poate ca sunt eu nebuna?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Grea situatia in care te afli. Parerea mea e ca prioritatile tale sunt fetita si sa-ti asiguri independenta financiara fata de el. Si cred ca pentru a te ocupa de fetita mai bine, pentru a fi sanatoasa fizic si mental si pentru a-ti putea gasi un serviciu ok, ai nevoie de un ajutor. Daca el e dispus sa angajati o bona, faceti asta si in timpul asta poti sa-ti mai revii si tu cat sa incepi sa cauti de lucru. Oricum, pana ai sa gasesti ceva convenabil, o sa treaca o vreme (o luna, doua), fetita va fi mai maricica, tu mai relaxata si poate vei vedea situatia cu alti ochi. CAnd vei avea bani suficienti, ai sa te poti gandi sa-l parasesti si sa te muti in chirie, daca vei mai vrea sa faci asta. DAr asa........
Si sa-ti mai spun ceva. Chiar si cei mai buni barbati din lumea asta sunt oarecum egoisti sau sa zic insensibili la nevoile noastre. EU sunt maritata cu un asemanea om minunat! Si nici ca s-ar gandi sa faca ceva bun pentru mine fara sa-i spun exact ce are de facut (si nici atunci nu e sigur ca aude, percepe, intelege sau ........vrea?). Nu stiu daca te consoleaza, din relatarile mele, dar am fost la munte, acum o luna si dupa o zi de ski, m-a pocnit gripa. Cu dureri de muschi, febra mare si stare proasta. EU toata ziua in pat, nu somn, dar nici altceva. EL a crezut ca nu vreau sa skiez si ma "prefac" bolnava! Pana n-am venit seara cu termometrul sub nasul lui sa vada ca am 39 grade, nu m-a crezut (desi repet, e un om minunat, ma iubeste si ne intelegem foarte bine). Si acum sunt insarcinata si mi-e rau de nu pot sa stau in picioare si nu intelege asta, ca asa e el. Norocul meu pe lumea asta e ca am parinti care m-au ajutat si cand am avut probleme cu fetita si acum cand abia ma tarasca si cea mica ma ia de buna. Cred ca daca nu-i aveam, ma apucam si eu sa scriu mesaje disperate.
Succes.


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

mda... barbatu-meu m-a lasat sus pe munte in pustietate, ca nu mai eram in stare sa merg si nu m-a crezut.
SI NU s-a intors dupa mine. Asa ca... faza cu ceaiul e chiar subtila.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by Elise

mda... barbatu-meu m-a lasat sus pe munte in pustietate, ca nu mai eram in stare sa merg si nu m-a crezut.
SI NU s-a intors dupa mine. Asa ca... faza cu ceaiul e chiar subtila.

Elise & BBLisa



wow.nu te intreb cum te-ai descurcat, dar, cand v-ati revazut...cum a fost? mai precis, ce a facut sa-l ierti( caci evident acum sunteti impreuna)?

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

elise...big lol :)

tu notquiteso draga, am zis sa imi dau jos palaria in fata ta si sa ma inchin pana in praf cand am vazut mesajul intro
ma gandeam...fuck (adica f*ui ), cat de brava e! si cred ca le-ai dat vant in panze la multe vazand ca intr-adevar "daca dragoste nu e..nimic nu e" si nici un trai asigurat de pe o zi pe alta nu te poate opri sa incepi de la zero, dar ce zic eu "de la zero"..poate chiar de la minus infinit
nici nu ma pot gandi cat de greu ti-ar fi daca te-ai desparti, cum te-ai descurca cu un copil (traiesc cam demult in alta lume, aici e eldorado-ul copiilor si al femeilor singure, statul te ajuta foarte mult ca mama singura)...insa de murit nu se moare asa usor, pana la urma s-ar rezolva intr-un fel sau altul
stiu ca nu tin de foame cuvintele acestea...pot sa mai adaug doar atat: gandeste cu inima, dar trece si prin filtrul creierului

s'auzim si de mai bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

offf, mai Notquiteso, imi vine mie sa-l omor ; asa minunatie de fetitza si el nu vede, isi petrece timpul in alte sfere

aseara i-am aratat sotului pozele grasunei tale si-a zis ca asa minunatie vrea sa avem si noi, e ADORABILA!!!

