teste orientare profesionala?

teste orientare profesionala? | Autor: smaranditza

Link direct la acest mesaj

Nu pentru mine imi trebuie. Eu sunt orientata deja.
Am un frate mai mic care trebuie sa isi aleaga o facultate...din cele muuuuuuulte si nu stie ce sa aleaga. De fapt, nu doar facultatea; nici domeniul in care ar vrea/i-ar place sa lucreze in viitor.

Cand eram eu in liceu, profesoara de psihologie ne-a "testat" pe toti, si ne-a spus in mare, spre ce domenii ne-am putea indrepta.
I-am sugerat fratelui meu sa faca o vizita la psihologul liceului, dar mi-a spus ca nu au asa ceva. (desi e un colegiu renumit!!!). Nu mi-a venit sa cred!

Aveti asemenea teste de orientare profesionala? Care sa fie si bune? Pentru ca, printre altele, imi spunea frate-miu ca a googalit si a luat ceva teste de pe net; le-a facut, si reiesea ca unul dintre domeniile potrivite ar fi marinaritul! Or, el nici nu stie sa innoate. E tare descurajat acum, pentru ca efectiv nu stie incotro s-o apuce. Si cand il aud ca ii trece prin gand sa plece in State la lucru....damblagesc, nu alta! E un tip tare destept, si trebuie neaparat sa il ajut cumva...altfel..o ia razna...

Astept sfaturile/testele voastre.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu cred ca sunt asemenea teste prin licee, desi ar fi utile.

Dar de viitor ramene ASE-UL care are atatea specializari, administratie public, comunicare, calculatoare

Nu pun punc pentru ca s-ar putea sa mai imi vina vreuna in minte.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

miria_cristina, multumesc de sfaturi.
Insa, tocmai aici e problema: el e la profilul uman, engleza intensiv. Cu matematicile nu le are de nici un fel. E innebunit dupa istorie, romana si engleza; si cam atat...
Profesoara de istorie i-a spus ca este la Cluj sectie de engleza-istorie, dar eu l-am cam descurajat. Ce sa faca cu asta dupa ce termina? Sa intre in invatamant? In nici un caz! Daca ar fi fost fata, nu comentam; putea sa fie profesoara, in speranta ca va aduce barbatul mai multi bani acasa.
Apoi, nici cercetator stiintific sub un teanc de "docomente prafuite" nu il vad, pentru ca e un tip foarte sociabil, deschis, si ii place sa interactinoeze cu oamenii.

Efectiv nu stiu in ce directie sa-l indrum. I-am sugerat initial Dreptul, dar mereu imi spune ca el nu poate invata pe de rost, nu ar putea sa memoreze atatea legi, articole si aliniate.

Mai astept idei. Imposibil sa nu gasim ceva teste de orientare profesionala, cu atatia psihologi pe aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nu i-ar place meseria de traducator? Se poate specializa pe interpret de conferinta, se castiga bani buni, iar cu integrarea, cu suficienta munca si efort, poate ajunge si la Bruxelles.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Alynutza, merci de idee.
La ceva in domeniul traducerilor m-am gandit si eu in ultimul timp.
Da, cred ca "interpret de conferinta" l-ar atrage mult mai mult decat a fi traducator la editura, si a sta toata ziua cu cartea in fatza. el e un om tare comunicativ, si n-ar rezista la tradusul cartilor.
Insa, in contextul in care in ziua de azi limba engleza a devenit atat de indispensabila (ca si utilizarea PC-ului), crezi ca ar mai exista cineva care sa aiba nevoie de traducere din engleza la vre-o conferinta?
Cred ca in afara posturilor de vanzator, strungar, si inca cateva, peste tot se cere limba engleza.

De aceea ma gandeam sa "combine" engleza cu o alta specialitate, pentru ca...toata lumea stie engleza astazi, si fara a face o facultate in domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

relatii publice(PR)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

sau poate in turism daca-i profil uman si stie engleza. iar acum fiind si romania in UE ...poate e o alternativa.
sanatate, claudia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by smaranditza


Insa, in contextul in care in ziua de azi limba engleza a devenit atat de indispensabila (ca si utilizarea PC-ului), crezi ca ar mai exista cineva care sa aiba nevoie de traducere din engleza la vre-o conferinta?
Cred ca in afara posturilor de vanzator, strungar, si inca cateva, peste tot se cere limba engleza.

De aceea ma gandeam sa "combine" engleza cu o alta specialitate, pentru ca...toata lumea stie engleza astazi, si fara a face o facultate in domeniu.



Sau crede ca stie... e o mare diferenta. Nu se compara un profesionist cu cineva care stie ce a invatat, cat o fi invatat, in generala si liceu. Scuze, dar ma ia cu ameteli cand ii aud pe unii cum se lauda cu 'engleza lor la perfectie' cand, de fapt, nici limba materna nu o vorbesti la perfectie, perfectiunea e o utopie. Nu cred ca va disparea nevoia de traduceri profesionale. Oricum, pentru traducator/interpret de conferinta trebuie urmata sectia Limbi Moderne Aplicate, unde se fac obligatoriu doua limbi straine.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

smarandita, nu stiu in ce localitate esti .Chiar daca liceul nu are psiholog, ar trebui sa existe la nivelul inspectoratului scolar o structura care se ocupa cu consilierea si orientarea (Centrul Judetean de Asistenta Psihopedagogica). Iti dau un link catre CJAP ul de la mine, si o sa vezi acolo cu ce se ocupa, legea etc - mai trebuie doar :-) sa gasesti structura similara din orasul tau.
http://www.isj.dj.edu.ro/cjap/main.php?actDir=cjap&actFile=activitati

Sau cauta pe google.ro "consiliere si orientare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Alynutza, ti-am trimis un PM. Nu stiu daca l-ai primit. Multumesc mult pentru sfaturi.

cristina_t, am cautat pe google. Fratele meu locuieste la sute km distanta de mine (poate chiar o mie). Stii tu cum sunt baietii/barbatii...nu s-ar duce pe la psihologi...nici de frica
Abia il convinsesem sa mearga la psihologul liceului (dupa ore de discutii interminabile pe mess), si a doua zi imi spune ca nu au asa ceva.
Singura varianta mi-a ramas sa ii caut eu ceva teste si sa i le pun in brate (adik...attachment).
Stiu ca testele e bine sa se faca/interpreteze de catre psiholog, dar ... asta e...Daca as fi eu in tara, l-as lua frumos de manutza si as merge cu el la o consultatie. Din pacate, ai mei inca mai gandesc ca numai cine are probleme la "mansarda" trebuie sa caute un psiholog.

Mai astept idei, sugestii, teste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by smaranditza

Alynutza, ti-am trimis un PM. Nu stiu daca l-ai primit. Multumesc mult pentru sfaturi.





Nu am primit PM-ul. Incerca sa-l retrimiti sau sa-mi trimiti un e-mail. Mult succes fratelui tau!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput