Cati copii bi-trilingvi sunt fluenti in ambele .??

Cati copii bi-trilingvi sunt fluenti in ambele .?? | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

David a devenit fluent la nivelul varstei de 4 ani (cat are) in 2 limbi...
Vorbeste cu usrinta si intr-o limba si in alta, poate sa traduca unui alt interlocutor dintr-o limba in alta, se adreseaza unei persoane vorbitoare de limba engleza in engleza si celei de langa vorbitoare de lb romana in romana...
Nu le amesteca, si nici nu combina cuvinte dintr-o limba in alta...daca nu stie un cuvant intreaba " cum se spune in romana/engleza la....???"


Dar...toti prietenii care au copii bilingvi (fie ca sunt vb de engleza/romana, engleza/spaniola) imi spun ca limba care e mai putin vorbita va fi uitata, si desi o va intelege, la un moment dat nu o va mai putea vorbi...
Evident ca limba uitata va fi romana, pt ca numai noi vorbim exclusiv cu el (si cativa prieteni romani)...

Intrebarea mea este...cum sa fac sa ramana fluent in ambele limbi???
Daca intr-adevar va uita o limba (sau cel putin va avea dificultati de exprimare in lb mai putin vorbita) si care sunt semnele prevestitoare??? (sa le pot impiedica)...

Noi vb numai romaneste cu el (uneori cand avem interlocutori care nu inteleg romana, mai vb engleza din politete) si el numai romaneste cu noi...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

sa nu razi de mine...dar tiganii sunt fluenti in ambele limbi de mici si fluenti raman pana mor. parol.

eu stiam ca daca invata de mic se formeaza ambele ca limbi materne , in aceeasi zona a creierasului si nu le uita. cum poti uita de exemplu limbi invatate mai tarziu, chiar la scoala, daca nu exersezi.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu stiu mare lucru despre tiganeasca, dar am impresia ca au un vocabular restrans, si ca este combinata cu cuvinte romanesti...
Iar majoritatea (cel putin pe vremea mea) nu merg la scoala, deci limba lor nr 1 este tiganeasca...romana o prind si folosesc pe strazi...
Si nu cred ca sunt fluenti in romana...


Toti copilasii bilinvi pe care i-am cunoscut aici si au ceva vechime ..de pe la 5-6 ani in sus...inteleg romana, dar raspund in engleza...stiu foarte putine cuvinte in romana si le folosesc doar cand sunt obligati...
Nu sunt fluenti in romana...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Sinzi, uite aici un subiect deschis de mine acum vreo 3 ani:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33915

Poate gasesti povesti interesante.

Despre noi: Andrei si Victor sunt perfect fluenti dar se intampla sa faca diverse greseli si in franceza si in romana. Andrei stie deja ceva engleza (invatata din zbor de la colegi anglofoni) si a inceput si flamanda (a doua limba oficiala in Belgia). Practic, vor fi nevoiti sa le stie pe toate 3, cu romana 4.

Ca sa nu piarda limba materna, numai de tine depinde, parerea mea. Eu sunt hotarata sa le vorbesc in romana, sa-i invat si sa citeasca in romana, etc. Sper sa reusesc.

Ceea ce-i face sa "uite" limba materna cred ca este dorinta de o mai buna integrare, copiii isi doresc sa fie la fel de americani ca americanii sau belgieni ca belgienii. Eu nu sunt de acord, daca la copiii mei vor aparea astfel de tendinte sunt hotarata sa ma lupt cu ele. Daca voi reusi, vom vedea.

Pupici.



Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nora, cred ca sunt normale greselile de gramatica la varstele lor...
Adica eu fac comparatie cu copiii care nu vb decat engleza, si ei fac greseli de exprimare si gramatica...

Astea nu le-am pus la socoteala, ca si David face...(foloseste de multe ori terminatia -ing cand nu e nevoie) si se balbaie un pic in ambele limbi...
Logopedul a spus ca e normal sa se balbaie la 4 ani pentru ca gandesc mai repede decat rostesc...

In schimb as fi foarte dezamagita daca ar uita romana...sau i s-ar limita vocabularul in romana...nici nu vreau sa accept!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

quote:
Initial creeata de sinzi_ana

David a devenit fluent la nivelul varstei de 4 ani (cat are) in 2 limbi...
Vorbeste cu usrinta si intr-o limba si in alta, poate sa traduca unui alt interlocutor dintr-o limba in alta, se adreseaza unei persoane vorbitoare de limba engleza in engleza si celei de langa vorbitoare de lb romana in romana...
Nu le amesteca, si nici nu combina cuvinte dintr-o limba in alta...daca nu stie un cuvant intreaba " cum se spune in romana/engleza la....???"


