farmece,vraji, blesteme si energii negative

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nu Ana, Sfantul Maslu nu este numai pentru bolnavi, ci si pentru cei suparati de duhuri rele, cred ca stii la ce ma refer cand ma exprim asa. Molitfele Sf. Vasile cel Mare se mai numesc si "dezlegari", si folosesc tuturor pricinilor cauzate de , oricui se intampla sa se procopseasca cu el, fie din faptul ca s-a indepartat de Dumnezeu si a ramas fara ocrotirea Lui, fie pentru ca asa s-a intamplat ca sa devina pilda a celor care se pot mantui prin exemplul aproapelui sau.
Bolile sunt si trupesti si psihice si sufletesti. Acestia din urma au nevoie si beneficiaza de rugaciunile bisericii la fel ca toti ceilalti bolnavi.
Este adevarat ca trebuie facuta o diferenta intre superstitie si o realitate care are legatura cu biserica si cu partea liturgica in special, dar nu trebuie subestimata activitatea celui rau intr-o epoca a desfraului, lacomiei, goanei dupa avere, cum este aceasta in care traim.
Este dificil sa crezi in mai mult decat poti vedea dincolo de propriul nas, este adevarat, dar pentru cei care spun ca doar culturile inguste cred in astea, e suficient sa serveasca o portie de Maslu la vreo Manastire ortodoxa, gen Cotmeana de langa Pitesti sau altele, si sa ia bine aminte la manifestarile celor care au nevoie de acele dezlegari, molitfele Sf. Vasile prin care se blesteama si se izgoneste la propriu, diavolul.
Se vor ingrozi!
Si ai dreptate, e pacat sa mergi la ghicitori de orice fel, dar asta nu are legatura cu topicul.

MARILENA SI ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

nadyana ,
nu vreau sa te judec pentru ca nu sunt in masura sa fac asta dar totusi doresc sa-ti spun ceva legat de subiect.
Ai scris la-nceput ca provii dintr-o familie de intelectuali si asta spune multe ,si atunci ma-ntreb de ce te cobori la nivelul acelei femei de 10 clase.eu sincer Nu cred in asa ceva si nici nu vreau macar sa ma gandesc la lucruri din astea ,nici sa citesc ceva scris legat de subiect .
de ce? pt ca as ajunde sa "visez numai caini si pui noaptea" ,creierul proceseaza informatiile culese de peste zi iar daca informatiile sunt cu caracter negativ si visele vor fi la fel.
este parerea mea si incearca sa privesti florile sa mirosi aerul si aroma primaverii sa citesti si sa te uiti numai la lucruri frumoase ,sa te bucuri de zambetul unui copil ,sa faci numai lucruri cu caracter pozitiv si ai sa vezi ca visurile si viata ta se v-a schimba in bine.

Nu lasa sa te coplesasca astfel de lucruri si incearca sa te debarasezi total de subiect .succes.

Sorana Miruna 20 dec 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by Marilena12
Se vor ingrozi!



Pai nu s'a ingrozit deja o lume intreaga? Dracu'n persoana de'ar umbla pe Pamant n'ar speria oamenii cum au facut'o cei ce incercau sa te apere de el.

Stii cum se rugau oamenii in evul mediu: "Apara'ma Doamne de cei ce cred in Tine" !

Alin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by xenocid


Stii cum se rugau oamenii in evul mediu: "Apara'ma Doamne de cei ce cred in Tine" !

Alin



Unde sa citesc si eu materiale cu trimitere la asta despre "cum se rugau oamenii in evul mediu". Ma intereseaza. Serios.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daniela, "nimic nu e nou sub soare" :-)
In Evul Mediu probabil ca era mai mare cererea de 'apara-ma Doamne de cei ce cred in Tine'. In zilele noastre, procentul nu cred sa fi scazut dramatic...
raul facut semenilor de catre cei ce cred in El a luat, doar pe alocuri, forme mai 'umane', da' in esenta tot rau a ramas.


