Boboci de clasa I 2006 - ce invata, ce simt IV

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Si noi sintem in a doua saptamina de vacanta. Dupa o vacanta superba in Caraibe (Rep Dominicana), ne-am intors la iarna canadiana. Afara sint nametii cit gardul, vineri am avut un viscol de toata frumusetea , simbata Antonia a facut un om de zapada, duminca ne-am dus la patinaj. Miine anunta frig intens (-30 cel putin) , deci ginditi-va si la noi cind mergeti in pantaloni scurti si sandale.

Altfel simbata am reluat excercitiile de citit si de scris (ca sa nu uitam tot ce-am invatat) si a durat peste 30 min sa o conving sa se aseze la masa. A fost niste plinsete de credeai ca am taiat-o in bucati. Duminica a mers mai usor, deci s-a resemnat ca vom face lectii tot restul vacantei...

O saptamina buna la toti scolareii si parintii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona, merci mult! Pe mine ma intereseaza mai departe subiectul!

Oana, ce frumos de voi ca ati fost in concediu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

OK Helbi, voi scrie in continuare.
Oanagabriela, chiar atit e de frig? Mama mia! Ce bine ca ati fost in vacanta. Noi nu am planuit nimic pentru vacanata asta. La cea din octombrie am fost si noi la Disney in Orlando.
Ati fost la All Inclusive? Vrem sa incercam si noi o vacanta din asta, dar cred ca e mai simplu sa mergem in Mexic.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ramona,

Da, am fost la un All-inclusive, este al 5-lea an cind mergem in perioda asta a anului in Rep Dominicana, aici asa este obiceiul, ca altfel te urci pe pereti cu iarna asta fara sfirsit. De exemplu acum sint afara -38 Celsius (cu factorul eolian) si nametii cit casa, incit nu ai unde sa parchezi masina pe strada (de vineri seara tot aduna zapada, dar nu au facut nici macar jumatate de oras). De, asa este cind traiesti la Polul Nord...

Ma bucur ca Antonia este in vacanta, dar sta in casa...Din pacate in viata nu poti sa le ai pe toate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Brrr!

Noi ne-am mutat recent aici si ne simtim in vacanta. Nici nu-mi vine sa plec pe nu stiu unde, dar am tot auzit ca e bine la all-inclusive si cred ca e potrivit de mers cu copiii.

In seara asta mi-a citit copilul Alba ca Zapada. Wow! Pina nu demult i le citeam eu, ce repede trece timpul!


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Am primit de la Andrada o felicitare superba cu poza ei (pe care am platit-o acum vreo luna....cica nu stiam de ea...) si un saculet cu pl aromatice de la doamna. Abia astept sa ajung acasa sa-i dam si noi cadoul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Chiar nu mai avem ce povesti despre bobocei?

Noi suntem la "G" si la adunari si scaderi cu zeci...pana la 100. Pe mine ma termina culegerea de mate. Trebuia mai intai sa le explice ce e aia suma, diferenta, etc, si mai apoi probleme. Am scos cateva teste de mate de la concursul Smart si se descurca f bine. Insa pb avem la scaderi si adunari cu "casuta"
....+ 35=67
....-22=43
53-....=21
23+....=56
Tare le incurca. Daca facem doua tipuri e ok, daca i le dau pe toate 4....e buimaca de cap.

La citire deja merge bine. Cu scrierea nu avem pb.
La engleza nu sunt multumita deloc. Daca nu fac eu cu ea nu se vede ca invata la scoala. O fi obtional, dar nimic nu stie de la scoala. Doar culorile (care le-a invatat inca de la gradi). Practic nu vad nici un progres.

Aseara, la culcare, si-a luat o carte de povesti si a inceput sa citeasca singura, fara sa-i zic eu....minune pt noi, doar impinsa de la spate citea. Si in 10 minute a si adormit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

A, si eu am primit multe felicitari de la copii de 8 martie.

Victor mi-a facut la clasa o floare din hartie roz(ajutat de Doamna), cu codita lipita cu plastilina verde, o felicitare cu flori presate de noi acasa, la after-school alta felicitare in care a scris in engleza si a colorat un desen.
Si acasa din proprie initiativs, mi-a mai facut o felicitare pe care a scris "Esti cea mai buna mamica din lume"

Victor citeste "Din lumea celor care nu cuvanta", cam trista ptr. gustul meu, dar lui ii place.
Cand lucram suplimentar, ii dau dictare tot de aici.
Sa vedeti ce probleme avem: cand se scrie cu cratima, cum se scrie netrebnic etc.
Ei sunt la 'J'.

La matematica, si mie mi se par grele problemele, dar lui nu.

April, si la ei engleza de la scoala e la un nivel f. jos, caci am inteles ca sunt copii care nu au facut engleza pana acum.
El face in schimb intensiv in fiecare zi en la after-school.

Ceilalti bobocei ce mai fac ? Ii scriu iepurasului deja ?

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

April, dupa ce culegere lucrati la mate.Eu am una recomandata de voi, aici, si Bianca se descurca bine. E adevarat ca, i-am explicat in .ro "diferenta", "suma"; "ia", "adauga", etc.La ce am vazut ca a avut ceva dificultati, dar s-a "prins" apoi, a fost la cele in care erau date a, m, n, si trebuia calculat de ex. a+5, a+6, etc, daca i-l stiaui pe "a" din tabel. Ea nu se "prindea" ca deja i-l stie pe "a".

Ei nu au depasit adunarea si scaderea pina la 20 si nici nu vor face mai mult decat adunari si scaderi cu zecile pina la 100. Asa am inteles de la profa de mate, ca pina la sf. clasei 1 trebuie sa "zbarniie" cu adunarile si scaderile pina la 20. Atit e prevazut in programa.

Cu cititul nu prea mai are pb. Ea a citit multe carti singura, cred ca mult peste 10-15. Au carti sperciale pt incepatori si-i plac. La sfarsitul lor, multe din ele au un fel de "rebus". Li se pun intrebari din carte, cu variante de raspuns, si, daca gasesc rasp. corect, aflat un cuvint "cheie". Daca nu, li se indica pagina unde ar trebui gasit rasp. si i-i trimite sa mai citeasca odata. Ei i-i plac mult aceste carticele, si pina acum vad ca nu a dat-o in bara cu raspunsul de la sf., ceea ce inseamna ca a inteles cartea.

De 8 Martie mi-a facut o "vaza cu flori" din hartie colorata. Aici 8 Martie e "serbata" ca ziua femeii. Abia la inceput de Mai e "ziua mamei, Mutter Tag", sa vedem daca vor face ceva.

Ei mai ai un pic si intra in vacanta de Paste 2 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi acum studiem la mate exercitii de genul urmator:
8+5+...=19

Mai scriu aici listele de spelling din a doua luna de scoala, pentru fetele interesate:
- path, bath, shack, dish, that, wish, thin, shin, with, ship, could, down, be, see
- pan, fan, can, hat, mat, had, quack, rack, sack, pack, back, tack, pig, pick, dig, kick, win, pin, that, wish, path, shack, dish, thin, fast, bus, go, stop, ship, map (mai multe cuvinte - un gen de recapitulare)
- brush, ugly, stuck, truck, strut, stump, crust, tumble, under, funny, ride, small, no, out
- rocket, locket, sloppy, shock, shopping, rocking, hotdog, locker, crop, popcorn, want, two, saw, very

Acum mai invata antonime si sinonime, despre diversitate in natura, clasificari si sa lucreze impreuna cu alti colegi la un proiect care dureaza mai multe zile si trebuie sa culeaga materiale care sa-i ajute.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput