TREBUIE sa te casatoresti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glont10 spune:

quote:
Originally posted by marci

nu pot sa iau masina si sa plec in "excursie" pe la prietenele mele nemaritate. A avut grija sotul s-o parcheze asfel incat sa nu pot iesi (asta inseamna sa fii maritata)!



tare asta...foarte buna asemanarea dintre situatii.Casatoria iti taie din libertate, am inteles.





Cand inima e in flacari, creierul e invaluit in fum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Da, da, doar m-am intors de la o prietena de-a mea care sta la cateva blocuri de mine! Mi-am propus sa ies, ies, nu stau la dicutii. Noroc ca sotul meu a inteles si a acceptat ca am in gena dorul de duca. Sunt precum aia micii: cum pleaca el, tup si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

La mine nu o fost asa.....

Sotul meu nu imi inpune nimic... nu mi-a zis niciodata sa nu ies cu prietenele (maritate/ nemaritate.... nu conteaza) ba chiar ma incurajeaza sa nu ma departeaz de prietenele mele doar pentru ca acuma sunt "maritata" ... pentru mine totul e la fel.... singura diferenta e ca la banca.... avem punctaj mai amre la acordarea de credite... asta pentru ca suntem casatoriti....

La capitolul condus masina.... daca ar fi un lucru legat de care sa fiu constransa de sotul meu probabil ca asta ar fi... (exceptand faptul ca in permanentza ma tot bate la cap si ma obliga sa imi folosesc creierashu : " Tu... tu ai un creieras super... deranjant e ca nu prea vrei sa il folosesti.. sau il folosesti numai cand vrei tu." asa imi zice.. si sincer are dreptate..... dar trecand peste asta) SOFATUL.... am facut la un moment dat scoala de soferi si dupa ai ne-am mutat din Cluj si nu am mai dat examenul si de atuncea... sotul meu (de fiecare data cand vad ceva masina ce imi place ) zice " Tu... daca iti iei carnetul iti iau masina aia.... iti iau ce masina vrei tu numai sa te vad cu carnetul luat... " ... nu comentam...

Masina lui nu o pot conduce ca e masina de firma si alea au alt statut... masinile nu trebe sa fie conduse de alte persoane decat angajatii firmei... asigurarile in caz de accident fiind doar pentru angajatii nu pentru alte persoane care conduc masina... etc..

probail ca ar fi momentulsa imi misc fundul sa imi iau carnetul ala

va pup

Sper sa nu ma critice nimeni... dar eu cred ca fiecare are barbatul asa cum il educa... si daca de la inceput i-ati dat voie sa va ingradeasca actiunile... el va crede ca e dreptul lui..... asa ca daca ii dati peste maini de la inceput... si daca nu accepta asta de la inceput.. atuncea.. probabil ca nu e barbatul pe care il meritati....

Va pup inca o data

Aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Casatoria nu inseamna privare de libertate(oricare ar fi ea).Casatoria inseamna mult mai mull.
Pe 28 martie se implinesc 10 ani de cand suntem impreuna(eu cu sotul din dotare),eu aveam 17 ani si el 22.In iunie facem 4 ani de la casatorie.Pentru mine a fost tata, prieten, iubit si invatator.De ce spun asta?
La cateva luni dupa ce ne-am cunoscut, a murit mama...Am ramas singura(tata s-a mutat la tara cand s-a imbolnavit mama pentru a-i asigura hrana 100% naturala, sora mea casatorita)cu o pensie de urmas de 200 mii(1997), nu stiam sa fac nimic si a avut rabdare si m-a invatat aproape tot ce stiu acum.
Cu el am vazut multe locuri, cu el m-am distrat.Am prietene casatorite, am prietene necasatorite...Nu mi-a impus nimic, nu am avut restrictie la nimic...
Si nu-mi pare rau, absolut deloc.E tot ce am vrut de la viata.
Ma uit la el jucandu-se cu "gargarita" si am impresia ca sunt pe norisorul meu din rai.
Si-l iubesc mai mult ca acum 10 ani.
Important e sa-ti fie jumatate, sa-ti fie completarea si echilibrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

Sunt perfect de acord cu tine bebec07 si sotul meu e la fel... si a fost asa de la inceput......

si asta fara lauda si umflat in piept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ce imi plac mie postarile astea cu "barbatul mentor".
Shi banuiesc ca shi lor...adik barbatzilor....

Al meu a incercat sa ma invete sa gatesc da' n-a reushit.
Sa merg, vorbesc, gindesc, sofez, sa imi castig banii si sa stau proptita pe picioarele mele si cind se clatina barca stiam deja. Depashisem faza de copacel, copacel.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Nu mi-e "mentor", mi-e completarea.Nu am crescut la umbra lui, am crescut langa el.M-am dezvoltat, am evoluat cu ajutorul lui.
Am muncit de cand am terminat liceu, noaptea, sa pot face o facultate, sa nu depind de nimeni.
Si spun cu mandrie ca am reusit, dupa cativa ani, sa-l conving si pe el sa-si contunue studiile.
Dar nu-mi plac catalogarile "on line"
Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Initial creeata de glont10
Perceptia mea despre casatorie este cu totul alta.Nu te casatoresti pentru ca trebuieci atunci cand consideri iti gasesti jumatatea care sa iti completeze viata, sa ii/iti fie sprijin, sa iti ofere si sa ii oferi, sa va bucurati si sa plangeti alaturi, etc.


Crede-ma, cand vei intalni omul potrivit se vor schimba si "perceptiile" si "conceptiile" si tot ce ti-ai propus, de asta se numeste "saptamana oarba"

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

No dragelor eu sunt si mai rea....

Eu nu il las pe la meu sot in bucatarie decat sa spele vase...

la mancare? NUUUUUUUUUUUUU....
eu gatesc....

vai vai vai ce nevasta rea sunt

Mergi la inceput