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Mrci mult, soanso si tie si la toti cei care mi-au raspuns, fie ca m-au juecat, fie ca nu.Desi, nu stiu aca toata lumea a inteles exact esenta subiectului.Poate nici eu nu m-am exprimat corect cand am deschis subiectul.Eu, de fapt, am vrut sa aflu parerile celor care, poate, au trecut prin astfel de experiente si m-am gandit ca,poate, sfaturile lor ar fi e folos.
Iar daca am spus cuvantul"intelectuali", l-am spus pt. ca stiam ca, unii din cei care vor citi subiectul,vor cataloga pe cei care cred in asa ceva ca fiind oameni cu "cultura ingusta".
Cand am spus ca acea femeie are 10 clase, nu am vrut sa jignesc pe nimeni si nici nu vreau sa se inteleaga ca as avea ceva cu oamenii care nu au nici macar liceul.Am facut aceasta precizare pt. ca, nici eu si nici cei care o cunosc pe aceasta femeie nu intelegem cum de una ca ea a ajuns in conducerea unei companii mari.Ma rog, incercasem sa explic in felul meu, unele motive care m-au facut sa cred ca este ceva "necurat la mijloc".
Oricum ar fi, imi cer scuze daca subiectul deschis de mine nu a fost unul interesant si, mai mult, a fost unul deschis intr-o doza oarecare de lipsa de cultura.Dar, poate fi considerat ca am deschis subiectul ca, unii oameni cu "o cultura mai ingusta"sa se poata cultiva cat de cat din ceea ce spun alti oameni, care din intimplare au o cultura mai larga.
Va multumesc la toti pt. raspunsuri si va rog sa nu luati in nume de rau faptul ca, avand nevoie de niste raspunsuri am indraznit sa cer parerea si sfaturile altor persoane si, daca nu mai are nimeni nimic de spus, putem chiar sa consideram ca fiind inchis acest subiect si chiar, putem ruga moderatorii sa stearga acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Haide Nadyana,nu te mai scuza atata....ai deschis un subiect,foarte bine si bine ca ai putut sa afli ceea ce te interesa...Iaca de la mine sa nu mai fi suparata!(intre noi fie vorba suturi d-astea am luat si eu prin forum cu subiecte deschise si de atunci am renuntat sa mai "creeez" subiecte)
Sa vin si eu cu povestea mea....Nici eu nu cred in chestiilea astea cu vise,premonitii,ghicit in carti ,bobi si cafea....De cate ori nu le-am putut evita si a trebuit sa fiu partasa la asa ceva...scuzata imi fie rautatea....m-am distrat teribil si am intrerupt mereu din vorbire "vrajitorul" cu intrebari incomode si "incurcatoare"...
Si cu toate astea am avut in familie un om care credea cu strasnicie in puterea magiei,a fost mama mea.Mai rau era ca poate inconstient ne implica si pe noi,familia ei ,in "problemele" astea,chiar insista sa fim partasi la nelinistile ei de genul asta.
Asa ca,poate prin prisma credintei mamei mele in chestiunile astea neacademice(cum s-a tot scris p-aici)...am avut si eu parte de o intamplare intamplacioasa,in tineretele mele zbuciumate ale adolescentei.
Era dupa amiaza,imi scriam tema pentru mate ca aveam meditatii...profu de meditatii era cosmarul vietii mele si urma si bacul in vara...camera mea perete in perete cu bucataria.Eram singura cuc in toata casa...liniste...usa la intrare incuiata...Deodata am auzit un pocnet puternic,o bufnitura urmata de un zdranganit ca de sticla.M-am speriat,ca ma concentrasem la tema...am injurat gospodareste stimabilii vecini pentru zgomote si mi-am vazut mai departe de tema...Dupa o vreme m-a luat foamea asa ca hai la dulap dupa o farfurie.In dulap ,printre farfurii,am gasit praf de sticla....Mamei mele ii ramasese de la un vas de Jena de dimensiuni mici doar capacul.Cand a avut loc bufnitura aceea capacul se sparsese si se facuse praf de sticla.Era pur si simplu o gramajoara de praf de sticla,intre farfurii.Am sunat-o pe mama,i-am povestit si,evident,cine era vinovat?Farmecele cumetrei ei,femeie cu care mama mea nu se intelegea...
Eu nu am uitat aceasta intamplare,m-a impresionat nu atat prin faptul ca era legata de ceea ce mama mea credea despre vraji si farmece,cat mai ales prin faptul ca nu am sa inteleg niciodata cum un capac din sticla de Jena,gros si foarte rezistent s-a putut transforma in praf de sticla,fara sa fie atins.

Povesti si povestiri cu si despre cei afectati de mituri,farmece,energii negative s.a.m.d. am tot auzit.Incerc mai mereu sa mi le explic printr-o latura materialist stiintifica...

Sa fiti sanatosi!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Da, Ana si mie mi s-a intimplat in urma cu vreo 3 ani sa mi se sparga in camara un...vas de Jena. De fapt, invers decit la tine mi s-a spart doar capacul

M-am mirat, dar sicer nu m-am gindit la alte explicatii decit ca a actionat probabil vreo lege a fizicii.Si cum nu am fost tare niciodata la fizica...

Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

nadyana,
Sper ca nu te-ai suparat de ceva scris in mesajul meu ,imi cer mii de scuze nu asta era intentia mea.
sa stii ca dupa ce am postat raspunsul m-am gandit ca poate am jignit involuntar pe cei care din diferite motive nu au decat 10 clase ,oricum sunt printre ei oameni care poate le dau clasa la cei cu 2,3 facultati dar au scoala vietii ,dar sunt binenteles si opusul acestoara care poate ii depasasc pe ceilalti si care sunt oanemi precum femeia descrisa de tine.
oricum nu conteaza cata scoala ai ,important e :SA FII OM,SA AI COLOANA VERTEBRALA SA RASPUNZI SI SA-TI ASUMI FAPTELE SI AFIRMATIILE ,astea cred eu ca sunt esentiale.
sa nu-ti faci complexe si mustrari de constiinta ca ai deschis un subiect la care asteptai anumite raspunsuri pentru ceva ce nu are logica ,doreai pareri in legatura cu aceste lucruri ,fii sigura ca vor fi si pro si contra pt ca asa e firesc .

Eu una raman constanta si iti spun sincer ca,NU cred in asa ceva .

Sorana 20 dec 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Theiuta...si eu tot prin prisma materialist-stiintifica(parca as fi Lenin sau Marx)...am incercat sa imi interpretez fenomenul...M-am uitat cu atentie in dulap,sa vad langa ce a fost asezat capacul si de la cel s-ar fi putut declansa fenomenul...N-am gasit raspuns...
Si ar mai fi povesti care mi s-au intamplat sau care mi-au fost povestite,ciudatenii fara explicatii...le-am pus pe seama intamplarii si a hazardului si cu toate astea tot nu sunt convinsa ca aceste fenomene sunt produse premeditat...nu stiu cum sa explic altfel..
Sa aveti parte numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput