Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Aida,

Nu fii suparata! Suntem multi care intram si citim asteptand vesti (pe cat se poate bune..)
Poate nu postam nici un mesaj pentru ca nu avem ce spune, pentru ca mesajele de incurajare nu ajuta prea mult...
Dar suntem aici, langa tine si langa ceilalti cu probleme, ajutam cat putem, cand putem si ..speram ca va fi bine pentru fiecare copilas in suferinta!

Doamne ajuta!
Sa ne dati vesti bune

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Aida, eu ti-am scris un mesaj la inceput si de atunci tot intru sa vad ce mai e nou. Cred ca vreo 10 vizualizari sunt numai de la mine. De ce esti suparata? Cat mai aveti de strans din suma care va trebuie?

Am fost de Pasti acasa, la ai mei, in Giroc, si am aflat ca preotul nu mai strange bani la biserica, ci trimite oamenii acasa la voi. De ce nu mai strange bani oare, ca mama zicea ca intr-o singura duminca s-au strans peste 20 de milioane. Tata a spus ca o sa treaca pe la voi sa va puna niste bani in cutia postala. Ce mai face micuta ta?

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

quote:
Originally posted by diana21

Aida, eu ti-am scris un mesaj la inceput si de atunci tot intru sa vad ce mai e nou. Cred ca vreo 10 vizualizari sunt numai de la mine. De ce esti suparata? Cat mai aveti de strans din suma care va trebuie?

Am fost de Pasti acasa, la ai mei, in Giroc, si am aflat ca preotul nu mai strange bani la biserica, ci trimite oamenii acasa la voi. De ce nu mai strange bani oare, ca mama zicea ca intr-o singura duminca s-au strans peste 20 de milioane. Tata a spus ca o sa treaca pe la voi sa va puna niste bani in cutia postala. Ce mai face micuta ta?

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/







Draga Diana,Emma e "bine".
Acum asteptam sa isi revina din aplazie.Este la faza cand nu are trombocite si nu are voie sa se loveasca,sa tuseasca,sa se agite(cam greu pt un copil in plina miscare).
De o saptamana se plange ca vrea sa mearga la gradinita.Hm!Cam greu de oferit.
Mai avem multi bani de strans si nu mai sunt decat 5 saptamani.
Avem in schimb multe promisiuni.Vom mai vedea.
Pupici si sa auzim de bine.

Emma pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

quote:
Originally posted by denis

Aida,

Nu fii suparata! Suntem multi care intram si citim asteptand vesti (pe cat se poate bune..)
Poate nu postam nici un mesaj pentru ca nu avem ce spune, pentru ca mesajele de incurajare nu ajuta prea mult...
Dar suntem aici, langa tine si langa ceilalti cu probleme, ajutam cat putem, cand putem si ..speram ca va fi bine pentru fiecare copilas in suferinta!

Doamne ajuta!
Sa ne dati vesti bune

Denisa




Draga Denisa , nu sunt suparata,dar cateodata imi sare tandara si sunt frustrata.Imi cer scuze de iesire dar am avut zile grele ca Emma nu avea analize bune ca sa incepem cura,asta inseamna intarziere,iar in cazul nostru nu este permis pentru ca se poate intampla orice(nimic bun) in perioadele de intarziere.Iar apoi au urmat zilele de cura(trimit scrisoarea care am trimis-o in 23.04.07)

Emma sta acum pe canapea si se gandeste ca mai are doar o zi de cura din 5 si termina calvarul si raul si isi face deja planuri cu ce va face dupa.Este doar un copil de aproape 5 ani care uita de fiecare data ca dupa aceea va urma aplazia si alte restrictii mult mai dure( la trombocite mici nu are voie sa se dea jos din pat,sa tuseasca,sa planga,sa se agite,in anumite perioade sunt indrumata sa ii dau putin fenobarbital ca sa o mai calmez sa nu isi faca rau singura,etc).
Stie ca in afara de cura asta mai are doar o singura cura dupa care va merge in Ungaria la Miskolc sa faca autotransplant.
E bucuroasa .Nu realizeaza ce inseamna.Stie ca dupa aceea nu va mai avea probleme si gata cu curele si intepaturile.
Acum este intr-o miscare continua,nimic nu o poate opri si planuieste ziua de maine cu ochi vioi si sclipitori si ma intreaba daca "asa e mami?" Eu nu ma pot ascunde si nu o pot minti si oricum nu ar merge pentru ca deja ma citeste.Ochisorii ei mari si negri se intristeaza si ma doare ca o vad asa, e puisorul meu scump care sufera in tacere,doar ochii spun ce gandeste.Si totusi vrea sa ma convinga ca va fi ca ea,iar eu ii raspund ca vom mai vedea ca sa mai aman cu o zi disputa si cu speranta ca pana maine va uita.
De fapt nu vrea decat sa mearga si ea la gradinita.
Oare ce as putea sa ii mai spun?
Toate vor trece iar timpul isi va spune cuvantul.Oare ce va fi?Nimeni nu stie.
Speram ca maine sa avem analize sa facem si ultima zi din cura,iar apoi vom mai vedea vom astepta aplazia,vom lupta sa iesim din aplazie si in final vom avea 2 zile "libere" inaintea urmatoarei cure in care oricum va trebui sa stea izolata ca sa nu se imbolnaveasca.

Hm,asa traim din noiembrie 2005.A trecut mult?Cat va mai trece?
Nu conteaza,important este ca suntem pregatiti pentru ziua de maine.Oare!


Bine ca Emma este o luptatoare si nu stie cu ce lupta.Profesorul Kalman de la Miskolc a zis ca este pacientul ideal care sa faca autotransplant (atat fizic cat si psihic), iar rezultatul sa fie o reusita.Asa sa fie!


Va multumim pentru ajutor,pentru grija care ne-o purtati si pentru gandurile bune.
Cu respect Aida Ciolac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cbc spune:

vrea sa iti spun k iti inteleg suferinta pentru ca si eu am trait ceva asemanator cu ceea ce traiesti tu...dar cu ajutorul lui Dumnezeu si cu multa multa credinta si rugaciuni in special o sa fie totul bine...sincer eu cred ca El e singurulu care te poate ajuta..mult succes:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravide spune:

buna ziua tuturor,
ma bucur ca am gasit acest topic ca sa va povestesc si eu despre Emma.
Am intalnit-o pe Emma anul trecut la spital in fiecare dimineata cand venea sa isi faca curele de chimioterapie.Tot timpul era vesela si fugea dupa cate o jucarie. Intr-o zi chiar s-a jucat cu baietelul meu.Si eram tare fericita ca Mihai-baiatul meu- s-a jucat cu Emma fara sa bage de seama ca ea nu avea par si purta mascuta pe fata- se comportau ca doi copii normali.Iar Emma urma sa termine curele si sa fie bine!
Apoi am aflat vestea cea groaznica despre recadere si ca Emma are nevoie si de ajutor financiar.
Sunt medic si conduc o scoala a mamei in Timisoara si un grup numit Timisoaramami care are drept acop actiuni caritabile. Impulsionata de faptul ca mai multi medici din spitalul de copii care au cunocut-o pe Emma au contribuit cu cate 100-300 euro am zis ca as putea aduna si eu cu grupul banuti.
Si asa am inceput si noi o campanie pentru Emma- nu am adunat multi bani si sunt nacajita din acest motiv, dar am fost impresioanta de studenti care au oferit pt Emma cate 10ron/pers. Multi au facut transfer bancar online rapid.
Multe persoane o cunosc pe Emma si stiu povestea ei si a mamei sale.
Va rog eu mult donati pentru viata acestei fetite atata cat puteti si daca e sa fie 5ron - mama ei e disperata!... Iar Emma chiar are sansa de a se bucura de viata!

mai multe detalii despre actiunile acestei scoli si despre Emma le puteti gasi accesand http://emma.ablog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILIS spune:


Cum se mai simte Emma?
Draga Aidaciolac, adresa noastra de e-mail este viorel19742000@yahoo.com
Te rog frumos lasa-mi un nr. de telefon sa te contactez.
Multa sanatate Emmei.
Cu drag,
Ileana
POZE ADRIANA : www.imagestation.com/members/ILEANAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

quote:
Originally posted by gravide

buna ziua tuturor,
ma bucur ca am gasit acest topic ca sa va povestesc si eu despre Emma.
Am intalnit-o pe Emma anul trecut la spital in fiecare dimineata cand venea sa isi faca curele de chimioterapie.Tot timpul era vesela si fugea dupa cate o jucarie. Intr-o zi chiar s-a jucat cu baietelul meu.Si eram tare fericita ca Mihai-baiatul meu- s-a jucat cu Emma fara sa bage de seama ca ea nu avea par si purta mascuta pe fata- se comportau ca doi copii normali.Iar Emma urma sa termine curele si sa fie bine!
Apoi am aflat vestea cea groaznica despre recadere si ca Emma are nevoie si de ajutor financiar.
Sunt medic si conduc o scoala a mamei in Timisoara si un grup numit Timisoaramami care are drept acop actiuni caritabile. Impulsionata de faptul ca mai multi medici din spitalul de copii care au cunocut-o pe Emma au contribuit cu cate 100-300 euro am zis ca as putea aduna si eu cu grupul banuti.
Si asa am inceput si noi o campanie pentru Emma- nu am adunat multi bani si sunt nacajita din acest motiv, dar am fost impresioanta de studenti care au oferit pt Emma cate 10ron/pers. Multi au facut transfer bancar online rapid.
Multe persoane o cunosc pe Emma si stiu povestea ei si a mamei sale.
Va rog eu mult donati pentru viata acestei fetite atata cat puteti si daca e sa fie 5ron - mama ei e disperata!... Iar Emma chiar are sansa de a se bucura de viata!

mai multe detalii despre actiunile acestei scoli si despre Emma le puteti gasi accesand http://emma.ablog.ro

totul pentru sarcina ta!




Draga Ioana,
am citit mesajul si pur si simplu nu am putut sa respir.Nu am putut sa desclestez buzele.Imi place sa aud cum o percepe lumea pe Emma,iar faptul ca Mihai nu a observat ca are masca ma bucura si mai mult.De fapt daca imi aduc bine aminte s-au luat de mana inca de afara si au intrat in urgenta la jucarii , Dr.Florin Frunza se uita ingrozit la mine si nu intelegea cum de am lasat-o sa intre acolo unde s-ar putea imbolnavi imediat.Am terorizat pe toata lumea cu grija mea.
Emma acum are doar 400 de leucocite si 27.000 trombocite si ii e cam greu sa stea linistita,totusi,sunt multumita ca mananca ceva si tine masca pe fata si in casa
Acum ne imbracam si plecam la spital iar sa facem Neopogen(leucocito stimulator)si sper ca pana maine sa creasca cel putin pana la 1.000.
Visez si eu.Stiu ca nu e posibil.



intram mai tarziu daca mai avem timp azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Cititi Jurnalul National de maine 5.05.2007
Apare un reportaj despre Emma.

Inca avem analize scazute.Nu mai lucreaza maduva si chiar si ajutata ii este greu sa isi revina.Mergem si diseara la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:



Maine vin cei de la PROTV sa faca un filmulet cu noi.
Oare vor fi la fel de draguti ca cei de la PRIMA TV - Ovidiu Varaganu?
Vor sa dea pe post cat mai repede filmuletul ca mai avem la dispozitie doar 4 saptamani.
Va voi tine la curent.
O seara linistita.

Mergi la inceput