Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Marius:
Eu cand tai tai cate 20-25 odata. (mai multe imi face nevasta scandal ca ea le curata)
Cum ti-au iesit cele mai bune?
La mine sunt 2-3 retete: la gatar, supa si pane.
La tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai am facut la cuptor friptura, supa si pane si azi fac altfel de friptura defapt nu va fi friptura ci la tigaie de teflon.
Poti sa-ti activezi PM sau o adresa de mail? As dori sa te intreb cate ceva daca nu ai nimic impotriva.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna seara tuturor,

Dupa o lipsa destul de lunga de pe DC, ma bucur sa vad ca subiectul este in plina dezvoltare.
Noi (eu si sotul meu) tocmai ne-am hotarat sa inchidem ferma de prepelite din motive care nu tin de noi. Ne pare extrem de rau ca trebuie sa o facem, o faceam chiar cu pasiune dar...asta este viata. Poata vre-o data o sa ne reapucam de cresterea lor dar deocamdata...renuntam.
Asa ca......o sa vindem tot, de la pasari la maternitati.
Nr meu de telefon il stiti si daca va intereseaza.....astept tel vostru.
Am sa continui sa intru pe subiect cat de des pot ptr a mai ajuta cu sfaturi.

O seara frumoasa,
Liliana

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

18+ Maria Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

Buna seara tuturor,

Dupa o lipsa destul de lunga de pe DC, ma bucur sa vad ca subiectul este in plina dezvoltare.
Noi (eu si sotul meu) tocmai ne-am hotarat sa inchidem ferma de prepelite din motive care nu tin de noi.



liliana sunt curios de ce sunteti nevoiti sa o inchideti?....nu va mai lasa primaria ceva de genu' sa mai tineti ferma sau cum?




.ue becali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Nu alex, nu are nici o legatura cu primaria sau cu nici un fel de autoritati.
Sunt probleme personale, de familie care nu ne mai permit cresterea prepelitlor.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

18+ Maria Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taurus85 spune:

este primul meu mesaj pe acest forum si la acest topic...am stat cateva ore si am citit cu atentie fiecare mesaj in parte si am observat ca sunt foarte multi oameni pasionati de cresterea perpelitelor...In curand o sa incep si eu sa cresc...insa mai dureaza pana imi gasesc cativa metri patrati de teren sa ridic o constructie...am observat ca o parte din voi stiu despre ce e vorba cu prepelita o parte nu stiu...si multi dintre voi nu aveti un nutret combinat special pentru prepelita. avand in vedere ceea ce am citit, ca multi dintre voi cumpara nucleu pentru gaini ouataore si amesteca in proportii diferite cu malai, va recomand pentru cei care sunt aparoape de iasi sa foloseasca nutret combinat special facut si echilibrat din toate punctele de vedere de la NUTRIMOLD Pretul este undeva la 2 RON/kg, avand in vedere cat mananca o prepelita intr-o zi este destul de ieftin zic eu. Pentru cei ce sunt interesati pot lasa mesaj pe forum si eu le voi explica toate modalitatile pentru achizitionarea nutretului...Va salut si va urez mult succes in ceea ce faceti....
P.S. Andreea te rog sa imi spui si mie daca vinzi oua de incubatie si la ce pret ca ma intereseaza si pe mine din 2010 sa demarez un proiect mai mare cam de 1000 de prepelite. Eu sunt inca la faza de documentare si de achizitie a unui teren pe care sa imi dasfasor activitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

BUNA
vand oua de incubatie, insa bine zis in 2010 ,ca acum se oua foarte slab,cred ca din cauza ca inca nu le fac caldura suficienta.Ma bazez doar pe caldura care o fac ele si cred ca nu e suficient.Pretul e 0.4 ron,cred ca am zis bine si iti dau cu cea mai mare placere. Am incubat de la mine pana acum si din 175 de oua puse am scos cam 150 de pui.Mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taurus85 spune:

sper sa tinem legatura si sa va contactez cat mai curand posibil...si poate voi avea ocazia sa si vizitez crescatoria...bineinteles cu acordul dumneavoastra...sunt pasionat de animale...si am facut chiar si facultatea de zootehnie...pretul mi se pare ok...sa aveti grija cu ele si sa le dati caldura necesara ca sunt foarte sensibile...o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adropaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

Buna seara tuturor,

Dupa o lipsa destul de lunga de pe DC, ma bucur sa vad ca subiectul este in plina dezvoltare.
Noi (eu si sotul meu) tocmai ne-am hotarat sa inchidem ferma de prepelite din motive care nu tin de noi. Ne pare extrem de rau ca trebuie sa o facem, o faceam chiar cu pasiune dar...asta este viata. Poata vre-o data o sa ne reapucam de cresterea lor dar deocamdata...renuntam.
Asa ca......o sa vindem tot, de la pasari la maternitati.
Nr meu de telefon il stiti si daca va intereseaza.....astept tel vostru.
Am sa continui sa intru pe subiect cat de des pot ptr a mai ajuta cu sfaturi.

O seara frumoasa,
Liliana

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

18+ Maria Madalina



Buna ziua Liliana,
am citit pe nerasuflate forumul si in special comments-urile tale si ma gandesc din ce in ce mai serios sa incep si eu o astfel de afacere. Imi pare nespus de rau ca nu poti continua sa faci ceea ce iti placea asa de mult si te-as ruga ( daca nu cer prea mult ) sa imi trimiti si mie poze si sfaturi despre aceasta afacere (adivoicu30@yahoo.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jbruzadelli spune:

Buna ziua!
As ruga pe cineva sa-mi spuna ce autorizatii trebuie sa obtin pentru a deschide un PFA.Si cu un PFA pot vinde in magazine?Ce analize trebuie facute la oua?Va multumesc mult!

Mergi la inceput