de la vorba la fapta

de la vorba la fapta | Autor: glont10

Link direct la acest mesaj

V-am tot citit povestile de la "abuzul domestic" si nu numai unele chiar mi-au adus fiori pe sira spinarii.
Sunt TOTAL antiviolenta de orice fel, ba chiar mult timp am crezut ca cea domestica exista doar in mediul rural si numai de alea demne de "leana si costel".Mai ales ca la mine in casa nu exista asa ceva.
Nu numai ca le-am citit dar am si retinut din povestile alea sfasietoare, numa-numa oi putea sa ma feresc de asemenea animale.Nu am trait si pe cuvant daca vreau sa traiesc asa ceva.Experiente, pareri,"simptome", orice ar putea sa dea de banuit.

Acum intrebarea mea este...cat este diferenta dintre vorbe si fapta?Adica sunt atatia care fac tot felul de glume si se bat cu pumnul in piept cand se intalnesc la un pahar, intre ei, cu privire la corectii de genul asta.

Am zis si la alt topic ultima conceptie pe care am auzit-o sapt trecuta, pt prima oara intr-un an de cand il stiu ::"pe nevasta-mea o sa o nenorocesc oricum, ca voi prin esenta inselati si mintiti si mai bine zic oops! am omorat-o degeaba decat sa aflu intr-un tarziu ca m-a inselat si eu am cazut de prost".
Va puteti imagina ce soc am suferit, mai ales ca nu o data zisese ca imi impartaseste opinia cu privire la violenta.

Azi dimineata imi povestea despre un coleg "blegoman" al carei prietena"zambeste" tuturor si care dupa parerea lui o sa il insele la greu chiar din timpul petrecerii de nunta daca nu" o da cu capul de calorifer imediat de cum vin invitatii...nu de cum pleaca ci de cand vin ca sa nu apuce sa il insele cu vreunu din ei.Asa trebuie sa le faci.".

Asadar , per general,experienta sau doar pareri...de la vorba la fapta e doar un pas sau o prapastie?

___________________________________

Cand inima e in flacari, creierul e invaluit in fum.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Din ce spui tu, mie mi se pare ca deja incepe sa creada ce zice...Si nu cred ca este sanatos, in primul rand, felul in care gandeste..astea imi par rabufniri de gelozie, care pot ajunge foarte usor la violenta...

quote:

::"pe nevasta-mea o sa o nenorocesc oricum, ca voi prin esenta inselati si mintiti si mai bine zic oops! am omorat-o degeaba decat sa aflu intr-un tarziu ca m-a inselat si eu am cazut de prost".



Si nu-mi pare sa aibe vreun respect fata de femei. Ori o fi fost inselat vreodata si o zice ca asa te sperie, preventiv, sa nu-l inseli vreodata...eu stiu? Dar nu-mi suna bine deloc! Ia spune-i si tu la o replica de acest gen, ca daca sotul te-ar "nenoroci" vreodata sa nu se mire cand s-o trezi cu vreun scaun in cap sau niste apa fiarta pe ochi...sa vezi ce-o mai zice...

Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Vrei un raspuns sincer ,oricum il dau ,ca ma zgarie pe creier violenta asta chiar verbala.
Daca partenerul cu care traiesc imi spune chestiile astea ,pun punct relatiei,scurt pe doi,fara sa privesc in urma.
Pai ce sa-l mai invete pe copil ,sa stearga femeile de pe fata pamantului ?

Deci faptele nu le mai astept ,ca nu e mare distanta ,pentru mine e destul sa spuna ,chiar si la un pahar sau zece .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Tocmai am aflat ca o cunostinta de-a mea din copilarie a murit la 40 de ani, lasand in urma un copil de 6 ani. Era casatorita cu un tip care se pare ca o brutaliza si ar fi amenintat-o ca "numai moarta scapi de mine". Ei bine, se pare ca psihicul ei a inregistrat aceasta "portita de scapare", iar corpul a livrat rezultatul: hepatita netratata, se pare ca a dat in ciroza si a murit. Deci se poate spune ca a scapat de el.

