Dinti definitivi!!!!

Dinti definitivi!!!! | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Vi s-a intimplat sa-i iasa copilului un dinte definitiv fara sa-i cada niciunul dintre cei "de lapte"?Ce ati facut?S-a asezat la locul lui apoi?
Noua ne-a spus stomatologul sa nu ne facem probleme pentru ca se va rezolva problema.Deocamdata sa facem exercitii cu dintele vechi pentru a-l determina sa cada.
Sunt speriata si bulversata.
Multumesc,ina C


Cookie - Alma - Ina - Claudelu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Dar de ce nu l a extras pe dintele de bebi?

O sa vina pe locul lui nu ti face griji!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

multumesc mult de incurajare!

ina C

Cookie - Alma - Ina - Claudelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri74 spune:

Trebuie ajutati sa iasa.Baiatul meu a patit ceva asemanator cu maselele.Cele de lapte nu cadeau iar cele definitive nevand locul eliberat,au spart in laterala gingiei,avand astfel doua randuri de masele.Norocul a fost ca nu apucasera sa-i creasca si medicul i-a extras maselele de lapte(4 la numar)spunand ca vor reveni pe pozitia care trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Noi chiar saptamana trecuta am patit-o.
Copilul meu are 6 ani si 5 luni si nu i s-a miscat nici un dintisor. Vinerea trecuta l-am vazut cascand si intamplator m-am uitat in gurita lui. Pentru ca mancase branza am crezut ca i-a ramas intre dinti branza si l-am trimis sa se spele pe dinti.
Era dintisorul nou. Incisivul central inferior dreapta.
L-am programat urgent la dentista lui si martea ne-a scos dintele. Cel nou este intr-o parte din cauza ca vechiul dintisor nu i-a permis sa iasa drept, dar am fost asigurati ca se va indrepta fara probleme.

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

ina, draga mea, nu-ti face griji. eu am patit asa la ambii copii. le-au iesit ambii dinti de jos inainte sa cada cei de lapte. nu le-am scos dintii de lapte decat cand am putut sa o fac eu iar ei sa accepte ideea. stomatologul a spus ca nu e nici o problema, si intr-adevar nu a fost, dintii definitivi au revenit la locul lor,deci, nu-ti face probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Dar daca dintisorii din fata au iesit mai mari decat cei de lapte si acum sunt pozitionati ca un fel de "V" ce stiti? Se mai aseaza sau trebuie at cand vor iesi toti definitivii sa poarte aparat?



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Anuska asa are Raluca mea jos doi dintisori, nu cei din fata ci urmatorii. Au fost in V f rau din lipsa de spatiu. Dar ea creste si creste si maxilarul, nu? Acum sunt mult mai bine.

Asa ca nu te gandi de pa acum la aparat. Usor usor se aseaza pe poztia lor.
Daca V ul e inspre interior dupa ce cad urmatorii spune i copilului sa i impinga cu limbuta.

Va dorim dinti frumosi si sanatosi.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

va multumesc pentru raspunsuri, m-am mai linistit!
ina C

Cookie - Alma - Ina - Claudelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Multumesc de raspuns Corinadana sper sa fie asa..... Eu citisem undeva ca din cauza faptului ca at cand a fost mica n-a mancat cum trebuie (e mai slabuta, la 7 ani are doar 19 kg la 121 cm) maxilarul nu a crescut cat trebuie si din aceasta cauza n-au loc.... Mi s-a parut ciudat, avand in vedere ca in mod clar dintii sunt mai lati decat cei de lapte si evident nu aveau unde sa aiba loc, dar.....
N-am ce face, stiu, timpul le va rezolva pe toate....


*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu stiu ca dupa 6 ani, daca dintele de lapte nu se misca, dar totusi a aparut cel definitiv CEL DE LAPTE TREBUIE EXTRAS URGENT LA STOMATOLOG. Daca sunt mai multi dinti definitivi deplasati este bine sa se consulte un ortodent pentru ca este posibil sa fie nevoie de aparat dentar - exista pericopul ca dintii iesiti in pozitii gresite sa ocupe locul altor dinti, care nemaiavand unde sa creasca sa iasa anemici, ascutiti, strambi, etc. Dupa 6 ani este bine sa controlam lunar gura copiilor pentru a nu fi luati prin surprindere. Pe mine primul dinte care s-a miscat m-a surprins (la 5 ani...). Restul nu mai scapa neobservati. Am programat telefonul sa ma sune in fiecare zi de 1 a fiecarei luni.

alice

Mergi la inceput