Hernia inghinala la bebelusi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

Eu i-am descoperit prime hernie lui matei la 8 luni si medicul a amanat-o cat a putut pena la 1.3 ani cand a inceput sa faca niste crize tare urate voma,lesina de durere,hernia se strangula,este bine sa nu se ajunga aici.acum dupa 2 ani am descoperit hernia si pe parte dreapta si nu am mai asteptat,la o saptamana dupa ce am vazut ca i-a aparut l-am si operat,de teama sa nu mai trec prin ce-am trecut.operatia dureaza 30 de min ute cu tot cu anestezie.a fost mult mai usor la prima hernie,cand era mai mic , nici nu a costientizat ca e operat sau ca ar avea ceva,fata de acum , cand a fost un cosmar,cand i-a pus branula , cand l-a luat in sala de operatii.acasa am plecat in aceeasi zi.
la fete am inteles ca problema ar fi ca apasa pe ovar.

oricum cred ca e prea mica pentru operatie la 5 saptamani si exista si posibilitatea ca fiind asa mica,in timp,avand grija sa nu planga si sa-i reduceti intotdeauna hernia cand apare, sa se retraga de tot si sa nu mai fie nevoie de operatie.am o prietena la a carui baietel nu a mai fost nevoie de operatie,dar tot asa i-a descoperit herinia pe la 5 saptamani .acum are 3 ani si nu are nici o problema.

Multa sanatate

5+ si matei

oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didona spune:

Buna,

Cand am vzt subiectul mi s-a pus un nod in stomac. Si eu am o fetita de 2,5 luni cu hernie inghinala. Cred ca s-a nascut cu ea. Iese cand plange f tare sau se screme la cachi, dar apasand-o usor intra inapoi in abdomen. Intr-adevar, nu se opereaza asa devreme, decat in caz de urgenta (atunci cand este incarcerata).
Mi-au spus sa nu o las sa planga foarte tare. Asa ca, aleg rasfatul.
E ingrozitor sa afli ca bebelul are o problema de sanatate, cat de mica, dar sa mai fie nevoie si de interventie chirurgicala.
Nu stiu daca se va rezolva fara operatie, probabilitatea sa se poate e f mica; ideea de anestezie ma sperie rau.
Va doresc celor cu probleme sa treceti cu bine peste ele si sa va fie copilasii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

la noi, hernia omblilicala se pare ca s-a ameliorat odata ce am mai scapat de colici...poate si cu inghinala e la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateigabriel spune:

Buna fetelor!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine...Matei a fost diagnosticat cu hernie unilaterala stanga...asta dupa ce in Iunie l-am operat de hidrocel drept.
Acum acelasi doctor ne spune ca trebuie sa il operam din nou de hernie....simt ca nu mai rezist...se poate sa se retraga totusi?
La el nu apare decta cand plange(asa a descoperit doctorul), dar imi tot arata ca uil doare burtica.
Nu mai vreau sa trec iar prin chinurile prin care am trecut la operatia de hidrocel(am facut-o la Grigore Alexandrescu din Bucuresti)
Va rog mult spuneti-mi daca se poate opera si la o clinica particulara si cine a facut sau la ce doctor.

Dca nu facem operatia ce se poate intampla?
Va multumesc@!!!!
si Matei:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Si fetita mea a fost operata de hernie inhinala la 4 ani. Am descoperit-o in iulie, am asteptat august, septembrie poate se retrage fiindca medicul de familie ne-a spus ca e o forma usoara, dar nu s-a retras si in octombrie am operat-o la Marie Curie. Si la ea se vedea doar cand plangea. Insa operatia a fost usoara, am fost seara si i-a luat sange, dimineata la operatie, a plans putin ca o doare cand s-a trezit la reanimare, apoi a adormit si cand s-a trezit iar s-a miscat, s-a plimbat pe hol si la 18 am plecat acasa coborand singura 3 etaje. A doua zi am iesit afara in caruciorul imprumutat de la fratiorul ei, dar a treia zi am mers la petrecerea de Haloween de la gradi .

Mihaela Zaharia
www.parenting.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateigabriel spune:

Buna LindaZ!

Te rog sa imi spui si mie la ce medic ai operat deoarece nu vreau sa mai trec prin chinurile de la operatia de hidrocel can Matei a suferit enorm ca a stat pana la 14.00 nemancat, nebaut ca sa intre in opertie,plus ca am ramas seara cu el si vreau s ava zic ca a fost groaznic...
Vreau ca daca ii fac opertia s apot sa plec seara cu el acasa(bine nu sunt nebuna, daca se simte rau logic ca o sa stam in spital)deoarce el acolo se simte mai rau si la opertia de hidrocel s-a comportat f bine ca reactie a organismului
Noi am facut operatia la dr Danila Viorel de care am fost f multumita si de fapt si de anestezista dar vrea s apot sa il iau acsa.
Plus ca am un dubiu...nu au trecut 2 luni de cand i-am facut opertia de hidrocel dr si noi am facut atunci ecografie inghinala...cum de nu s-a vazut aceasta hernie atunci?
Vreau sa aud parerea unui alt doctor...nu mai rezist pshihic...suntem din opertie in operatie...dupa opertia lui in mai de hidrocel in Iunie m-am operat eu...si acum sa o luam de la capa...e un cosmar...
Te rog mult daca ma poti ajuta cu cat mai multe detalii d cum a decurs opertia daca te-a lasat cu opilul la sala de anestezie ..daca tatal a vaut voie...doctorul, anestezist ...cat mai multe:)

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateigabriel spune:

Scuze ca am scris cu greseli de ortografie, sunt la munca si sunt f stresata!
Am vorbit putin mai devreme cu dl doctor si la-m intrebat cum e posibil sa nu se vada la ecografie aceasta henie-raspunsul:se vede la consul fizic sau cand plange copilul.
Nu e problema daca se face anestezie in as de scurt timp....

Va multumesc pentru sfaturi!
Sunt disperata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Buna!
Caut numarul doctoritei si iti scriu, il are sotul meu, eu nu. Ne-a fost recomandata de un fost coleg de-al lui de facultate, sotul meu fiin tot medic (psihiatru) si a fost ok.
Operatia a durat putin, 15 minute. Ioana era deja pregatita si a plecat vesela si de bunavoie cu asistenta in sala de operatie. Stia ca o sa i se puna o masca cu aer cu miros de capsuni, cum a si fost de altfel. Noi am asteptat pe hol. Adica eu intre timp am fugit sa ii cumpar niste papusi de la chioscul de la intrarea in spital si i le-am dus in salon. Nu am avut voie la ea decat atunci cand a inceput sa se trezeasca, dar asta a fost chiar dupa cateva minute de cand au adus-o si am intrat numai eu. Era cu tubul de oxigen in gura si incepea sa geama. Apoi s-a trezit mai bine si a inceput sa planga ca o doare. De acolo au transportat-o ei in brate intr-o patura pana in salon cu liftul. In salon a mai plans un pic si a adormit 2 ore. Dupa aceea s-a trezit, a baut apa si n-a mai plans ca o doare, s-a jucat cu papusile, s-a uitat la desene din pat si apoi a vrut sa coboare jos ca nu mai avea stare. A si mancat dupa aceea putin. Ne-am si plimbat pe hol si la 18 chiar am plecat. Operatia a fost la 10. Intre timp a mai venit doctorita sa o vada iar seara ne-a dat drumul altcineva ca doctorita noastra era plecata. Si atat.
Cele mai nasoale momente pentru mine au fost cand am lasat-o si a plecat cu asistenta in sala de operatie si cand am vazut-o la reanimare cu tubul in gura si gemand ca o doare. Noroc ca asta n-a durat mult.
Revin cu detalii despre doctorita.

Mihaela Zaharia
www.parenting.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateigabriel spune:

Iti Multumsc mult!

Chiar vreau sa aud opinia unui alt doctor, daca este nevoie neaparata de operatie sau nu.
Daca gasesti numarul poti sa imi dai un PM sau poti sa il pui si aici daca se poate...:)eu as fi interesata si de cotizatie:)
Inca o intrebare:ati semnat pe propie raspundere cand ati plecat acasa sau vi s-a dat externare
Se pare ca inca mai am intrebari, desi am trecut printr-o operatie cu el:cum arata spitalul?, deoarece eu am dormit cu el la grigore Alexandrescu si a fost groaznic...muream de cald..daca deschideam geamul era curent..Matei transpira f mult si f repede si am plecat de acolo cu el racit...deci dau dintr-una in alta...
Va pup fetele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Nu stiu cum arata tot spitalul, aripa in care am stat noi era superok, renovata de nusce fundatie, Seherezade parca. Aveau o baie ok cu gresie, faianta, televizor plasma (eu nu ma asteptam...), era curat.
Nu am semnat nimic, pur si simplu ne-a dat drumul, copilul era ok. Acuma poate si fiindca taica-su e medic, am mai patit asa ca ni s-a dat copilul acasa fiindca in caz ca se intampla ceva stie cineva sa recunoasca repede simptomele, sau ma rog, au ei mai multa siguranta... (asta cand am iesit cu fiica-mea din spital la o luna dupa nastere si avea 2100 grame cand oficial trebuia sa iesi doar cand copilul are 2500 grame, desi stiu si alte cazuri care au iesit mai repede).
Cotizatie n-a primit, poate fiindca era recomandata de un alt medic unui alt medic, nu stiu, dar si asta ni s-a mai intamplat din partea unor medici pe care nu-i cunosteam anterior dar care ne-au raspuns Nu iau bani de la colegi - de fapt asta ni s-a intamplat la TOTI, ori am avut noi norocul sa dam mereu peste niste oameni ok.
Iti scriu numarul pe PM.

Mihaela Zaharia
www.parenting.ro

Mergi la inceput