Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxa_r spune:

Buna!
Sunt mamica unei fetite cu Rabdomiosarkom embrional diagnosticat pe cand ingerasul meu avea 7 luni (mai 2006).
O vom ajuta si noi pe Ema cu cea mai mare placere si ii dorim sa se intoarca acasa sanatoasa.
Iar mamici ei pot sa-i spun ca o inteleg mai bine ca oricine si ca ii doresc putere si cat mai putine lacrimi
Dar eu mai am o intrebare care ma tot framanta de un timp:
Statul Roman si asigurarile la care noi contribuim in fiecare luna constinciosi...oare... chiar nu se simt????????
Medici din Romania au spus ca nu o pot ajuta pe Emma, dar in strainatate se poate face ceva pai atunci aceste institutii ar avea obligatia sa preia costul tratamentului chiar daca acesta nu se va face in tara, sau?
Daca ceva nu se poate face aici ti se spune: descurca-te, du-te unde sti dar noi nu te ajutam cu nimic
eu va doresc multa sanatate si sa auzim de bine
roxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns perladevis spune:

Buna Aida.Nu am mai intrat demult pe acest forum din pricina treburilor dar,de cum am intrat,se simte ca pe aici sunt multi oameni buni,cu mila,care vor sa ofere si altora bucurie,din putinul pe care il au,ofera,si cu toata dragostea.Mai ales m-a surprins cum mainilile necunoscute ale oamenilor,au ajutat multi copii ca Emma.Ai incredere ca se va face bine,voi sunteti 2 luptatoare si asa veti fi mereu.Vei vedea ca in curand se va bucura de viata cu ajutorul oamenilor buni si milosi.Nu te descuraja,si desi eu sunt departe de voi,defapt,voi fi mereu aproape si va voi sprijini asa cum pot si ma doare sufletul ca nu sunt alaturi de voi,dar chiar si asa,de la departare,ma repet,voi fi alaturi de voi...Suntem alaturi de Emitica si o sarutam cu drag!Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI_TOGOE spune:

va cunosc din pacate tot de la spital.mai voi nu aveti cum sa nu trceti peste asta!!!!!!!!!!emma chiar e o luptatoare si poti jura ca e un copil sanatos(desi din pacate nu e asa)si langa un astfel de copil nu poti fi altfel decat o luptatoare si tu aida...am simtit nevoia sa iti trimit niste cuvinte de incurajare(din pacate mai mult nu pot)pt ca si tu m-ai incurajat pe mine cand plangeam ca o proasta prin curtea spitalului ca nu mi se aproba tratamentul pt hepatita pt. copilul meu si imi ziceai "fii tare ia-te cu ei in piept nu se poate sa nu existe o solutie".iti spun si eu acum"fii tare"dumnezeu ajuta oamenii cu suflet si voi sunteti unii dinte ei.va pupicim ani si luci din tg jiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Aida,
Am citit povestea pe site-ul Jurnalului national si din pacate la datele referitoare la cont este o mare greseala: scrie Banca Transilvania - sucursala Timisoara si contul este cel pe care l-ati deschis la ABN Amro. Daca ai posibilitatea sa vorbesti cu cei de la JN roaga-i sa corecteze, ca-i pacat sa pierzi niste banuti din cauza asta. Nu stiu cum a aparut in ziar.
Am trimis mail cu povestea voastra, sper sa mai reusesc sa sensibilizez citiva oameni, sa se faca cunoscuta problema voastra.

Am si eu o intrebare: cind e nascuta Emma, ca n-am reusit sa gasesc data ei de nastere.

Am sa trimit si ceva banuti.
Sa va ajute Dumnezeu, sanatate multa Emmei !



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Draga Miraklucker , eu cred din tot sufletul ca Emma va fi bine.
Nu vreau sa cred ca se poate intampla ceva rau si exclud ideea asta.
Multumesc ca va ganditi la noi si ca sunteti aproape de noi.
1 iunie este ziua mea de nastere,iar noi nu cred ca plecam pana in 10 iunie.
Va pupam.Ai niste copii superbi.Va doresc multa sanatate si fericire!
Aida - mama de pisica mica.

http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Scumpa Cosmina,multumim mult pentru ajutorul din cont.
Maine la ora 11 facem RMN - avem novoie de tinut pumnii.Imi e cam frica de anestezie.Dar va spun maine cum a fost.Of!
Nu pot sa intru sa citesc povestea Sabinei.[Calculatorul asta al meu face cam multe figuri(e vechi si mai are mult de tras).]am incercat deja de 2 ori si s-a blocat tot.
Mai vorbim!Totusi sunt curioasa de Sabina.
Va pup si va doresc multa sanatate.
Aida - mama de pisica mica.


http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Mama Lia , scuze de intarziere pentru confirmare.Abia azi am fost la banca.Mii de multumiri!-au intrat in cont.
Maine avem o zi grea : recoltat , pus flexula , RMN cu anestezie...
Chiar acum Emma ma intreaba unde mergem maine ca sa se asigure daca mergem la spital.Hm!Ce ganduri are fetita mea mica!
Va pupam si mai vorbim!
Tineti-ne pumnii pentru maine.


http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Pentru Roxa_r .
Tocmai asta e problema,ca medicii din Romania au zis ca ei fac autotransplantul...si eu am cerut sa vad un copil sub 13 ani care a facut la ei......liniste.
Macar statul daca ar plati in Ungaria ce ar trebui sa plateasca daca ar face in Romania.Asta e intrebarea buna.De ce nu plateste?
Nu mai imi consum puterea cu intrebari fara raspuns ca oricum nu ai cu cine sa vorbesti si ma concentrez asupra Emmei.Ea merita toata atentia mea.
Draga roxa,te rog sa nu te superi de intrebare,dar unde ati facut tratamentul,ce cure ati facut si unde ati fost incadrate si cum sunteti acum(si-a revenit cu sistemul imunitar).
Nu te supara ,dar orice caz rezolvat imi da o sansa in plus pentru Emma.
Va pup si multa sanatate.
Aida - mama de pisica mica.


http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ani draga , multumesc de incurajari.Sper ca sunteti bine si ca ne vom revedea cu zambetul pe buze.Sper ca ati rezolvat atunci cu tratamentul.
Va pup si sanatate la maxim.
Aida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Pentru Karina.
Emma e nascuta in data de 24 iunie 2002 - de sanziene(au fost cam uricioase ursitoarele).
Mii de multumiri pentru initiativa de a trimite mesajul nostru si la alti oameni.Esti desteapta - spun eu si asa ar spune si Emma.
Stiu de problema contului din JN , dar cine este interesat isi da seama , sau ma suna , sau suna la redactie.Nu am vorbit cu ei , dar o sa le propun - merci de idee.
Te pupam si iti dorim tot binele din lume!
Aida - mama de pisica mica.



http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput