plange intr-una daca nu-l bag in seama

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Decupeaza - face bine... si Gabisor tot cu asta se ocupa si este f fericita... Iti doresc din tot sufletul sa-ti gasesti fericirea si multzumirea de sine. Just don't take the life to hard on yourself.

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Simali, te rog, nu te supara!
Vreau sa spun si eu ceva, dar nu am timp acum.
Cred ca 'problema' ta este o prea abrupta comunicare a ideilor si convingerilor tale (asta mi-a soptit-o cineva :-), care pana la urma se dovedesc a nu fi chiar asa cum sunau la inceput.
Sincer, cand am vazut ca ai poze puse la semnatura, am intrat si eu sa te vad, convinsa fiind ca o sa dau peste baba-cloanta-cotoroanta-cu-un-neg-mare-pe nas :-))) De fapt, esti atat de draguta si ai asa o fata 'emanatoare' de pozitivism, ca m-ai dezarmat :-)
Deci, revin!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Poate cai ai dreptate. Eu am prezentat metoda, ce am facut eu. Am crezut ca atat ajunge. Nici o secunda nu m-am gandit ca altii o pot interpreta aiurea...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

Simali, mi-a placut raspunsul tau si cum ai descris totul; in comportamentul lui Vladut recunosc multe din cel al lui fi-meu cel mare. Exact cum spui, desi era mort de oboseala nu era capabil sa stea calm si linistit 1 minut ca sa poata adormi. Asa am ajuns la perna pe picioare:)
Eu recunosc ca n-am fost asa ferma pentru ca in perioada respectiva stateam cu socrii, vecinii ne faceau remarci de genul 'vai, da' ce-a mai plins saracutul noaptea trecuta!..', etc. si preferam sa fac orice ca sa nu deranjez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

si eu am trecut prin asta. si inca mai trec . mai ales ca am un copil energic. fiecare are solutiile lui, eu o am pe a mea. pun copilul in pat si il leagan de fundulet pana adoarme. kit ca se apropie de 3 ani. cand avea sub un an procedam la fel, numai ca o leganam pe perna...si normal ca mai plangea un minut doua, dar macar plangea la mine in brate. eu sunt o fire foarte prietenoasa si permisiva, poate d'aia mi se pare crunt sa-l lasi sa planga la 7 luni 15 minute si ,indiferent ce face sa nu intervii.

asta nu inseamna ca n-o sa am surpraizuri neplacute mai tarziu....

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Eu nu vad nimic in neregula ca un copilas sa aibe o jucarie de atasament, dimpotriva. Si eu incerc sa ii introduc fetei mele o vacuta roz, sa ma "inlocuiasca" daca plec de linga ea.

Mai voiam sa spun ceva apropo de faptul ca unii bebelusi, ca al Darianei probabil, au o fixatie pe supt. Agata nu are asa ceva, accepta destul de usor biberonul, suzeta, sau alte metode de linistire, distrasul atentiei etc Mama mea a fost genul de mama AP avant la lettre, dar la sfatul pediatrei si in pofida dorintei ei la 6 luni ne-a intarcat pe toate. Surorile mele au acceptat situatia relativ usor, eu am intrat in greva foamei citeva zile si am tot tinut-o intr-un scandal pina mama a trebuit sa ma intoarca la sin. Peste vreo saptamina, m-a intarcat din nou; am mai plins ceva, dar am acceptat biberonul. Dupa citeva saptamini am facut o viroza cu convulsii urmata de o otita urita si am facut o fixatie pe suzeta. La doi ani si jumatate s-au gindit sa ma dezvete de suzeta si au "pierdut-o". Iarasi am protestat, pina la urma m-am impacat cu situatia si am avut un lung episod de pavor nocturn; de fapt prima mea amintire din copilarie e cum ma sculam noaptea si catelusul de plus sarea pe mine, fugeam speriata in camera alor mei, ei aprindeau/stingeau lumina sa imi arate ca nu se intimpla nimic, dar cum se facea intuneric, eu vedeam stoluri de pasari amenintatoare venind pe geam... a urmat un an intreg in care noaptea stateam singura si desenam, iar ziua dormeam, mama m-a dus la psihiatru, la biserica, si mi-a trecut cam cind am inceput sa merg la gradinita.

Morala este, dupa parerea mea, ca bbii sint setati biologic sa supravietuiasca si sa isi "invete" parintii cum sa-i manevreze (adica sint manipulatori si smecheri, tradus in limbajul tradtional). Toata teoria AP, care se rezuma la "asculta-ti copilul si raspunde-i", iti cere sa te lasi in voia naturii si sa fii acolo, linga copil. Ceea ce inseamna o categorica usurare a meseriei de parinte, pentru ca nu mai lupti cu copilul. Feminismul (cu care in principiu sint fff de acord) isi cam da cu stingu'n dreptu si in povestea asta...