Dar...toti prietenii care au copii bilingvi (fie ca sunt vb de engleza/romana, engleza/spaniola) imi spun ca limba care e mai putin vorbita va fi uitata, si desi o va intelege, la un moment dat nu o va mai putea vorbi...
Evident ca limba uitata va fi romana, pt ca numai noi vorbim exclusiv cu el (si cativa prieteni romani)...

Intrebarea mea este...cum sa fac sa ramana fluent in ambele limbi???
Daca intr-adevar va uita o limba (sau cel putin va avea dificultati de exprimare in lb mai putin vorbita) si care sunt semnele prevestitoare??? (sa le pot impiedica)...

Noi vb numai romaneste cu el (uneori cand avem interlocutori care nu inteleg romana, mai vb engleza din politete) si el numai romaneste cu noi...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David






Sinziana esti o norocoasa daca copilul tau vorbeste cu voi in romana in conditiile in care nu locuiti in Romania.

Copilul meu de 7 ani imi raspunde in engleza, DAR, am observat ca atunci cind am stat eu cu el acasa, adica in anul in care am fost in concediu de maternitate, vorbea romaneste mult mai bine.
Cind avea 3 ani jumate am fost cu el in RO pentru 3 saptamini, el raspundea doar in engleza desi intelegea perfect romana, cu copiii din parc era amuzant, ei ii vorbeau in romaneste si el le raspundea in engleza dar ei nu mai intelegeau si trebuia sa le traduc eu....
DAR dupa 1 saptamina vorbea fluent romana si vorbea numai in romana !!
Am observat asta la toti copiii care merg in vacanta in RO, se intorc vorbind perfect romana dar o pierd pe percurs din nou....

Singurii copii pe care ii stiu ca sint fluenti in ambele limbi, cu greseli in romana si cu accent englezesc dar asta nu conteaza, zic eu, sint copiii care au bunici aici sau a caror mama sta acasa cu ei.

Ca sa nu piarda limba probabil e bine sa invete sa citeasca in romana, sa vorbeasca mult cu cei din tara, sa viziteze Romania cit de des posibil...si eventual sa stea cit de mult cu buncii in vacanta...

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu am prieteni de etnie maghiara care sunt fluenti in ro, maghiara si engleza. In familie/comunitate vorbesc numai maghiara, la serviciu in toate trei. Deci se poate.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

depinde doar de voi.
Vorbiti romaneste cat mai mult, povesti, cd-uri in romaneste, la fel si carti, iar mai incolo prieteni multi din RO cu care sa vorbeasca pe chat.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert a devenit fluent in germana la mai putin de 1 an de cand a inceput s-o invete - in jurul varstei de 4 ani.
Si noi acasa vorbim cu el numai romaneste si el cu noi la fel, numai ca se mai intampla uneori sa ni se adreseze in germana si chiar ne face placere sa conversam cu el. Cu ocazia asta aflam si ce progrese a mai facut la germana si de fiecare data ne surprinde placut. Si el a facut de la inceput diferenta dintre limbi, nu le-a vorbit amestecat- Ori, ori. Romana sunt sigura ca n-o s-o uite atata timp cat o vorbeste cu noi, parintii lui si cu alti romani. Cred ca este de ajuns, Sanziana. Eu imi propun sa-l invat sa scrie si sa citeasca in romana, deci nu va ramane numai cu vorbitul. La fel de bine va invata si engleza, dar mai astept putin pana i-o introduc. Cum spunea Gabi, depinde foarte mult de noi.

Cristina

BEST OF ROBERT
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Copiii isteti daca au invatat o a doua limba le vor tine minte si le vor folosi pe amandoua.

Daca i vorbesti doar in romana nu ti face griji. Nu va uita. Raluca a inceput sa si citeasca n romana singurica, fiind mult mai usor.

Si noi avem prieten in Ro fluent de cand se stie in iugoslava, maghiara si romana si are 7 ani.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu ii vb romaneste lui Bogdan, dar el nu mai vb romaneste. Eu cred ca e un copil destept, da' de romaneasca tot n-are chef. Am observat o imbunatatire substantiala de Craciun, cand am stat cu el acasa 2 saptamani. Cred ca solutia este mersul in Romania cat mai des, daca s-ar putea anual. Noi insa nu ne permitem, iar in Ro nu are cu cine sa stea oricum, parintii mei lucreaza.

Mergi la inceput