sunt de acord cu tine, cu o floare (pardon, 4) nu se face primavara ; sper sa reusesti sa te pui pe picioare curand si sa-ti vezi de viata ta; mult succes!!!

si sa stii ca exista barbati care iti fac ceai si nu numai; eu sunt o "panselutza sensibila vesnic obosita" iar al meu sotz nu se supara ca mai mereu e randul lui la spalat vase; ca doar el gateste si murdareste, nu? si desi eu adorm cum pun capul jos, tot el e cel care coboara noaptea si aduce apa caci mi-e sete; si exemplele continua, deci... se poate, domnul sa vrea

inca o data succes si ai mare grija de tine!

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Ma scot din sarite fitzele unor barbati care au impresia ca sunt buricul pamantului si totul se invarte in jurul lor. Nu stiu ce varsta are, poate se va mai responsabiliza cu timpul, insa e inadmisibil sa nu fie constient ca acum copilul trebuie sa fie pe primul plan si ca are exact aceleasi obligatii ca si tine fata de ea.

Nu stiu ce sa-ti spun, poate sa lupti pana la capat, sa nu ai regrete ca n-ai incercat totul.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Esti tanara, frumoasa, puternica si ai un copil superb.
Nu sunt pesimista de felul meu, dar eu nu cred ca barbatii se schimba (nici femeile, de altfel).

Acum stai langa el, fii calma pentru ca ii trebuie copilului, dar incearca sa iti faci alt drum.

Mor cand aud asta: sa ramanem impreuna pentru binele copilului!
E pentru raul copilului, pentru ca el/ea simte, vede, aude, si la un moement dat gandeste.
Si sa auda certuri, sa aiba un tata absent, sa isi vada mama tanata suferind... Toate astea se aduna, si, pe la 50 de ani o sa fii plina de nerealizari si de frustari.
Si faptul ca ai un copil nu inseamna ca nu o sa te mai ia nimeni!
Really!
Si mereu zic: decand singura in doi, mai bine singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Notquietso vad ca nu dormi la ora asta atat de tarzie.Ma gandeam ca poate sotul tau inca nu s-a maturziat,inca nu stie ce vrea,poate totul(casatorie,copil) s-au intamplat prea repede pt el si fuge de responsabilitate.Poate s-a speriat ca totul a venit prea repede.Nu ma intelege gresit cum ca vreau sa-l disculp(inteleg intru totul prin ce treci) dar ma mai gandeam iarasi ca poate treci printr-o depresie postnatala(care e atat de normala) si vezi totul in negru.Nici eu nu am avut parte de ajutor la inceput dupa ce am nascut,am foarte dezamagita si la un moment dat chiar am fost curioasa sa vad pana unde merge lipsa asta de intelegere,lipsa de simpatie fatza de mine,tanara mamica si neexperimentata.Eu care pana ieri eram tot universul lui,dintr-o data parca ma evita.A trecut si asta si la una dintre discutiile noastre pe tema asta mi-a zis ca nu-si gasea locul intre mine si copil,el oricum nu avea un rol prea important atunci decat de eventual servitor.Si deci am tras concluzia ca unii barbati se simt exclusi din momentul in care apare un copil.Nu stiu exact ce e la voi in casa,dar as fi bucuroasa daca i-ai mai acorda o sansa.Sper ca problema voastra se va rezolva!Sunteti tineri si frumosi,e pacat pt grasuna voastra sa nu mai fiti impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Scriu din nou. De acord cu Lavinia. Nu ma feresc sa sfatuiesc pe cineva sa se desparta atunci cind nu mai e cale de intoarcere, dar mie nu mi se pare ca voi ati ajuns acolo.
Hang in there! Implica-l si pe el si mai ai rabdare. Nu numai ca el nu mai e ce a fost, dar si tu te-ai schimbat. Astea sint "growing pains" (durerile cresterii, parca nu suna bine in romaneste). Ma rog, va maturizati. Tu mai repede.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

De acord,
Si eu cred ca treceti printr-o criza datorata sarcinii tale grele si aparitiei copilului si ca ar fi pacat sa va despartiti acum.
Cauta sa te odihnesti mai mult, sa te calmezi, si asteapta inca un an, doi inainte de a provoca o ruptura definitiva.

Mergi la inceput