Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 10

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Nu stiu daca voua v-am spus sau nu, ca sunt tare ametita zilele astea, dar eu mi-am gasit un job nou, la alta firma decat cea la care lucram inainte de concediu. Problema e ca intr-o saptamana ar trebui sa incep lucrul. Asa ca eu acum sunt in cautare de bona. Am intrebat printre cunostinte si nu am gasit nimic. Am dat anunt in ziar si au venit tot felul de tanti (care surda, care balbaita, care proasta rau). Am stat azi de vorba totusi cu 2 femei care par a fi ok. Acum sa vad ce hotarasc. Mai am maine de intervievat 3 si daca o mai fi sa sune vreouna. Mi-e inima tare grea si sunt super stresata ca trebuie sa las copii acasa cu o straina, dar sper sa fac alegerea cea mai buna si sa fie bine in final. Nu as vrea sa ratez sansa asta, ca e un job bun. Imi permite mult timp liber, pt copii, fac si ce-mi place.

Tatiana eu nu am reusit sa vad pozele cu carutul. Sigur le-ai facut publice?

Otilia mie mi-a spus la Iasi ca la 6 saptamani ar trebui sa se auda bataile inimii bebelului. Imi amintesc ca se vedea sacul embrionar si o bulinutza alba inauntru. Asta la 6-7 saptamani. Sper sa fie bine totusi la prietena ta.

Imi cer scuze ca ma opresc aici, dar mai am o gramada de chestii de facut si deja e tarziu tare. Va pup pe toate si sper sa se calmeze un pic situatia la mine, sa pot scrie din nou macar un mesaj pe zi.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:


MARI, sa stii ca-i frumoasa si perioada in care stau in carucior si dorm. Eu am stat afara mult cu ei. Ieseam in parc, la soare sau umbra (depinde cat de cald era) si-mi faceam „siesta” de relaxare. Ei dormeau, iar eu rasfoiam o revista sau o carte. Plimbarea pe-afara te poate ajuta sa le faci acelasi program, macar peste zi.

MADY, felicitari pentru inca o saptamana!

OTILIA, la mine, la ecografia de la 7 saptamani s-au vazut clar doua inimioare pulsand . Sper sa fie bine prietenei tale !

LAURA, acum ar trebui sa se vada caruciorul http://new.photos.yahoo.com/tatianagut/album/576460762392881389/photo/294928804269276333/3 Vad c-au disparut cateva poze puse recent . Succes in gasirea unei bone bune si multa bafta la noul tau servici.


De ieri baietii merg la cresa. Dimineata au plans putin cand i-am lasat la ingrijitoare, dar pana am completat fisele, s-au linistit. La pranz, cand m-au vazut nu stiau ce sa faca, sa planga sau sa rada. Dar cand i-am luat in brate, radeau amandoi si-au inceput sa-mi pvesteasca pe limba lor (probabil ma certau sa nu-i mai las acolo sau, varianta optimista, imi povesteau ce-au facut ei acolo). Azi au plans mai hotarat, dar sper ca s-au linistit repede.


Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!
Vin si eu dupa o noapte destul de grea. Nu prea am dormit asa ca am lenevit mai mult in pat astazi. Ma incearca si gatul. Nu stiu de ce ca nu am iesit din casa. Sper sa nu racesc tocmai acum. Fetele au fost agitate, probabil si pentru ca nu am dormit eu, si-au dat coate, picioare .
Otilia si la mine sarcina s-a vazut destul de devreme. Cel mai bine ar fi ca prietena ta sa mai mearga la un alt doctor, sa aiba si o a doua parere. Multa bafta!
Tatiana, felicitari pentru cresa. O sa se obisnuiasca si atunci nu o sa mai planga. Eu, cand eram mica plangeam cand ma lasa mama la camin, nu stiu de ce pt ca dupa aceea imi placea foarte mult. Inca o data felicitari!
Laura, bafta la gasirea unei bone bune! Sincera sa fiu si eu m-am mai uitat pe forum pe unde se discuta de bone. As vrea ca dupa vreo 6 luni sa merg la servici. Insa cred ca nu este prea usor sa gasesti o bona pt 2 copii. De asemenea bafta la noul job!

Mady 33 + +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

am cateva poze noi
www.dropshots.com/oanna3

am si de pove dar acum sunt putin agitata si am stare
daca aveti sfaturi, experiente cu bone pls pove
si eu am urgent nevoie si nu stiu sa aleg...

pupicei tuturor

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Hmmm, Eliana nu vine nici maine acasa...m-am saturat eu, dar ea saraca...de abia asteapta sa plece de acolo. Pe bebei ii tine in continuare la lampa pt ca au icter si nu le scade bilirubina (zicea ceva de o valoare 15). Eu cred ca are in lapte acea enzima care intretine icterul si din cauza aceasta nu le trece asa usor bebeilor dar care nu-i afecteaza cu nimic. Ei papa bine, cam 70 ml la o masa in medie si sunt perfect sanatosi. In greutate nici ea nu stie prea clar cat au luat pt ca i se spun diverse valori care nu prea credem niciuna ca au legatura cu adevarul. Cica Andrei ar avea tot 2300 si Mihai 2700.
De data asta nu i s-a mai dat nici un termen cand ar putea pleca acasa.
Tare greu trebuie sa-i fie! Eu tot sper ca sa plece maine acasa asa ca ma rog sa scada valoarea aia la bilirubina caci asta o tine pe loc.

