plange intr-una daca nu-l bag in seama

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Cred ca ar trebui sa lamuresc niste lucruri:
1. cand ziceam de zgaltzait ma refeream nu la smucit brusc, ci la un fel de batzaiala asa cum ii place copilului, ca si cand mergi pe un teren mai accidentat cu caruciorul, daca intzelegetzi.....
2. nu l-am aruncat nici eu in sus, il ridic in sus si il las jos, dar fara sa iau mainile de pe el si rade de mama focului.
3. cateodata mai sta singurel un minut, doua, dar nu tot timpul, nici nu vreau tot timpul, dar as mai vrea si eu sa ii fac papa, sa ma spal si eu, sa dau cu o matura, nici vorba de lustruit mobila sau de facut unghiile, cum zicea cineva mai sus, doar chestii chiar necesare.
4. daca as mai putea l-as tzine si eu intr-una, ca doar de aia e si asa rasfatzat, pt ca l-am tot tzinut pana acum, insa nu sunt nici un munte de om, el are aproape 8 kg jumate iar eu 40 (nu sunt schiloada dar sunt mica de inaltzime), asa ca imaginatzi-va!, oricum 90% din zi stau cu el in bratze. Si da, eu uneori ma duc si la toaleta cu el, ca zicea cineva ca nu crede ca am cazut in extrema asta, dar uite ca asa am ajuns.
5 ma intreba cineva daca l-am leganat pana acum, da, il legan pe perna pe picioare sa adoarma.

Azi dimineatza, pe la 6,30 mi-a curs sange din nas, destul de multicel, aseara inainte sa adorm imi pocnea intr-una in urechi, cred ca mi-a scazut tensiunea de la oboseala(mi s-a mai inaamplat cand era mai mic, pe la 3-4 luni). De aceea va spun ca nu stiu care ar fi solutzia potrivita, de aceea v-am cerut parerile voastre, nu pt ca ar fi un moft si nu as avea eu chef sa-mi tzin copilul in bratze, departe de mine acest gand, il iubesc pe Dari foarte mult, insa simt ca trebuie sa ma mai odihnesc si eu ca sa pot sa am fortza tot pt el.

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai am zis, daca de duci pana la baie nu pateste nimic minutul ala, pus in patut si fara ceva periculos in jur,
In rest, jucati-va intinsi pe jos , pe pat etc ca sa nu trebuiasca sa=l ridici nonstop.
Cu adormitul pe picioare nu stiu, ca noi n-am trecut p-acolo, deci nu te pot sfatui.

Ce ai mai putea sa faci, sa il scoti afara cand ef f odihnit si sa stati vreo 3 ore in plimbare si joaca, la leagane, la copii, sa-i arati copiii etcetc, si cand ajungi incasa il pui la nani.
Invers e crima si pedeapsa, sa doarma afara si in casa full energy, stiu f bine ce obositor poate sa fie.
cu 2 iesiri a cate 2, 3 ore pe zi, cred ca se rezolva.Aerul e cel mai bun stimulent pt copii.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Sabina, o sa incerc asa cum spui tu, sa ies cu el sa sa-l duc la leagane, ca altfel nu sta nici in carutz si nici in bratze ne'zgaltzait'; pe jos mi-e cam frica sa-l pun ca el nu sta intr-un loc se misca f repede, cu toate ca nu merge f bine de-a bushilea, adica face un pas, cade pe burta, se ridica in cap cu fundul in sus, se rostogoleste, se taraste, nu sta sa se joace in funduletz si se mai loveste, nu stie inca sa se fereasca cat de cat si nu avem nici covor, vreau intai sa-i pun covor la el in camera si sa aiba stabilitate un pic mai mare si o sa-l las sa si patruleze.
Cu baia, de cele mai multe ori ma duc fara el si urla un pic in patutz, cateodata choar deloc (daca vin repede) dar ziceam ca se mai intampla sa-l iau mai ales cand e marait dinainte si trebuie neaparat sa ma duc in momentul ala.
eh, om scoate-o noi la capat pana la urma!
multzumesc mult de sfaturi!

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Dariana, stai linistita ca nu te critica nimeni...din contra mie mi se pare foarte corect sa-ti cat bebeul cat mai mult in brate..am mai spus asta.

Da, stiu ca e obositor de la 8 kg in sus mai ales...de aceea ti-am dat mici solutii , poate merge. normal ca ai si tu nevoie sa faci un dus sa faci o mancarica.

eu am dat exemplul cu copilul lasat mult timp singurel(asta e cealalta extrema) in timp ce mama freaca mobile , ca pe un "ASA NU!!" .

incearca cu diverse. nic nu-ti trece prin cap ce puncte de interes au la varsta asta..o jucarie de 2 mil e nimic pe langa trei castronase de plastic si doua linguri!
sau o sticla PET cu ceva zornaitor inauntru ,infiletata drastic, eventual lipita cu super glue, sa nu ajunga la continut!



ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

sincer mie mi se pare(si am vazut ca nu sunt singura) ca un copil caruia i s-au satisfacut pe deplin si neconditionat nevoile firesti varstei(luat in brate, giugiulit,etc) se desprinde mult mai rapid si cu mult mai multa siguranta de mama...iar cand nu se simte sigur vine inapoi ca un catelus, ferm convins ca mama il primeste cu bratele deschise..fapt testat azi



Ce spui tu imi aduce aminte de o carte f. interesanta"In umbra omului" de Janne Goodal o cercetatoare britanica (cred) care a studiat f. mult timp comportamentul si viata cimpanzeiilor in jungla. Era vorba in carte de o mama cimpanzeu mai batrina si cu multa experienta care si-a tinut tot timpul copilul linga ea si la incurajat cind acesta dorea putina independenta si o alta tinara si care se straduia sa aiba cit mai putin contact cu puiul ei.
La virsta de 1 an era o difernta majora intre cei 2 pui cel al mamei cu experienta era tot mai independent si cauta singur de joaca in grupul puilor pe cind celalat pui nu-si scapa mama din ochi ba mai mult, cauta spre exasperarea acesteia sa se catere in brate la ea sa macar sa o tina de blana, se tinguia vesnic si era mult mai putin dezvoltat intelectual decit celalalt pui.
Cercetatoarea spunea ca a tinut cont de aceste observatii cind a avut la rindul ei un copil si a cautat ca in primul an sa fie in contact permanent cu copilul fie ea fie sotul. Mai exact carau copilul peste tot lipit de ei in ham sau in spate.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Corect, Liliana!!!
daca nu esti un psiholog experimentat, nu ai de unde sa stii daca cerutul in brate e un moft sau o nevoie puternica.
Ignorand cererile copilului, facand ceea ce este mai comod pentru mama, s-ar putea sa fie o mare greseala si uite-asa, copilul devine un adult din ala neadaptat, care se leaga obsesiv de fel de fel de persoane.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Dariana, stii la ce m-am mai gandit?
Poate ar fi bine ca, atunci cand il legeni ca sa-l adormi, sa il legeni usor de tot si, incet-incet sa-l dezveti de leganat.
Eu am o cunostinta care din secunda in care s-a nascut copilul l-a leganat si, asa de tare ii intrase leganatul asta in obisnuinta, ca il legana si cand dormea (copilul, nu ea :-)))
Si, intravedar, copilul ei are acum vreo 6 luni si e cam marait daca nu e ridicat si agitat tot timpul, in toate directiile.



" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

denizel, si eu il legan si cand doarme, ma rog, noaptea nu, dar ziua da, il tzin in permanentza pe picioare si il legan cu perna, deci nici atunci nu am timp liber.

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Pana la urma s-a ajuns la extreme.

Dupa parerea voastra o mama cu gemeni (tripleti sa zicem) o sa aiba cel putin doi copii traumatizati pe viata de lipsa permanenta a contactului cu mama.

Pe de alta parte o mamica care nu poate sta cu copilul acasa pana la 1 an (si suntem foarte multe care nu ne permitem luxul acesta) o sa aiba de asemenea un copil traumatizat pe viata.

Se pare ca avem un club al mamicilor casnice. In aceasta calitate ma indoiesc ca puteti sa ne intelegeti pe noi, celelalte...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by dariana

denizel, si eu il legan si cand doarme, ma rog, noaptea nu, dar ziua da, il tzin in permanentza pe picioare si il legan cu perna, deci nici atunci nu am timp liber.

Dariana si Darius (30.07.2006)poze





Pai de ce il legeni, mai Dari?
Vezi? Daca el si cand doarme e obisnuit sa fie in miscare, cum vrei tu sa se multumeasca cu simplul tinut in brate atunci cand e treaz?
Cred ca aici trebui sa lucrezi in primul rand: dezvata-l de a dormi leganat!
te pup si...rabdare multa! trece repede si perioada asta, ai sa vezi!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput