Endometru,monitorizari,ovulatie,TB - 151

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alic spune:

off, fetelor, am nevoie urgenta de sfaturile voastre ; posibil sa mai fi scris in alte parti, dar sunt disperata si n-am rabdare sa caut;
sa va spun problema mea:
am fost la monitorizare:
- ziua 11: ovar drept-folicul 14.4 mm, endometru 9 mm;
- ziua 14: ovar stang folicul 15.2 mm; endometru 12.7 mm (foliculul din ziua 11 disparuse)
trebuie sa merg din nou in ziua 18, dar dr. spune ca nu e multumita;
am facut dozari hormonale ziua 14 si
rezultate:

  • LH = 11.04 mUI/ml (val. normale = 40-200)
  • FSH = 5.9 mUI/ml (val. normale = 7-20)
  • PRL = 3.7 ng/ml (val. normale = 2.39-25.15)
  • Testosteron = 0.3 ng/ml (val. normale = 0.1-1.2)
  • Estradiol = 36.03 pg/ml (val. normale = 130-370)
  • Progesteron = 0.05 ng/ml (val. normale = 0.2-1.4)

la valori normale le-am trecut pe cele normale in ziua 14, adica varf ovulator; analizele mele se incadreaza in valorile normale ale fazei foliculare);
acum trebuie sa repet Progesteronul si LH-ul in ziua 21, dar pana atunci sunt complet in ceata;
avand in vedere ca ciclurile mele sunt neregulate, e posibil sa nu am ovultatie sau pot sa mai sper? (precizez ca am ovare polichistice pt. care am refuzat sa mai continui cu AC; acum e prima luna in care merg fara ele)
inca ceva: ce naturiste sunt eficace pt. ovulatie si stimulare ovariana?

va rog din suflet sa-mi raspundeti!!!




ALICe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

alic, din pacate eu nu pot sa te ajut, nu ma pricep la lucrurile astea, dar fetele de la topicul asta se pricep si cred ca or sa-ti raspunda cind o sa intre.

pup si eu toate duamnele, vad ca se reuni trupa ...
floricico, am disparut, dar complet motivat, ca ma muncesc astia ca pe hotii de cai, nici nu mai apuc sa numar zilele. Ajung serile acasa, imi pun barbatul la treaba din 2 in 2 zile ca sa am constiinta impacata ca nu pierd luna si ma pun la culcare. N-am mai facut de mincare sau curat de nu stiu cita vreme, cred ca daca m-ar insela barbatul n-as avea vreme sa observ, nevasta denaturata ce sint
mami, ce m-ai mai ghicit, tocmai am aterizat de la paris si-mi pare rau sa spun ca in afara de hotel n-am vazut absolut nimic. Si nu din cauza de ce-ai gindi in mod normal , barbatul nu fu prin zona, insa sheful da.

avalon, ce s-a intimplat cu masina ta? Ai avut accident? Esti bine?

angelique, vreun test de sarcina ti-ai facut? Cu tutunaru ai mai vorbit? Ce plan de bataie aveti?

bubu, tu cum stai? Ai avut ovulatia de ceva vreme, nu? Cind poti face test de sarcina? Tu ai inceput monitorizarile ecografice, nu? Sper si eu sa reusesc sa il conving pe doctorul meu sa ma ia in serios si sa incepem chestii mai serioase.

noela, tu ce mai faci cu big M?

feli, tu cum mai esti? Stiu ca nu vrei sa intri prea des pe aici, mi-am cam pierdut si eu entuziasmul dupa atitea luni de incercari, dar mai da un semn de viata.

de irlandeza mai stie cineva ceva?
Eu am reusit sa imi fac o programare la doctor, am incercat un an de zile, asa ca nu mai are motive sa ma amine. Acuma sa vad ce mi-o zice si ce-om face, presimt ca o sa am motive sa raportez mai des prin zona.
un week-end fain va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Floricica, Turturica, nu pot sa nu raspund la apel, prea suteti dragute!
Eu nu prea am noutati, doar ca am mai descoperit unul dintre motivele pt care bb nu vrea sa vina: nu stiu daca va amintiti, trompa stanga a fost cu sactosalpinx, deci nu prea am mari sanse, ma bazez pe dreapta... ei bine, se pare ca eu ovulez 3-4 luni pe stanga, si atunci ovulatia e "ca la carte", in z14, Cm e de 28 de zile. Cand se intampla sa ovulez(rar) pe dreapta, Cm e de 24-25 de zile, pt ca foliculul nu e de calitate, se sparge prin z10, asa ca nici endometrul nu apuca sa creasca... Solutia propusa de d-na dr Cocei: stimulare, si IA cand ovulatia e pe dreapta... asta e planul pt luna viitoare!
Alic, chiar nu stiu ce sa zic... endometrul e f bun... nu s-o fi spart foliculul care a disparut? Desi ar fi trebuit sa vada dr la eco corpul galben... Valorile analizelor e greu sa le incadrezi in "normal" daca nu stii exact cand sau daca a avut loc ovulatia... cat are CM-ul tau?
In rest... ma bucur ca vine primavara si in acelasi timp sunt nostalgica: mi-i dooor tare de muntii mei si de iarba verde, proaspata, inmiresmata, curata... si in Bucurestiul asta e asa de putina... Primavara e cel mai greu... aseara mi-am rupt cateva crengute inverzite si le-am pus in apa!
Pupici si ew placut tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

A... Floricico, am tras cu ochiul pe la mamicide septembrie-octombrie, ca auzisem ca Ale a s-a speriat saptamana trecuta, o sangereare destul de abundenta... acum e bine, urmeaza sa ii faca cerclaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

saluti duamne dragi...

feli ce ma bucur sa te vad din nou printre noi...ceea ce povestesti tu acolo , cu ovulatie pe dreapta cu cm normal si ov.pe st.cu cm mai scurt...imi da de gandit...poate o fi si la mine asta o explicatie pt cm neregulate ...mi=ai dat o idee sa o urmaresc cu atentie ...te pupic fata draga..
bafta multa multa la insemniarea programata..

Imi pare rau sa aud ca ale a avut o perioada proasta...sper din tot sufletul ca totul decurge normal acum si nu va mai avea emotii pana la sf sarcinii...

turturico , pai asa viata ai tu mai fata , intr-o munca o tii ,nu se poate asa , trebe si putina relaxare si putin timp doar pt tine si familia ta...pup duamna ocupata..

mami si tu tot ocupata esti??ce mai spui??
si celelalte duamne dragi mie..va pup si va doresc un wk.placut!!!


aici ninge...si e o vreme de stat in casa si de facut copii...
din pacate mie mi-a trecut perd.fertila...wkendul asta ar trebui sa simt primele simptome de sarcina..daca e sa fie una...
se implinesc 7 zile de la ovulatie..si.... teoretic ..acum incep sa apara mici semne..
de dimineata am dureri mici prin burtica...da ...nu e ceva constant...si ma dor putin sfarcurile...nu stiu cum sa zic..ma dor la atingere..
acuma..ce sa zic...de inchipuit nu imi inchipui simptomele..om vedea...peste inca o sapt...

va pupic..si va doresc un wk placut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Floare de colt, eu nu zic nimika... dar sfarcuri sensibile... suna bine!
Gugustiuc, sper sa fie de bine si la tine.. o fi de la implantare?
Pupici tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Felicia, eu parca nu prea cred ca a fost vorba de implantare,
sa dea DD sa fie asa dar eu parca nu prea cred.

GUGU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

felicia si tuturor duamnelor , de la zombi cea fragezica
Avalon, nu de asigurari vb. ci de Codul rutier ca eu asa cetisem ca altfel mai iei niste amenzi sau mai rau (oare de ce rad ca nu e de ras )
Floricico, sa stii ca tu chiulesti rau de la treburile astea importante. Vazusi ce bine ca a facut Avalon histero ca habar n'avea de o mica si perversa sinechie? Ce stii tu ca ai abscons pe acolo si habar n-ai? Toata ziua muncesti si astepti sa dea Domnu ?
Noela si tuturor fetelor le declar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Hai mai, DJ Mama, fragezica te stiam deja, dar zombi de ce? Iar ai muncit pentru properitatea familiei pana ai cazut lata, ha??? Lasa-i pe politai in pace ca nu patesc nimic, te asigur! Am trecut eu pe rosu in plin centru, am constatat cand m-a oprit politistul ca am si revizia expirata de un an si am primit doar o amenda de 150 mii pt 'pieton traverseaza prin loc nepermis', asa ca... sceneta pe care am jucat-o atunci merita inregistrata pt posteritate!
Floricico, turturico, dragelor, avea dreptate Sheritra, eu scriu pe la mai multe subiecte, imi vezi inceputul povestii aici, actiunea o redau la alt subiect, deznodamantul in alta parte... si tot asa. Eu sunt bine, m-am histeroscopiat si sambata ma laparoscopiez. Daca vreti vesti despre mine, voi lasa boabe de orez pe unde merg ca sa imi dati de urma, promit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

salutare doamne dragi

avalon, dar stiu ca ai fost harnica de cind nu te-am mai citit, si histeroscopie, si laparoscopie, si accident cu masina. Bine ca ai luat haturile in mina (nu la masina ma refer ) si stii mai multe de problema. Mergi in continuare la tutunaru sau la alt doctor? Hai ca merg dupa boabele de orez sa vad despre ce vorbesti

feli, bine si de tine ca ai descoperit treaba asta cu ovarele, macar stii ce e de facut. Bafta la IA pe luna viitoare, desi sper sa ne mai auzim pina pe-atunci.

floricico, noi sintem cam deodata la numaratoare, si eu am cautat ceva semne la 7 zile DPO, ce-i drept m-a cam durut burta asa ca inainte de venirea ciclului, insa nu stiu daca pot s-o iau ca si semn de implantare. Mai ales ca in noiembrie am avut o chestie similara, chiar si o scurgere maro in a 7-a zi DPO, insa n-a fost sa fie.

Insa acum sint oarecum alarmata, poate stiti voi ceva. Sint in ziua 22, cam ziua 9 sau 10 DPO. Si-avui program artistic cu-al meu sot dupa care am avut o scurgere rosiatica, ceva singe, nu ca la inceput de ciclu, dar nici foarte putin. Aveti idee ce poate fi? E prea devreme de ciclu si altceva nu stiu ce poate fi. Nu mi s-a intimplat niciodata treaba asta, in afara de prima oara, dar acuma zau ca nu mai poci fi virgina
Help.

Mergi la inceput