Pupici!


Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_dobos spune:

Buna fetelor,
Am fost ieri la ecograf, din pacate nu a reusit sa-mi faca 4D fiind prea mare sarcina...si la voi unul este mai mic ca varsta? adica la mine unul are 32 sapt.si 2 zile iar ca greutate 1908 g,iar celalalt 31 sapt.si 4 zile si greutate 1771 g, eu avand calculand dupa UM am 32 sapt.si 5 zile....ca si greutate cum vi se par la aceasta varsta???

Va pupacesc dulce....sarcina usoara in continuare
Maine intru in 33 saptamani...sper la cat mai multe
Raluca 32+ &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Raluca, din cate stiu eu pot fi diferente de greutate si, implicit, de varsta la gemeni. Important este ca diferenta sa nu fie pre mare si ca amandoi sa ia constant in greutate! dar medicul ce ti-a spus? E ok? Sunt dezvoltati cum trebuie?

Poate ne ajuta celelalte mamici de gemeni cu mai multe detalii.



Mari 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!
Astazi am fost sa imi fac analizele pe ultimul trimestru. Nu a fost prea usor. Se pare ca fetelor mele nu le place sa se plimbe cu masina ca s-au impins in coaste de simteam ca o sa explodez. Sa speram ca o sa fie bine cu analizele ca au inceput sa mi se umfle picioarele destul de mult. Mainile nu prea, tensiunea este la 11.2/6.2 sau 12.2/6.2. Credeti ca ar trebui sa sun doctorul?
Roandre[/red, imi pare rau ca Eliana nu vine nici astazi acasa. Cred ca s-a saturat saraca de spital. Te rog sa-i transmiti toate cele bune din partea noastra, o asteptam cu mare drag. Sper sa scada repede valoarea bilirubinei si sa poata sa plece acasa cu cei doi printisori.
[red]Raluca,si la mine una dintre fetite este putin mai mare decat cealalta. La mne fiecare este in casuta ei si probabil din cauza asta nu sunt diferente mari.Si la tine diferenta este mica, deci nu cred ca este vreo problema atata timp cat se dezvolta constant.Si greutatea mi se pare ok La cat mai multe saptamani!

Mady 33 + +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_dobos spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri...medicul unde am facut ecografia nu este cel care ma urmareste ptr ca el nu are 3D, dar l-am intrebat si a zis ca e ok greutatea ptr aceasta varsta avand in vedere ca sunt gemeni...voiam sa stiu si parerea voastra, mai ales a lui MadyEr ptr ca avem amandoua aproximativ aceeasi DPN.

Azi am fost la control la medicul meu si mi-a zis ca am tonusul un pic cam ridicat...stie cineva ce inseamna asta???Am omis sa-l intreb...colul este inchis, si mi-a zis sa iau cate 3 no-spa pe zi...

Aveti grija de voi si stati cat mai mult in patutz linistite!!!

Raluca 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multumesc mult de tot
Am ajuns acasa azi, pe la 3... si acum astept sa se trezeasca teroristii, sa le dau sa pape...
Mananca lapte de la mine, dar din biberon... Sunt mici si pitici asa ca nu-i mai obosesc la san si in plus nu stiu cat timp voi avea pentru amandoi. Decoamdata stau bine... am pentru 4 ca ei...
Eu ma simt foarte bine... mi-au trecut toate cele cat am stat in spital. Nu mai zici ca as fi avu vreodata burta sau ca am vreo taietura...
Elena a reactionat foarte bine pana acum... e foarte incantata de bb-ei ... i-a pupat... i-a mangaiat... a topait pe langa ei, de mi-a stat inima in gat...
Cam asta ar fi pe scurt. Evident ca n-am citit din urma... dar zilele astea o sa am timp intre doua alaptari. Sunt caonvinsa ca v-a tinut Mihaela la curent cu toate cele... O sa revind cu detalii maine probabil...
Am fost foarte fericita ca am putut naste natural, foarte usor si foarte repede... mi-au trecut toate cele foarte repede... N-am scapat de epidurala ... pt. ca am fost speriata de atmosfera din jur... o gramada de mamici care urlau asa ca de frica am cerut epidurala... Dar cred ca se putea si fara.




Eliana cu www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena (23 octombrie 2004) si Mihai & Andrei (3 martie 2007)

Mergi la inceput