Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saby85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui saby85

buna, am si eu o problema, sunt noua pe aici , am si eu 80 de prepelite , 49 adulte si 32 pui de7 sapt, nu mai am bani sa le intretin si nici conditii sa le tin peste iarna si as vrea sa le dau.....ma poate ajuta cinva? va rog din suflet , mie mila de ele si nu as vrea sa moara de frig, va multumesc, astept un raspuns urgent,ms

Le-as lua eu dar esti departe rau....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


chiar foarte departe.... ms oricum... o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexxx89

Citat:
citat din mesajul lui alexxx89

HELP!!!!

pentru cei cu putin mai multa experienta...

de cateva zile am luat vreo 9 prepelite femele care in zilele astea vreo 4 la numar nu prea au fost productive fiind oscilante...in prima zi dupa ce le-am cumparat au facut 7 oua...a 2 zi 3 oua.... a 3 zi 1 ou...a 4 zi 4 oua...de batrane nu sunt sigur.. dupa cum arata dar femeia de la care le-am luat a zis ca de abia au inceput sa oua....hrana pentru prepelite au....apa au...lumina au...temperatura au...e drept au cam fost stresate cu transportul...plus ca se cam sperie chiar si acum cand le fac curat si le adapez..si putin zgomot in primele 2-3 zile dar totusi de ce in prima zi au facut 7 si dupa aia mai putine.....

.Sa ma ingrijorez sau este ceva relativ normal si o sa reintre in normal in urmatoarele zile si dupa ce incep sa se invete mai bine cu mine?





chiar nu ma poate ajuta nimeni cu chestia asta?



in general preplitele oua cam 300 de zile pe an si daca sunt la inceput mi se pare logic sa dea mai putine oua.....pana se acomodeaza si ele cu noul mediu si mai multi factori...nu te ingrijora....eu spre ex am luat 50 de capete 35 de femele si 15 masculi in prima zi mi-au dat cam 25 de oua iar dupa aia o perioada de 3 sapt nu mi-au dat decat 15 oau si pe urma au ajuns la 34-35, trebuie sa ai multa rabdare cu ele...o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:


Citat:
citat din mesajul lui freenolf

alex cate oua fac acum? de cate zile le ai? cate femele sunt? ce le dai de mancare?


ieri au facut 4 oua+ 1 ou cu, coaja moale (dar mi sa spus ca este normal la inceputul ouatului)...le am cam de 7 zile.....9 femele + 3 masculi....mancare speciala pentru prepelite ouatoare...

Citat:
citat din mesajul lui saby85


in general preplitele oua cam 300 de zile pe an si daca sunt la inceput mi se pare logic sa dea mai putine oua.....pana se acomodeaza si ele cu noul mediu si mai multi factori...nu te ingrijora....eu spre ex am luat 50 de capete 35 de femele si 15 masculi in prima zi mi-au dat cam 25 de oua iar dupa aia o perioada de 3 sapt nu mi-au dat decat 15 oau si pe urma au ajuns la 34-35, trebuie sa ai multa rabdare cu ele...o zi buna


mersi saby ...mai mai linistit putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

alex la inceput un procent de 60% de pasari care oua e normal. daca mai pui si stresul mutatului e chiar bine. daca ai grija de ele o sa fie ok. fain va fi cand o sa aduni vreo 12 13 oua de la 9 pasari . nu des dar se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby85

buna, am si eu o problema, sunt noua pe aici , am si eu 80 de prepelite , 49 adulte si 32 pui de7 sapt, nu mai am bani sa le intretin si nici conditii sa le tin peste iarna si as vrea sa le dau.....ma poate ajuta cinva? va rog din suflet , mie mila de ele si nu as vrea sa moara de frig, va multumesc, astept un raspuns urgent,ms




NU MA POATE AJUTA NIMENI .....PLS....VA ROG DIN SUFLET

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui freenolf

alex la inceput un procent de 60% de pasari care oua e normal. daca mai pui si stresul mutatului e chiar bine. daca ai grija de ele o sa fie ok. fain va fi cand o sa aduni vreo 12 13 oua de la 9 pasari . nu des dar se poate


mersi pentru lamuriri freenolf....apropo...am mai luat vreo 20 de prepelite la 4 saptamani si le-am dat mancare pentru prepelite adulte...are ceva sau e in regula de la varsta aceasta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

alex schimbarea hranei se face treptat. hrana pentru adulte contine stimulatori de ouat. nu cred ca le va face bine la cele tinere. (mai au cel putin o sapt pana sa inceapa sa oua) mai intreaba si ceilalti membri ai forumului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby85

Citat:
citat din mesajul lui saby85

buna, am si eu o problema, sunt noua pe aici , am si eu 80 de prepelite , 49 adulte si 32 pui de7 sapt, nu mai am bani sa le intretin si nici conditii sa le tin peste iarna si as vrea sa le dau.....ma poate ajuta cinva? va rog din suflet , mie mila de ele si nu as vrea sa moara de frig, va multumesc, astept un raspuns urgent,ms




NU MA POATE AJUTA NIMENI .....PLS....VA ROG DIN SUFLET


De ce nu le tai si le pui la congelator, asa ar fi cel mai logic, ai carne de pasare toata iarna. Asa fac cei care nu au conditii sa le tina peste iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Buna seara!Numele meu este Ade si am o asociatie umanitara.Caut o afacere pentru asociatia mea care sa asigure un venit lunar cat mai sigur.Asociatia trebuie sa isi asigure banii necesari functionarii(telefoane,site,consumabile,etc),altfel nu poate derula programe.Totodata o sursa de venit stabila iti da posibilitatea sa ajuti mai multi oameni.Am citit despre prepelite si mi se pare o afacere foarte interesanta si care nu te obliga la mari investitii in amenajari.Nu am luat o hotarare dar v-as ruga daca puteti sa imi spuneti :
de unde se achizitioneaza custile (sau sa pot improviza ) si cam cat costa una.
daca vreau sa cumpar prepelite ,care este pretul lor
cum se deosebesc baietii de fete
cit de mult spatiu e necesar ca sa poti creste prepelite
cate prepelite trebuie sa ai ca sa fie o afacere profitabila.
Cu multumiri anticipate,Ade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni32

Citat:
citat din mesajul lui saby85

Citat:
citat din mesajul lui saby85

buna, am si eu o problema, sunt noua pe aici , am si eu 80 de prepelite , 49 adulte si 32 pui de7 sapt, nu mai am bani sa le intretin si nici conditii sa le tin peste iarna si as vrea sa le dau.....ma poate ajuta cinva? va rog din suflet , mie mila de ele si nu as vrea sa moara de frig, va multumesc, astept un raspuns urgent,ms


imi e si mila de ele sa le tai si mai ales sa le mananc, e o poveste lunga nu a fost ideea mea sa ma apuc de asa ceva, tatal meu a vrut sa faca ceva din ele si m-a lasat k ele pe cap.....asta e e cam incurcata povestea....


NU MA POATE AJUTA NIMENI .....PLS....VA ROG DIN SUFLET


De ce nu le tai si le pui la congelator, asa ar fi cel mai logic, ai carne de pasare toata iarna. Asa fac cei care nu au conditii sa le tina peste iarna.

Mergi la inceput