plange intr-una daca nu-l bag in seama

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by simali



Se pare ca avem un club al mamicilor casnice. In aceasta calitate ma indoiesc ca puteti sa ne intelegeti pe noi, celelalte...

alice



yeah, right! Sabinelu', da-i drumu' la munca!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Simali - o mama cu gemeni sau cu tripleti poate avea contact cu toti pruncisorii daca se intinde pe covor/pat/saltea si se lasa in voia lor :-) Cei doi/trei se vor catara pe mai, se vor juca cu degetele ei, cu parul ei, etc. Este f grea viata unei mame cu gemeni/tripleti - incomparabil de grea fata de viata unei mame care are unul singur - dar cu ajutorul partenerului si cu multa dragoste se poate!
Liliana29s - cine a citit un picut despre viata animalelor - atunci cand are copii va deveni INSTINCTIV o mamica maimuta, sau pisica sau... orice simte nevoia in momentul respectiv... pt ca va lasa deoparte ratiunea care ne controleaza mult-prea-mult viata si va face loc dragostei de mama neincatusate si neconditionate. Este minunat sa citim ceea ce au scris mari psihologi in cresterea si educarea copiilor - nimic de zis! Dar este si mai frumos sa lasam toate aceste teorii de-o parte si sa ne bucuram in voie de copilaria copiilor nostri, sa savuram acele manute mici care ne cerceteaza, etc. Eu am citit cu multa placere etologie (psihologia animalelor) si cand prunca a venit pe lume m-am straduit sa ma las in voia placerii de a fii mama, fara a ma gandi f mult la RESPONSABILITATEA care apasa pe umerii mei (responsabilitatea asta poate umbri rau de tot zilele unui parinte daca e o pers ffff exigenta cu sine insasi). Liliana - cred ca ti-ar place sa citesti despre Attachement Parenting :-).
Dariana - du-te la medicul de familie, fa un consult complet, fa-ti analizele, treci pe vitamine, minerale, Omega3+6+9, mananca multe fructe proaspete, DORMI cand doarme pruncutul, stai la SOARE cat mai mult si fa treaba cat mai putina in gospodarie.
Multa sanatate si numai bine-ti doresc,
Lorelai

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


no, zau ca nu inteleg asa ceva; cum sa iti lasi copilu sa urle pana vomita??? chiar daca ti-ai propus sa il dezveti de brate, eu n-as putea sa stau sa ma uit la ea cum urla pana i se face rau
quote:



Nu-si lasa nimeni copilul sa urle pana vomita. Foarte multi copii ajung sa vomite cand plang - din cauza faptului ca laringele nu este maturizat iar legatura cu stomacul este foarte scurta. In popr, cand un copil pateste asta, babele din jur spun despre mama ca este neglijenta. Lasa copilul sa planga pana vomita. Aceleasi babe incurajeaza mai tarziu trimisul copilului de 4 ani cu oile la camp.
Cunosterea ne-ar scapa de multe prejudecati si ne-ar ajuta sa traim mai linistiti.

Mama mea nu a fost o tipa care sa ne tina in brate non-stop. Si in ziua de astazi are spatiul ei, viata ei, lumea ei. Te simti mult mai liber sa-ti iei zborul cand sti ca ai o mama sigura pe ea, care nu a jertfit totul pentru tine pentru ca tu sa jertfesti totul pentru ea.
Cat despre independenta copilului netinut in brate non-stop- eu m-am jucat in fata blocului de la 3 ani, aveam un grup de prieteni si am stat cu cheia de gat toata copilaria; in timpul facultatii am facut alpinism si speologie si am batut si inca mai bat toti muntii patriei. Si da, fac parte dintre acele persoane odioase care uneori - cam de 2 ori pe an - isi fac rucsacul si pleaca singure la munte pentru un weekend in timp ce sotul ramane acasa cu copilul. Dar dupa aceste escapade ma intorc cu forte proaspete si cu o dorinta enorma de a fi impreuna cu copilul si cu sotul meu.



alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by lorelaim
Liliana - cred ca ti-ar place sa citesti despre Attachement Parenting :-).

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."


Ce e asta Attachement Parenting??
simali nu e cazul sa sari in sus eu am spus doar ce am citit, eu mi-am reinceput serviciul cind copilul avea 5 luni dar pe cit posibil am incercat tot timpul sa nu-i refuz nici un luat in brate si am rugat-o si pe soacara mea care sa ocupat de copil sa-l tina cit mai mult linga ea.
Amindoi socrii mei sunt pensionari si i-au acordat copilului toata atentia. Socra mea e o femeie minunata cu care ma inteleg excelent si colaboram f. bine in cresterea copilului, amindoua ne respectam parerile.



Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Of, of si iar of! Nu mi-am lasat copilul sa planga niciodata. Dramite sa mai si verse si sa ma apuc sa curat, il loc sa mangai copilul!!!! Da, il luam in brate daca vroia pentru ca asa am considerat ca este bine. Cat despre sacrifcat pentru copil, Dumnezeule, as sacrifica ORICE pentru copilul meu. Nimic nu mi se pare prea mult!

Liliana29s, , cartea aceea mi-a placut mult de tot. Si asa este, contactul cu mama, mai ales in primul an de viata al bebelusului, este foarte important.

Dariana, dupe mine nu e nimic rau sa fii in permanent contact cu copilul, mai ales ca este asa de micut. Daca asa simti ca e bine, atunci fa asa. Cine comenteaza, n-are decat, tu vezi ca al tau copil sa fie fericit si atat. Cu un singur lucru cred ca ai gresit: leganatul. Dar, cu putina rabdare, se rezolva si asta. Incearca sa nu-l mai legeni. Ai incercat sa-l mangai pe frunte, incetisor? Poate adoarme asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Dariana, dupe mine nu e nimic rau sa fii in permanent contact cu copilul, mai ales ca este asa de micut. Daca asa simti ca e bine, atunci fa asa. Cine comenteaza, n-are decat, tu vezi ca al tau copil sa fie fericit si atat.
quote:



Dariana a deschis topicul pentru CA NU MAI PUTEA asa, a cautat alte solutii. Nu a deschis topicul pentru ca voia sa stea toata ziua cu copilul in brate si lumea nu o lasa. Sa analizam ce sfaturi a primit:
- ia pastile (Magne B6) sa rezisti;
- daca nu stai cu copilul in brate mereu esti o mama denaturata - deci sa se simta si vinovata peste toate astea;
- poti sa stai cu copilul pe jos sau in pat - de parca pentru ea GREUTATEA copilului era o problema si nu faptul ca nu poate sa se duca la buda sa faca un dus sau sa-si schimbe hainele.
- sacrifica totul pentru copil si nu te mai plange - ce daca-ti curge sange din nas. Pune un tampon si mori in transeele maternitatii. Tara te vrea erou.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

moor de ras;)
m-am razgandit, vroiam sa povestesc cat de haituita am fost eu cand am nascut fata, dar renunt ca nu e dazul.
Am sa spun doar ca luatul copilului in brate si a-l pune TOATA VIATA pe primul plan nu are nici o legatura cu cate ore pleci de-acasa si cu cat ai de lucru.

Si mai e ceva, ce rog toate mamicile sa nu uite:

E mai important ce faci impreuna CU copilul tau, nu PENTRU copilul tau.....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


Dariana, dupe mine nu e nimic rau sa fii in permanent contact cu copilul, mai ales ca este asa de micut. Daca asa simti ca e bine, atunci fa asa. Cine comenteaza, n-are decat, tu vezi ca al tau copil sa fie fericit si atat.
quote:



Dariana a deschis topicul pentru CA NU MAI PUTEA asa, a cautat alte solutii. Nu a deschis topicul pentru ca voia sa stea toata ziua cu copilul in brate si lumea nu o lasa. Sa analizam ce sfaturi a primit:
- ia pastile (Magne B6) sa rezisti;
- daca nu stai cu copilul in brate mereu esti o mama denaturata - deci sa se simta si vinovata peste toate astea;
- poti sa stai cu copilul pe jos sau in pat - de parca pentru ea GREUTATEA copilului era o problema si nu faptul ca nu poate sa se duca la buda sa faca un dus sau sa-si schimbe hainele.
- sacrifica totul pentru copil si nu te mai plange - ce daca-ti curge sange din nas. Pune un tampon si mori in transeele maternitatii. Tara te vrea erou.


alice



Nu ai inteles absolut nimic si nici nu vreau sa ma obosesc sa-ti explic. Un lucru am sa-ti mai spun, totusi: a-i da sa manance copilului si a-i asigura un culcus, nu e SUFICIENT! Copilul are nevoie de mult mai multe! PUNCT!

Sabina, , exact ca si tine, am sa renunt, ca nu e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


a-i da sa manance copilului si a-i asigura un culcus, nu e SUFICIENT! Copilul are nevoie de mult mai multe! PUNCT!
quote:



Nu mai spune...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Simali - o mama cu gemeni sau cu tripleti poate avea contact cu toti pruncisorii daca se intinde pe covor/pat/saltea si se lasa in voia lor :-) Cei doi/trei se vor catara pe mai, se vor juca cu degetele ei, cu parul ei, etc. Este f grea viata unei mame cu gemeni/tripleti - incomparabil de grea fata de viata unei mame care are unul singur - dar cu ajutorul partenerului si cu multa dragoste se poate!
quote:



Si cam cate ore pe zi ar trebui sa stea ea asa, trantita pe jos? Ca spre deosebire de cimpanzei oamanilor le este specific mersul biped. Si in plus oamenii nu-si petrec toata viata stand trantiti in tundra si prinzand furnici cu batul. Dar oricum, viata unei mame cu gemeni este incomparabil mai grea decat a unei mame cu un singur copil. Deci sa stea si ea trantita un an. Ce, moare?

alice

Mergi la inceput