spun ca am vazut negru in fata ochilor.acum s-a mai potolit dar cind si cind baga dintii sau ciupeste.a tot certat-o taica-su si o pedepsea si un pic s-a mai lecuit.si fetita mea a avut o astfel de perioada si imi pare rau ca i-am tot repetat ca nu e frumos caci acum sta si le ia fara sa se apere.incearca sa-i spui ca daca musca si e rau nu se mai joaca nimeni cu el.incet incet cred ca ai sa reusesti.mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

MULTUMESC fff mult,da NORA este fff alintat chiar si de catre mine pt ca este singurul copil si mi l-am dorit fff mult cu toate ca nu am avut probleme in sarcina,dar asemenea atitudini chiar nu pot accepta sa se bata sau chestii de genul asta pt ca noi suntem fff linistiti
el este inscris la cresa,poate fi de acolo sa vada violenta la cresa,totusi nu-mi vine sa cred,nu stiu ce sa mai cred
totusi o sa incerc cu o atitudine mai ferma,oricum mai astept si alte pareri
va multumesc

MIRE
http://new.photos.yahoo.com/mirela_s79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

iti spun eu ce (cred ) ca a patit(am avut si noi o perioada). a luat la cresa una doua si acum da din imitatie si/ sau de frica. ori trece de la sine (dar trebuie sa ai grija sa nu-i raneasca pe altii) , ori nu consecvent (desi eu una nu prea cred nici in nu si nici ca va vrea sa se execute) ,eventual iei o figura trista si posomorata ca sa vada ca a facut rau.

dar pana una alta, stai cu ochii pe el ..

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

In cazul in care musca sau loveste cat timp este la joaca, ia-l din locul respectiv si trage-l la o parte impreuna pe margine. Explica-i ca va putea sa se joace din nou numai atunci cand nu ii va mai lovi pe ceilalti copii.In acest fel cu siguranta va intelege care ar putea fi consecintele comportamentului sau si in timp si-l va regla.


Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

uite un link interesant in ceea ce priveste comportamentul agresiv la unii copilasi
http://www.suntmamica.ro/Agresiunea.html

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Al meu pui e unu care a luat-o rau de la o fetita in parc. Si sincer vorbind, oricat de dragalasa e si buclata si scumpita, cand am vazut-o ca i-o trage lui Mitz mi s-a pus pata de numa. Si desi fiul meu cel atomic are bunul obicei de a raspunde cu aceeasi moneda, de data asta o fost atata de socat de a ramas cu gura cascata (inainte de a se pune pe un urlat de numa) cred ca de soc, el se juca linistit si veni printesa care l-a luat la palme si i-a dat cu galeata in cap si inca vroia sa continue.
Ce vreau sa spun e ca de fapt pe mine m-a enervat cumplit faptul ca bona fetitei (de 3 ani jumate) zicea de pe banca "Bia, lasa baietelul ca e mic " dar nu s-ar fi ridicat sa o opreasca sau sa intervina in orice alt fel, timp in care lui Bia i se falfaia cu desavarsire si ar fi continuat cu multa gratie paruiala, daca .... nu as fi intervenit io. Evident ca am blocat galeata din traiectoria care urma sa intersecteze iar capul lui fiu-meu, am luat copila de maini si i-am explicat clar ca daca mai da in alt copil care se joaca linistit va vedea si ea cum e sa iei o galeata in cap. Combinat cu okii mei verzi (de vipera cum ma lauda unele din prietene) si cu un ton destul de categoric, am obtinut un efect bun de la fetita care s-a calmat prin farmec si un efect cool de la bona care s-a crizat ca pusei mana pe cupila. Am calmat si bona (intr-un mod ceva mai dur, ca era datoria ei in primul rand sa civilizeze mica batausa) si dupa aia a trebuit sa calmez si copilu' propriu care se pusese pe urlat, evident.
Ce am invatat de aci? Ca un copil prinde imediat un comportament care produce stres altora, pentru ca in felul asta capata atentie (fie de la alti copii, fie de la parinti/bunici/bone), obtin ceea ce doresc (jucaria/plecatul acasa/bomboana-mita). Ar fi super daca ai reusi sa descifrezi ce e in spatele agresivitatii si sa lucrezi acolo, pentru ca doar interdictia nu are un mare efect daca nu e explicata.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by ralcat

Al meu pui e unu care a luat-o rau de la o fetita in parc. Si sincer vorbind, oricat de dragalasa e si buclata si scumpita, cand am vazut-o ca i-o trage lui Mitz mi s-a pus pata de numa. Si desi fiul meu cel atomic are bunul obicei de a raspunde cu aceeasi moneda, de data asta o fost atata de socat de a ramas cu gura cascata (inainte de a se pune pe un urlat de numa) cred ca de soc, el se juca linistit si veni printesa care l-a luat la palme si i-a dat cu galeata in cap si inca vroia sa continue.
Ce vreau sa spun e ca de fapt pe mine m-a enervat cumplit faptul ca bona fetitei (de 3 ani jumate) zicea de pe banca "Bia, lasa baietelul ca e mic " dar nu s-ar fi ridicat sa o opreasca sau sa intervina in orice alt fel, timp in care lui Bia i se falfaia cu desavarsire si ar fi continuat cu multa gratie paruiala, daca .... nu as fi intervenit io. Evident ca am blocat galeata din traiectoria care urma sa intersecteze iar capul lui fiu-meu, am luat copila de maini si i-am explicat clar ca daca mai da in alt copil care se joaca linistit va vedea si ea cum e sa iei o galeata in cap. Combinat cu okii mei verzi (de vipera cum ma lauda unele din prietene) si cu un ton destul de categoric, am obtinut un efect bun de la fetita care s-a calmat prin farmec si un efect cool de la bona care s-a crizat ca pusei mana pe cupila. Am calmat si bona (intr-un mod ceva mai dur, ca era datoria ei in primul rand sa civilizeze mica batausa) si dupa aia a trebuit sa calmez si copilu' propriu care se pusese pe urlat, evident.
Ce am invatat de aci? Ca un copil prinde imediat un comportament care produce stres altora, pentru ca in felul asta capata atentie (fie de la alti copii, fie de la parinti/bunici/bone), obtin ceea ce doresc (jucaria/plecatul acasa/bomboana-mita). Ar fi super daca ai reusi sa descifrezi ce e in spatele agresivitatii si sa lucrezi acolo, pentru ca doar interdictia nu are un mare efect daca nu e explicata.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan





Si puneai de o bataie in parc?????

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mai da unele dintre voi sunteti extrem de carcotase ...

Mergi la inceput