Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sadblack spune:

D-na Liliana,
am 2 intrebari ptr. d-voastra

1 -imi puteti trimite si mie pe adresa ottosan75ro@yahoo.com cum arata o cusca de prepelite si niste poze cu maternitatea d-voastra? M-ar interesa cum sunt puse "jgheaburile" acelea de apa si mancare.

2- din ce ingrediente este alcatuita mancarea ptr pui respectiv prepelite adulte..

Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boditza spune:

Buna ziua

As vrea si eu daca se poate mai multe informatii despre cresterea prepelitelor la adresa boditza12345@yahoo.com , eventual si niste poze cu bateriile dumneavoastra. Vreau sa ma apuc de crescut prepelite si imi e frica sa incep fara o documentatie buna :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barclaudiu spune:

Te rog liliana_28 trimite-mi si mie niste poze cu bateriile, maternitatea si tot ceea ce mai trebuie facut in crescatorie. Sunt abia la inceput, prepelite inca nu am, doar am vb pentru ele. Adresa mea de e-mail barclaudiu@yahoo.co.uk . Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jbruzadelli spune:

Buna ziua!
de curand am cumparat 34 de prepelite pentru a incepe o afacere.
Le-am cumparat de 12 zile si inca nu oua, adica oua vreo 3,4 pe zi.Oare cand o sa inceapa sa oua mai multe?
am gasit mai multe oua cu coaja moale, nu stiu din ce cauza
nu au pene pe spate, dar de la cine am cumparat spunea ca le tine pentru reproductie si de la cocosi sunt asa dar am citit pe acest forum ca e posibil sa fie prea batrane daca au pene
Va rog mult sa ma ajutati daca puteti!
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

A fost mare distractie la sexatul puilor.Ne dadeam cu parerea si eu si sotul meu si inca nu stiu daca i-am facut cum trebuie.La teorie suntem asi,insa cand am ajuns la practica a fost mai greu.Speram ca am facut ceea ce trebuie.Ii mai lasam un timp,am zis ca poate sunt prea mici ca sa ne dam seama,ca mare diferenta,cu toate explicatiile primite ,nu am vazut.
Liliana,ai fost foarte explicita,am inteles ceea ce mi-ai explicat, insa de la a intelege pana la a face,e greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxx89 spune:

As vrea sa stiu si eu daca furajele pentru gaini ouatoare merg si pentru prepelite si m-ar mai interesa la ce pret luati voi furajele pentru prepelite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

jbruzadelli: Nu ne-ai spus ce varsta au pasarile.
Din 34 de pasari de reproductie inseamana ca ai destui baieti. Ouale au coaja moale pentru ca probabil mancare care o primesc nu are destul calciu.
alexxx89: Noi cumparam mancare de prepelita cu 1,8 ron/kg.
annddrreea: ma bucur ca m-am facut inteleasa in a explica cum sta treaba cu sexul. Poate este bine cum s-a procedat. Sa ma ti la curent.


O zi usoara.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jbruzadelli spune:

pt liliana_28
Vanzatorul prepelitelor ne-a spus ca sunt din ianuarie #351;i ca din ne-a dat 30 fete #351;i 4 baieti. Noi l-am crezut ca nu stim care e diferenta.
Furaj le dam ceva care e si pentru gaini ouatoare si in plus le mai dam si piatra calcifiata. Mai este si cate un ou fara pete dar alea le aruncam ca am auzit ca nu sunt bune.
Au inceput sa se oua cateva, de vreo 2 zile gasim cam 10 oua de la 30 de fete, mi se pare putin.Sper sa inceapa mai multe.
O sa mai revin cu intrebari daca nu va deranjeaza pt ca pana acum tot ce stiu, stiu de pe acest forum din raspunsurile dvs, ati fost foarte explicita.
Va multumesc mult de tot!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Prin transportul lor dintr-o parte in alta, au fost stresate. Ele vor incepe sa oua mai bine cand se vor destresa.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baronasul spune:

Buna ziua as dori sa stiu si eu de unde pot procura materialele necesare ptr. confectionarea bateriilor pentru prepelite ( plasa de sarma ).Locuiesc in Bucuresti

Mergi la inceput