Sezatoarea canadiana (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ira noi suntem in zona de vest, in Ile Perrot. Trenul in directia Vaudreuil, zona 4, cum iesi de pe insula mare (treci de Sainte-Anne-de-Bellevue.
Este putin mai departe de centru,ce-i drept, 45 de min cu trenul dar noua ne place tare mult iar preturile la case sunt mult mai accesibile decat pe insula, la fel ca si impozitele.

Uite www.mls.ca/PropertyResults.aspx?Mode=0&Page=1&vs=1&rlt=&cp=&pt=20&mp=0-0-0&mrt=-1-0-0&Beds=0-0&Baths=0-0&f=&ft=all&o=A&of=1&ps=10&ptgid=1&aid=709%2c712%2c714%2c720&MapURL=%3fAreaID%3d740" target="_blank">aici cateva case de pe insula. De fapt pe Ile Perrot sunt 4 municipalitati: Ile Perrot, Pincourt, Notre-Dame-De-L'Ile-Perrot (NDIP unde stam noi) si Terasse Vaudreuil. Preturile la twonhouses pe insula se incadreaza in marja ta.

Daca vrei mai multe info, cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Seara buna,

Ambele job-uri sunt joburi la care as merge eu. Pentru inceput sotul este cel care ar veni dupa mine:D. Lorelai, CNSC=Canadian Nuclear Safety Commission, regulatorul canadian in materie de nuclear. Eu aici lucrez in domeniu de appx 10 ani, am oscilat in timp intre sinonimul CNSC de acasa si operatorul centralei nucleare de la cernavoda. Acum sanse mari is sa merg mai departe dar mai intii vreau sa fiu suficient de informata. Job-ul este pe perioada nedeterminata, vin cu contract, fara sa fi aplicat pentru emigrare...daca lucrurile vor merge ok vom vedea ce hotarim pentru mai incolo (desi is destul de convinsa ca noua si fiica-mii ne-ar fi mult mai bine acolo). Eu in Canada am fost de citeva ori dar doar pe fuga si cu munca. Pe linga salariu sunt si ceva beneficii incluse. La capitolul casa nu am ajuns inca.Eu as inclina spre casa proprie ...om vedea. Am avea ceva aici care ar putea fi vindut si pus la temelia viitorului camin. In fine, vom vedea...sunte destul de confuzi si luati pe neoregatite. Dat fiind ca nu ma asteptam f tare sa ajung in punctul asta. Eu aplicind din instinct si contra mesajului cu litere mici care spune ca se accepta numai persoane cu cetatenie sau deja intrate in procesul de emigrare. Cum imi mai apar semne de intrebare o sa incerc sa mi le clarific, cu bunavointa voastra:).

Moima mea acum merge la gradi si e f atasata de asta asa ca nu prea as vrea sa o tin acasa. Om vedea. Cu Dumnezeu inainte toate s-or aseza asa cum trebuie sa fie. Multam fain pentru ajutor.

Numai bine va dorim si multa, multa sanatate.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc mult Roxana, zona e superba, din pacate, chiar daca nu e atat de departe, eu in vest nu prea am ce face, decat cu jobul lui Sibin, ca el lucreaza in west island.

O sa mai caut, intr-un final scolile mele le-as putea schimba la vara, desi ar trebui s-o iau de la cap cu grila de salarizare...insa la formatie nu pot sa renunt si ai mei colegi de grup stau toti pe rive nord... de unde nu-mi prea-mi placea mie lavalul, ma vad nevoita sa-mi caut casa spre acolo.

Tre sa am rabdare, e clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Pai bine, Ira clachezi dupa o luna de vizionari , mama ? Pai iti trebuie macar 2-3 luni sa te hotarasti, sa mai vezi si alte case , succes! Oriu de blana pe cada n-am mai auzit, trebuia sa faci poza sa ne dumiresti si pe noi !Si ai refuat tu bunatate de bebelouri chinezesti..tsk, tsk, tsk...pescari aveau ?

Lorelai, mi-ai dat o idee cu garbage disposal asta; si el dupa ce toaca, de ce nu mai miroase gunoiul ? Pui tocatura in garbage organic ( ca noi ) ? Si btw, unde se gasesc domle slujbele astea la guvern, care e site-ul ala secret ?