M-am intrebat de ce nu s-o fi despartit. Cred ca fusese atat de obisnuita cu abuzul inca din copilarie, incat a continuat in viata adulta ceea ce stia din copilarie: sa se lase abuzata.

Alice Miller: "Daca copilul a invatat ce este dragostea, el nu va risca niciodata sa fie victima unui simulacru de dragoste. Insa un copil care a fost tot timpul respins si educat in spiritul disciplinei, care n-a stiut niciodata ce inseamna tandretea linistitoare, nu stie ca exista si altceva decat tandretea care exploateaza. El este fortat sa accepte orice proximitate umana care i se ofera, daca nu vrea sa moara. In cazul necesar, el se va resemna chiar a suporta abuzul sexual pentru a gasi un minimum de afectiune si de a nu trai intr-un desert."


Felicia

Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Chestia asta e foarte adevarata

quote:

Alice Miller: "Daca copilul a invatat ce este dragostea, el nu va risca niciodata sa fie victima unui simulacru de dragoste. Insa un copil care a fost tot timpul respins si educat in spiritul disciplinei, care n-a stiut niciodata ce inseamna tandretea linistitoare, nu stie ca exista si altceva decat tandretea care exploateaza. El este fortat sa accepte orice proximitate umana care i se ofera, daca nu vrea sa moara. In cazul necesar, el se va resemna chiar a suporta abuzul sexual pentru a gasi un minimum de afectiune si de a nu trai intr-un desert."




Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ca sa vezi care e diferentza de la vorba la fapt, asa cum mai zicea cineva, linisteste-l spunindu-i ca si tu gindesti la fel.
Subscrii la tot ce a zis.

Si d'aia ar trebui sa-i frigi citeva tocuri prin partile sensibile inainte sa soseasca invitatele, ca sa nu se mai simta - nici macar sa nu mai fie - suficient de barbat sa-i faca vreuneia oki dulci.
Asa, ca tratament preventiv.


...si vezi ce zice....



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mie mi se par aceste cuvinte un mare semnal de alarma. Ar trebui sa te desparti de el, mai tarziu s-ar putea sa iti para rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Acesti oameni au dereglari mari la creier asa ca mai bine sa i lasi in durerea lor si sa pleci cat mai repede !

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

"pe nevasta-mea o sa o nenorocesc oricum, ca voi prin esenta inselati si mintiti si mai bine zic oops! am omorat-o degeaba decat sa aflu intr-un tarziu ca m-a inselat si eu am cazut de prost".

Ingrijorator. Chiar esti pregatita sa astepti ani din viata ta ca sa masori distanta de la vorba la fapta?



quote:
Originally posted by ruxij

Mie mi se par aceste cuvinte un mare semnal de alarma. Ar trebui sa te desparti de el, mai tarziu s-ar putea sa iti para rau.




Impartasesc aceasta opinie si, desi cred ca am mai spus de o mie de ori pe forumul asta, cu riscul de a deveni plictisitoare, repet:
pentru violenta si abuz nu exista nicio scuza.

Pentru cuvintele astea, cu toata toleranta de care sint in stare, l-as fi parasit...ieri!

cu replica "decit sa ma omori degeaba, mai bine observ eu, inca de pe acum ca esti prost. Pa si pusi!"

"Azi dimineata imi povestea despre un coleg "blegoman" al carei prietena"zambeste" tuturor si care dupa parerea lui o sa il insele la greu chiar din timpul petrecerii de nunta daca nu" o da cu capul de calorifer imediat de cum vin invitatii...nu de cum pleaca ci de cand vin ca sa nu apuce sa il insele cu vreunu din ei.Asa trebuie sa le faci.".

Intrebari: ce mai vrei? sa-ti deseneze? Omul e cinstit si iti spune inca de pe acum ce are de gind.



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Unii raman doar la vorbe. Altii fac saltul la pusul in practica. Continua si poti sa afli in care categorie se incadreaza. Pe pielea ta.

" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mie mi se pare exprimarea lui totusi prea agresiva ca sa cred ca ramane doar la vorba. E intr-adevar un semnal mare de alarma si zau ca mi s-ar face teama sa mai traiesc cu un asemenea om. Deschide ochii bine inainte sa fie prea tarziu.

Mergi la inceput