Hernia inghinala la bebelusi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mateigabriel spune:

Buna fetele!

de ceva timp ma bantuie o intrebare:daca nu ii fac operatia lui Matei e posibil (daca nu face efort)sa se retraga?Sau sa i se intareasca muschiul si sa nu mai fie nevoie?
Asta tinand cont ca el are 2 ani si jumatate.

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

noua radiologistul, pediatra si chirurgul ne-au zis ca dupa 1-1.5 ani nu mai e nici o sansa sa se inchida de la sine. fata noastra de 3 ani a fost operata in primavara de hernie.
operatia a fost usoara, s-a simtit rau doar in ziua operatiei. deja a doua zi facea mai mult efort decat ne zisese chirurgul ca ar avea voie, deci nu o mai durea nimic.
am tinut-o si noi vreo 2 saptamani departe de trambulina si apoi am lasat-o sa se zbenguie in voie.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Dragi mamici,
Impresia mea este ca inghinala si ombilicala nu au nimic in comun.
Daca asa este, rog mamicile de pui cu inghinala sa vina sa mai scrie despre experientele lor. Chiar azi am aflat de baietelul unei prietene ca are inghinala si ca trebuie operat, pana atunci baietelul nu are voie la efort fizic. Copilasul are aproape 3 anisori si este in refacere acum dupa o enterocolita acuta toxica foarte urata + o alergie/urticarie - cauze necunoscute. Deci ei trebuie sa mai amane macar o luna operatia, pentru ca micutul sa se mai refaca fizic putin.
Multa sanatate si numai bine tuturor!

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

doctorii care spun unui copil de 3 ani ca nu are voie sa faca efort ar trebui sa dea si un ghid despre cum sa realizezi chestia asta practic.

noua ne-au zis ca atata vreme cat o putem baga cu degetul la loc e ok, dar ca se recomanda operatia repede ca sa scapam de grija. la ea iesea si cand mergea.
si era vorba de hernie inghinala, da.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mateigabriel spune:

Si al noi tot despre hernie inghinala este vorba, numai ca iese f rar in afar si in special daca plange.
Acum stau si ma tot gandesc ca sa ii faca anestezie la nici 2 luni dupa ce a avut una...
Nu sunt nebuna...dar ma gandesc ce ar fi daca nu ii fac operatia, atat timp cat pe el nu il deranjeaza?Si daca sunt sanse sa se retraga?
Va rog mult, daca se poate sa imi recomandati un alt medic pentru o parere deoarece doctorul nostru este acum in concediu si am vorbit cu el sa mergem la consult si apoi operatie.
As vrea intre timp sa merg si la altcineva...asa o a doua opinie.

Multumesc pentru tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Vreau sa intreb ceva: in urma operatiei de hernie inghinala, la baietei se extirpa si un testicul???

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

pediatra noastra a spus ca daca nu iese des (de ex daca iese doar o data pe saptamana) nu e nici o graba operatia INSA sa fim constienti ca operatia e singura solutie.

singurul risc e cel de obstructie (intestinul se poate prinde in deschizatura - se intareste galma) si atunci operatia trebuie facuta de urgenta. atata timp cat poti impinge galma cu degetul la loc, e ok. noi ne-am grabit deoarece iesea zilnic si nu prea ne simteam bine cand o vedeam topaind. tocmai ii luasem trambulina

operatia de hernie inghinala e una foarte usoara: se face o incizie mica si se pune ca un fel de plasture in interior care fixeaza tesuturile. singurul neajuns si risc e anestezia. noi cand am intrebat chirurgul de riscurile operatiei ne-a vorbit de riscurile anesteziei. pe fata mea au externat-o in ziua respectiva. am zis: a durut-o ziua aceea si a doua zi sarea prin casa.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

ooo, ce mai citesc pe aici...
poate ajuta pe cineva experienta noastra...Andrei a avut hernie inghino-scrotala, in traducere pe limba noastra, a ne-medicilor, canalul inghinal nu s-a inchis la nastere f bine, si pe la 1 an jumate am vazut prima data, facandu-i baita, cum i se umfla un testicol, adica intestinul intra in scrot prin orificiul respectiv. Si am fost la medic, ne-a confirmat ca trebuie operat si ca nu trece de la sine, doar ca nu este super urgent cata vreme "problema" era retractabila...
si uite asa am tot amanat vreo cateva luni operatia, ba era copilul racit, ba imi era mie groaza, etc, pana a venit momentul zero: chiar de ziua lui taica-sau, seara tarziu facandu-i copilului dus dupa plecarea musafirilor, am observat cum testicolul respectiv era tumefiat, mare si vanat, dur la pipait, iar la apasare durea rau...si bineinteles ca am ajuns la urgente (2 ani avea copilul).
Nu l-au putut opera imediat pentru ca mancase copilul, au asteptat pana dimineata, timp in care l-au pus pe perfuzie, iar eu l-am pazit toata noaptea...
Operatia a durat 30 min cu totul, am stat cateva ore la reanimare, seara ne-am dus in salon, iar a 2-a zi copilul topaia si fugea prin salon...

deci nu...nu se extirpeaza testicolul..operatia se face pe burtica, ca la apendicita.

Anestezia e generala, ca la orice copil, nu se face anestezie locala la copii. Andrei a avut 2 op cu anestezie generala, la 10 luni si la 2 ani, si le-a suportat f bine, multumesc lui Dzeu...

celor care le e frica de anestezie: uitati-va bine in jur, cate cazuri de copilasi grav bolnavi se nasc si sunt operati la cateva zile...

multa sanatate, daca vreti sa ma mai intrebati ceva...

aaa, era sa uit...medicul care l-a operat de 2 ori pe Andrei...este chirurgul din Brasov acuzat ca nu a operat la timp fetita de 6 ani care a murit saptamana trecuta...(avea chisturi hidatice la ficat)

Mergi la inceput