Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

In principiu Premixul (ce este bun ptr prepelite ) are la baza uruiala de porumb. Tu poti amesteca concentratul cu uruiala de porumb dar trebuie sa ii intrebi pe cei care iti vand concentratul daca este de ajuns doar uruiala de porumb sau mai trebuie si de alte seminte.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boditza spune:

Au inceput si ale mele sa oua intr-un final.. la 10 saptamani dar problema e alta acum: din 10 prepelite decat 3 oua zi de zi. Ma gandesc sa nu am numai cocosi :)). Liliana daca esti amabila poti sa ne faci si noua poza la cloaca cum trebuie sa aibe masculii si cum trebuie sa aibe femelele, caci cu coloritul penelor am dat gres.. unii pistriti pe piept canta altii maro pe piept nu canta :(. Raman dator vandut daca imi poti trimite si mie pozele la boditza12345@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi1595 spune:

As vrea si eu sa ma apuc de o mica afacere cu prepelite, insa nu prea am idee de unde sa incep. Am vazut ca sunt destule lucruri importante necesare cresterii. Ar putea cineva sa imi dea niste informatii pe mail sau pe ym? cristi1595@yahoo.com
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

HELP!!!!

pentru cei cu putin mai multa experienta...

de cateva zile am luat vreo 9 prepelite femele care in zilele astea vreo 4 la numar nu prea au fost productive fiind oscilante...in prima zi dupa ce le-am cumparat au facut 7 oua...a 2 zi 3 oua.... a 3 zi 1 ou...a 4 zi 4 oua...de batrane nu sunt sigur dupa cum arata dar femeie de la care le-am luat a zis ca de abia au inceput sa oua....hrana pentru prepelite....apa...lumina...temperatura au...e drept au cam fost stresate cu transportul...ca nu ma cunosteau..putin zgomot dar totusi de ce in prima zi au facut 7 si dupa aia mai putine.....

.Sa ma ingrijorez sau este ceva relativ normal si o sa reintre in normal in urmatoarele zile si dupa ce incep sa se invete mai bine cu mine?

iar cu intoarcerea oualelor din incubator cum faceti fratilor ca eu am incercat sa trec cu mana prin ele dar nu stiu daca e bine ca le deplasez si se lipesc intre ele (am citit ca nu trebuie sa le asezi lipite in incubator ci cu spatiu intre ele) si in al doilea rand nu cred ca se intorc toate sau uniform in modul asta...am incercat si sa le intorc pe fiecare in parte dar mi se pare extrem de migalos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Salut,
eu am pus de doua ori incubator ,iar rezultatul a fost satisfacator. Prima data am pus 2 incubatoare,din 250 de oua au iesit 200 de pui, iar a doua oara 1 incubator,din 185 de oua au iesit 150 de pui.Ceea ce vreau sa zic e faptul ca au stat foarte lipite unul de altul ouale,iar de intors am dat cu mana peste ele de doua ori pe zi. Rezultatul e cel de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby85 spune:

buna, am si eu o problema, sunt noua pe aici , am si eu 80 de prepelite , 49 adulte si 32 pui de7 sapt, nu mai am bani sa le intretin si nici conditii sa le tin peste iarna si as vrea sa le dau.....ma poate ajuta cinva? va rog din suflet , mie mila de ele si nu as vrea sa moara de frig, va multumesc, astept un raspuns urgent,ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi1595 spune:

Se poate sa imi trimita si mie cineva niste centre de colectare? Am incercat la o firma care livra in Kaufland insa cica nu colecteaza...
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby85

buna, am si eu o problema, sunt noua pe aici , am si eu 80 de prepelite , 49 adulte si 32 pui de7 sapt, nu mai am bani sa le intretin si nici conditii sa le tin peste iarna si as vrea sa le dau.....ma poate ajuta cinva? va rog din suflet , mie mila de ele si nu as vrea sa moara de frig, va multumesc, astept un raspuns urgent,ms

Le-as lua eu dar esti departe rau....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexxx89

HELP!!!!

pentru cei cu putin mai multa experienta...

de cateva zile am luat vreo 9 prepelite femele care in zilele astea vreo 4 la numar nu prea au fost productive fiind oscilante...in prima zi dupa ce le-am cumparat au facut 7 oua...a 2 zi 3 oua.... a 3 zi 1 ou...a 4 zi 4 oua...de batrane nu sunt sigur.. dupa cum arata dar femeia de la care le-am luat a zis ca de abia au inceput sa oua....hrana pentru prepelite au....apa au...lumina au...temperatura au...e drept au cam fost stresate cu transportul...plus ca se cam sperie chiar si acum cand le fac curat si le adapez..si putin zgomot in primele 2-3 zile dar totusi de ce in prima zi au facut 7 si dupa aia mai putine.....

.Sa ma ingrijorez sau este ceva relativ normal si o sa reintre in normal in urmatoarele zile si dupa ce incep sa se invete mai bine cu mine?





chiar nu ma poate ajuta nimeni cu chestia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

alex cate oua fac acum? de cate zile le ai? cate femele sunt? ce le dai de mancare?

Mergi la inceput