Denisam, LA MULTI ANI ! in avans, si nu te stresa cu gatitul, gratar si tort si praji si sanatate si spor la despachetat cadourile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura- multumesc de urari, ii spun lui dragos ce pregatiri are de facut si lui fii-mea sa il ajute mult
Cand am venit in canada, am vrut si eu la guvern si mi s-a spus ca inainte de 5 ani de munca aici si farrelatii nu iei posturile, poate la anul in 2008 reiua procesul, dc aflii ceva, zi-mi si mie te org-pupici!
Dana- tzi-am trimis un PM-pupici!

Denisa
Denisa 23+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

laura, tocatura merge la canal. animalul se instaleaza sub chiuveta, el inlocuieste o parte din teava pe care se scurge apa.

laura, denisa, pina de curind asa era, trebuia sa fii cetatean canadian ca sa iei job la guvernul federal. la guvernul provincial mergea cu rezidenta. de anul trecut merge si la guvernul federal daca esti permanent resident. eu am gasit jobul pe internet (jobs.gc.ca) acum 6 ani (ce repede a trecut!!). e adevarat ca trebuie sa ai pile in unele locuri, dar nu peste tot. eu nu am avut nici o pila. e greu sa te potrivesti pt joburile lor pt ca sint uneori foarte specializate. de ex. departamentul meu are 3 pozitii de anul trecut si nu gasim persoane potrivite. pozitiile sint de economist cu master cel putin, si specializare in applied microeconomics. daca stiti pe cineva dati de stire. pozitiile sint in ottawa.

Denisa, LA MULTI ANI si de la mine.

Ira, eu zic sa iei camera cu tine si sa ne ararti si noua minunatiile de design interior pe care le vezi. incerc sa imi imaginez blana si cada dar stau cam prost la capitolul asta.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Lorelai-mersi de urari si de info legate de jobs- as veni ca economist dar dragos nu isi poate muta business-ul lui propriu si cum el aduce banul "gras", o sa caut pe aci pe la noi cam intr-un an:)
Pupici la fetele frumoase!

Denisa
Denisa 23+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu, si eu... vreau site-ul cu slujbe la guvern, il stiam o data cind nu eram admisibili, dar l-am uitat. Vreau si eu slujba la guvern!

Multumesc, Dana! Il sun pe prietenul nostru care le-a facut, sa le dea drumu' pe teava! Eu ma ocup acum de pasapoarte (formulare si poze) si incerc sa potrivesc programul pentru sesiunea urmatoare, nu-mi iese de nici o culoare. Pina acum ne-am descurcat singuri sa le facem pe toate, dar se pare ca de data asta avem nevoie de ajutor: cursul meu pe care tin neaparat sa-l iau pica in aceleasi zile si la aceleasi ore cu antrenamentul sotului si cum el vrea sa se bage la un master in kineseologie si are nevoie de recomandari, nu mai poate lipsi ca l-a pus senseiul sa faca cu incepatorii. Avem nevoie sa lasam copiii undeva martea si joia sau renunt eu la cursul ala si incerc sa gasesc altceva! Voi ce faceti cu copiii cind aveti treaba si nu sint la scoala/gradinita!?!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ira, DON'T GIVE UP!!!! hai mah...toata lumea a zis ca e un proces lung si dureros....dar si haios...ai vazut pe pielea ta!! eu am vizitat casa unuia fan "ratze"...milioane de ratze, in toate felurile, pictate, bibelouri, ce mai....nebunie...si cate o sa mai vezi! uite, pt zonele de care intrebai Candiac, Delson (are si gara), st constant, etc. abonam e 131cad si evalabil si in montreal pe insula, in laval, brossard, longueuil este 103cad.la intrebarea cu incalzirea eu stiu ca termopompa e cea mai eficienta, iarna cald, vara rece , apoi vine cea electrica (eu platesc 101cad esalonati si fac cald ca doar am copil) pe ultimul loc as lasa=o pe cea cu furneza, nu stiu de ce, dar am inteles ca e mai complicat cu uleiul,pacura sau ce=o fi, in schimb esti safe daca pica HQ...nu stiu despre cea cu gaz, este mai nou aici si probabil casele noi construite sunt astfel alimentate ca tot vad :ici on vit en bleu ...blabla..


Mergi la inceput