Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ale mele sunt tinere generatia septembrie. Insa au inceput sa oua de vreo 10 zile. Asa incat deocamdata nu este relevant. Am inceput sa tin evidenta pe baterii insa am fost si plecat din localitate unde este gol. Azi am notat insa nu am luat cu mine fisa insa am pus mai jos evolutia lor:
http://www.romleas.ro/prepelite/Fisa%20productie.pdf

Am 6 baterii insa am separat baietii de fete de aceea bateria 5.1 si 6.1 6.2 nu au productie fiind baieti. Am vazut ca mai am cate o fata pe 6.1 si 6.2 trebuie se le caut sa le mut de acolo mai sus. Am doua generatii pe baterii dar la diferenta de 1 saptamana. Zilele astea voi mai verifica din nou fiecare pasare ca sa scot baietii dintre fete (ce este in plus) si sa-i pun doar la baieti pentru sacrificat.
Sunt trei linii pe fiecare baterie si data deoarece culeg dimineata si seara si am deci dimineata seara si total pe zi pe baterie. Sunt doua coloane 1.1 si 1.2 deoarece fiecare baterie este impartita in doua compartimente.
Cam asta ar fi.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns depor_dann spune:

Da.Ai ceva producte pe zi.Dar cum se cheama furajul pt prepelite mature?Iar pt pui aia mici ce le dai ca maine ar trebui sa imi iese vreo 120 de puiuti si mai am cativa care is din tura trecuta si nu cresc.De unde luam furaj pt pui,starter adeica nu mai aduc si ma chinui cu fel de fel de furaje.tu ce le dai?Zimi te rog numele de furaj,Am sa iau si eu de pe siteul ala vetland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius


http://www.romleas.ro/prepelite/Fisa%20productie.pdf

Ce ordonat esti Marius, imi place cum tii evidenta productiei de oua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Ref PFA.
Simplu nu e. Intai la registrul comertului sa vezi daca iti aproba deschiderea PFA (iti trebuie studii de specialitate) Apoi la DSVSA sa vezi daca iti aproba inregistrarea ( trebuie indeplinite o gramada de conditii de ex. fara alte pasari in apropiere, custi conforme cu normele UE dezinfector pietonal, contract cu medic veterinar, contract cu Protanul, congelator pt cadavre, frigider pt oua, contract cu DSV pt analiza oua,etc)
Marius, multumesc pt continutul furajului. e asemanator cu ce le dau eu si acum am o medie de 75-78% oua.Dar am o nedumerire ref la cate oua obtii tu. Am vazut ca la diferenta de 3 zile ai o dif de 50% adica de la 66 la 91???
Acum iti intra in productie sau e altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acum imi intra in productie. Sunt generatii de septembrie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns depor_dann spune:

FREENOLF cefel de mancare le dai la prepelite?cum se cheama furajul?

marius dar furajul tau cum se cheama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Ref hrana:
Concentrat Purina cu adaos de faina furajera si calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui depor_dann

FREENOLF cefel de mancare le dai la prepelite?cum se cheama furajul?

marius dar furajul tau cum se cheama?


Furaj combinat pentru prepelite ouatoare. Nu are un nume anume cod sau altceva.



Astazi am dat iama in ele si am scos din bateriile cu fete masculi afara. Cand le-am format am pus 18 fete + 5 baieti. Acum voi scoate din baieti pana la 3 baieti + 18 fete ca sa reduc costurile cu mancarea. Baietii ii trec doar pe malai si .... ii tai sistematic pentru mancare ca deja mananca degeaba. Atata doar ca am vreo 60 de taiat. Am taiat duminica trecuta 8 voi taia sambata asta alti 8. La friptura cu ei.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui freenolf

Ref PFA.
Simplu nu e. Intai la registrul comertului sa vezi daca iti aproba deschiderea PFA (iti trebuie studii de specialitate) Apoi la DSVSA sa vezi daca iti aproba inregistrarea ( trebuie indeplinite o gramada de conditii de ex. fara alte pasari in apropiere, custi conforme cu normele UE dezinfector pietonal, contract cu medic veterinar, contract cu Protanul, congelator pt cadavre, frigider pt oua, contract cu DSV pt analiza oua,etc)
Marius, multumesc pt continutul furajului. e asemanator cu ce le dau eu si acum am o medie de 75-78% oua.Dar am o nedumerire ref la cate oua obtii tu. Am vazut ca la diferenta de 3 zile ai o dif de 50% adica de la 66 la 91???
Acum iti intra in productie sau e altceva?




1. da ce doamne iartama exista scoala pentru crescatorii de prepelite!?? (eu banuiam ca o sa-mi trebuiasca certificatul de producator de la primarie si pe baza asta sa imi aprobe PFA ..ca doar nu e treaba de IT sa-mi trebuiasca diploma:)))

2.dezinfector pietonal - asta ce mai e?..

3.la congelator banuiesc ca merge si frigiderul din bucatarie:)

cu alte cuvinte mie cam mie frica sa nu fie o problema faptul ca incaperea pentru prepelite face parte integrata din casa...de fapt trebuia sa fie o baie acolo:)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Alex,
Iti trebuie diploma pentr Reg.Com.
Dar inainte de a te agita mergi pana la DSVSA de care aparti si zi-le ce vrei sa faci.
Mai vorbim dupa.
ok?

Mergi la inceput