Si acum, strict la subiect, probabil ca nu e rau sa iti lasi copilul sa plinga citeva minute cit timp tu esti in preajma; depinde ffff mult de context, de copil, de situatie. De aceea singurul lucru intelept pe care il poate face Dariana e sa isi inteleaga copilul, si ce efect ar avea un asemenea comportament asupra lui.

mami de Agatha (21.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by myrrha
Feminismul (cu care in principiu sint fff de acord) isi cam da cu stingu'n dreptu si in povestea asta...

mami de Agatha (21.08.06)



Exact asta cred si eu. Luptam pentru drepturile femeilor, ale homosexualior, ale stapanilor de crocodili de Nil si ale bufnitelor violet cu picatele verzi. Cand insa se pune in discutie dreptul copiilor la tandrete si atentie, atentie asaaa, mai mare decat ne-am propus sau ne-am fi imaginat ca se cere, se banuieste imediat ca sunt la mijloc studii comandate de barbati misogini si insensibili care se tem ca le suflam pozitiile valoroase de sub nas si ne vor inapoi la batut covoare si prajit ceapa.

J_G, Simali, eu va stiu de pe alte subiecte si chiar va plac, da' uite ca nu toata lumea este inteligenta si cu idei proprii. Parerea mea foarte sincera este ca asemenea idei pot face tare mult rau, pentru ca pot fi preluate de mame cu adevarat egoiste (voi nu sunteti egoiste :-) care nu stiu cum sa scape mai repede de povara pe care un copilas o reprezinta pentru ele.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Voi incerca sa adopt si sa adaptez la copilul meu metoda lui Simali, mi se pare acceptabila, mai ales ca intzeleg ca e vorba de o ora pe zi din care la fiecare 10-15 minute pauza, insa nu il las chiar sa urle rau, daca nu se poate scurtam perioada, oricum, o ora pe zi nu e foc! Copilul poate plange pana la 2 ore pe zi, citez din spusele dr capraru, pe care nu cred ca il contesta cineva, asa ca ....... repet, nu am spus ca eu il voi lasa sa planga 2 ore, am spus ca il voi lasa singurel sa se joace o ora, cu pauze la 15 min, in care ma mai duc pe la el, il mangai, vorbim, ne jucam un pic, apoi plec la ttreaba mea, in aceeasi camera cu el, o sa mai si vb cu el intre timp.
multzumesc Simali! activeaza-tzi te rog si tu pm - ul, poate mai b si asa, pupici!

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Copilul poate plange pana la 2 ore pe zi, citez din spusele dr capraru, pe care nu cred ca il contesta cineva


Din acest moment, si pentru acest sfat, il contest pe dr. Capraru.
Apropo, stii cati ani are dr. Capraru? Daca nu stii, iti zic eu: peste 80 . Am fost colega acum vreo 10 ani cu o nepoata de a lui si atunci era trecut bine de 70.
Si problema dr. Capraru nu este varsta inaintata, ci faptul ca, odata cu reeditarea best-sellerului sau, nu a revazut si validitatea teoriior de acu' o suta de ani pe care vaz ca le propovaduieste.
Dariana, ai idee ce inseamna plans 2 ore pe zi????

Ma rog, fiecare face ce vrea! Iti doresc succes in alegerea celei mai bune metode, a aceleia care va face din bebelusul tau de acum, un adult puternic, eficient si pozitiv.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by denizel

quote:
Copilul poate plange pana la 2 ore pe zi, citez din spusele dr capraru, pe care nu cred ca il contesta cineva


Din acest moment, si pentru acest sfat, il contest pe dr. Capraru.
Apropo, stii cati ani are dr. Capraru? Daca nu stii, iti zic eu: peste 80 . Am fost colega acum vreo 10 ani cu o nepoata de a lui si atunci era trecut bine de 70.
Si problema dr. Capraru nu este varsta inaintata, ci faptul ca, odata cu reeditarea best-sellerului sau, nu a revazut si validitatea teoriior de acu' o suta de ani pe care vaz ca le propovaduieste.
Dariana, ai idee ce inseamna plans 2 ore pe zi????

Ma rog, fiecare face ce vrea! Iti doresc succes in alegerea celei mai bune metode, a aceleia care va face din bebelusul tau de acum, un adult puternic, eficient si pozitiv.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




indiferent ce ar spune Capraru sau mai stiu eu cine, mie, ca mamica, mi se pare inacceptabil sa imi las/vad copilul ca plange; 2 ore pe zi??? nu e de mirare ca intalnim in jur atatia adulti cu probleme, daca asa s-a procedat si cu ei....
ganditi-va cum ar fi sa plangeti voi 2 ore pe zi!!!!


si daca nu isi face norma de 2 ore, ce ar trebui sa facem?

Noe si Anne-Bianca(14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

1 an, 1 an+
www.dropshots.com/day.php?userid=198885&cdate=20070317&ctime=110911" target="_blank">dansez!

Mergi la inceput