bate copii rauuuuuu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Nu Corinadana, evident ca nu puneam de o bataie in parc. Dar copila respectiva la 3 ani jumate pricepe atunci cand un matur ii interzice cu fermitate si ii promite un lucru la fel de neplacut ca si cel pe care tocmai l-a facut ea.
Prefer in mod evident sa fiu dura (verbal, ca cine stie cu ce observatie ma mai trezesc) cu un copil nesupravegheat decat sa-mi oblojesc dupa aia copilul meu care a incasat-o pe gratis.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Mirclau ,ce vreu eu sa iti spun este ca si baiatul meu cam pana pe la 2,10 luni a avut tot un astfel de comportament.Batea tot ce ii iesea in cale ca ii facea ceva sau nu el inbrancea ,tragea ,dadea pumni ,palme ,picioare ,etc asa ca eu stateam tot timpul pe langa el si zbieram si urlam aproape tot timpul de ma stie tot parcul dupa tipete.Dar vreau sa iti zic ca au avut efect ca daca nu tipam la el nu se potolea El acum numai daca ii zic in parc pe un ton mai raspicat pe nume el sta nemiscat cu fata la mine si asculta ce am sa ii spun si ma asculta.Acum ,nu ca am avut eu dreptate ca sa mai tip la el ,chiar i-am mai tras si cate una loa fund daca se dadea sa muste pe careva ,ca mie de ex nu mi-ar fi placut ca sa imi muste careva baiatul si daca ii ziceam sa lase copilul respectiv in pace si nu se intampla lucrul asta ,ii trageam cate una la fund.Bineanteles ca acum o sa sara mamicile pe mine ca ce mama sunt si ca mi-amj batut copilul ,dar nu e deloc asa .Eu cred ca daca un copil nu intelege cu vb buna si cu explicatiile de rigoare el continuand sa faca acelasi lucru care e interzis ,cred ca merita din plin o palma la funed daca numai asa intelege ca pana la urma nu o sa mai faca.Eu acum nu iti spun sa iti bati copilul ,a nu se intelege gresit spune-i pe un ton mai apasat si mai ridicat ca nu are voie sa faca .... ca daca nu intervii acum ,eu am vazut copii la 4 ani care se urcau cu picioarele in capul parintilor sau al bunicilor care erau f toleranti si nu le pasau aproape de nimic si nici ca ii jigneau pe alti copii.Deci ideea este sa nu ii tolrezi niciodata sa bata alti copii ,sa intervii de fiecare data ,sa nu il bati [eu i-am mai tras cate una in cazuri extreme cand nu mai vroia sa asculte de nici un fel ,asta fiind o ultima masura]si sa ai rabdare ,ca trecand timpul ,el se maturizeaza singur si incepe sa isi dea seama de ceea ce face.Eu nu cred ca la cresa vede cum ca educatoarele ii plesnesc pe copiii de acolo si de asta imita el.Eu nu am avut copilul la cresa nici o zi si la gradi urmeaza sa il dau in toamna la 3,6 luni si deci nici la gradi nu a vazut asa cva si in familie ce sa mai zic.Este un comportament pe care il vad prin parcuri o data sau de 2 ori la alti copii ,le ramane intiparit pe retina si la un moment dat actioneaza si ei ,cat de mici or fi .Hai ca m-am lungit cam mult .Sper sa fi fost de ajutor putin macar cu un sfat sau macar ca ti-am zis prin ce am trecut si noi.Eu nu spun sa faci ceea ce am facut eu ,pur si simplu am vrut sa iti spun ca am fost si noi cam in aceeasi oala ca si tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

CLAU2TOMA iti dai seama cat ma simt eu de prost cand vad ca face asa ceva,nu imi convine si tip la el dar acum am stat si l-am urmarit si nu musca decat cand ii ia un copil jucaria din mana sau altceva
nu cred nici eu ca a vazut la cresa dar poate ma gandesc ca vrea sa apere ce este al lui,dar oricum nu o sa tolerez astfel de chestii,sper ca in curand sa scapam de chestia asta si sa nu mai stau toata ziua cu ochii pe el
fetelor va multumesc ca sunteti alaturi de mine si pt sfaturi,oricum mai astept si alte sfaturi de la mamici care au trecut prin asa ceva
ma gandesc ca poate mai sunt sis alte mamici care patesc chestia asta si doar citesc,le invit si pe ele sa isi spuna offul si sa dezbatem in continuare acest comportament care trebuie eliminat
nici mie nu mi-ar conveni sa dea alt copil in el,dar va dati seama ca eu nu vreau sa se intimple asta
va multumesc inca o data tuturor celor ce a-ti scris

MIRE MAMA DE BAIAT NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Mire eu cred ca atitudinea ta este foarte buna. Pentru ca sunt sigura ca nazdravanul tau, asemenea majoritatii copilutzilor isi testeaza limitele. Si atata timp cat ele sunt bine delimitate si ei sunt atentionati ferm de cate ori incearca sa le depaseasca, vor invata sa le respecte. Si pentru mine a fost tare bun topicul deschis de tine, ca sunt sigura ca voi ajunge si io cu atomix pe unde te zbati tu acuma :).

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput