Doi copii - o singura camera!

Doi copii - o singura camera! | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Am 2 fete micute, le-am amenajat camera lor, cu pat supraetajat, si momentan si cu un patut pentru cea mica. Pana acum o saptamana, toate bune si frumoase, cea mica (1 an si 8 luni) dormea in patut (ii dadeam biberonul cu laptic, pupicul de noapte buna, si ieseam din camera ), iar cea mare adormea la noi in camera (2-3 povesti, mangaiat pe spate, etc ), dupa care o mutam la ea in pat.
Numai ca ....acum o saptamana, luand exemplul surorii mai mari, cea mica a reusit sa escaladeze patutul si sa coboare!! Si cum greu e doar prima data....acum e deja experta , in nici 10 secunde e jos din patut.
Asa ca...trebuie sa ne gandim serios la alte moduri de a le adormi. Pentru ca am avut placuta surpriza s-o pun seara in patut cu lapticul si toate cele....si in cateva minute s-o gasesc jucandu-se cu papusile pe jos.

Prima idee care ne-a venit....amandoua in acelas patut (in patul de jos). Le pun la nani, le citesc putin, si cea mica adoarme in 10-15 minute....da' ce ma fac cu cea mare??? Ca ii mai trebuie juma de ora pe putin de stat la taclale, timp in care isi da in petec cat poate de mult. Norocul meu e ca cea mica doarme ne-ntoarsa, indiferent cat scandal face cea mare.

Insa simt ca nici asa nu e bine. As putea incerca s-o culc pe cea mare in patutul de sus (a mai dormit acolo, ar fi ok), dar mi-e teama ca o sa se catere si cea mica la ea cand se trezeste (acum nu folosim patutul de sus tocmai pentru ca cea mica se catara perfect dar nu stie sa mai si coboare de acolo).

Plus ca mi-ar place si mie sa adoarma "ca-n filme", sa le pun la nani, sa le citesc o poveste mica, sa le dau pupiciul de noapte buna si sa ies din camera. Cu cea mica merge faza...dar cea mare nu si nu.

Pot sa le separ in continuare....dar nici asa nu-i bine.

Asa ca vreau si eu sfaturi / sugestii, despre cum sa adorm 2 copii (mici) in aceasi camera.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Daria-n actiune: www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070211&ctime=014734" target="_blank">Catelus cu parul cret; www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070219&ctime=141227" target="_blank">tica-tica; www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070221&ctime=103625" target="_blank">trei iezi cucuieti; www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070218&ctime=135900" target="_blank">Mos Craciun cu plete dalbe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Mickyyy, chiar vroiam sa deschid si eu un subiect pe aceeasi tema. doar ca la noi e alta problema>: fata mica are 2 luni jumate si cea mare 2,4 luni. Ma tot gindesc cum sa fac cu ele, sa le mut intr-o camera separata sau nu?
Deocamdata cea mare doarme linga tati si cea mica cu mine in sufragerie, in patut.
Asa ca astept si eu raspunsurile celorlate mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am 2 baieti. De cand l-am adus pe cel mic de la maternitate a dormit in camera cu fratele lui. Am doua paturi supraetajate, dar deocamdata nu doarme nimeni in cel de sus. Baiatul cel mare (4 ani) doarme in patul de jos iar cel mic in patutul de bb, situat momentan in aceeasi camera. Seara parchez copiii fiecare in patul lui, fiecare cu biberonul lui cu lapte, pupici si sting lumina. Mai chicotesc ei, mai rad (sunt asa de scumpi) si cel mic adoarme primul. Cel mare, chiar daca nu doarme sta cuminte (mai patruleaza el la un pp..dar e onorabil). Uneori cand e scandalul si chitaiala mai mare ma duc pana la ei, ii cert si imediat, ca iepurasii - capul la perinuta!!

La somnul de dupamiaza nu prea merge asa de usor si atunci trebuie sa stau eu pe post de paznic vre-un sfert de ora pana adorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Mie mi-au placut de cind ma stiu paturile supraetajate si tare mi-as fi dorit sa am, desi am fost singura la parinti...

Daaar, acum de cind sint mama am tot citit fel de fel si am ajuns la concluzia ca nu prea sint bune paturile suprapuse: cel de sus se poate accidenta, cade, se joaca in timpul zilei si la fel se pot accidenta, iar cel de jos poate dezvolta astm sau mai stiu eu ce din cauza saltelei de deasupra lui...

Eu le-as pune paturile unul la capul celuilalt, adica in unghi de 90 de grade, la perete. Ideea mea e ca si asa ramine spatiu suficient pt joaca si ca mai mult se joaca in sufragerie sau peste tot ...nu izolati in camera lor...

Eu as sta cu fetele in camera pina adorm amindoua, i-as citi fetitei mari povesti la lumina veiozei pina adoarme...Dar le-as culca devreme, adica la 7.30 sa fie in pat, gata de somn...si as sta cu ele pina la 8-8.30.
Asa fac, de fapt cu copiii mei, de 7 ani si de 2 ani, diferenta fiind ca cel mare adoarme repede pe cind cea mica nu...si ii citsc sau ii cint pina o adorm...

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Marimar, suna bine... dar cand se scoala din somnul de dupamiaza la 17.30 nu pot sa-i culc iar la 19.30
Cat despre paturi... mi-ar fi placut sa aiba fiecare camera lui, dar intr-o camera de 11 m2 in care trebuie sa pui 2 paturi, dulap pt 2 si macar 1 birou...e greu. La noi patul de sus are ca protectie o plasa pana in tavan, asa ca nu prea au cum sa "zboare" pe acolo, cat despre acarieni, patul de sus are fundul integal din placa de pal, deci nu au cum sa se mute acarienii intre paturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Ne-am confruntat si noi cu problema paturilor suprapuse. Copiii au diferenta de aproape trei ani. Noi am instaurat un ritual de culcare in care le citesc o povestioara la amandoi in patul de jos (initial ala mic era doar la alintat ca povestile... ) Dupa care fiecare tusti in patul lui si se culca. Chair daca mai vorbesc sau se chicotesc pana la urma adorm. daca cumva nivelul sonor urca in loc sa cpboare ma reinrorc in camera (deschid usa) si le reamintesc ca e momentul sa se culca si ca nu vreau sa mai aud nici o gura vorbind. Bineinteles ca primele dati am facut km, dar mersul pe jos face piciorul frumos, so...

pentru a rezolva problema scarii (care si in timpul zilei e periculoasa) eu am confectionat o plansa cu doua chingi pe care o pun in fata treptelor. Nu stiu cum se pun poze, dar iti pot trimite o poza daca te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Merci de raspunsuri.

didita, da, ma intereseaza plasa, daca ai cum sa imi trimiti poza pe mail, ar fi super. Cat despre somn, asta ma tenteaza is pe mine, sa le pun jos pe amandoua, le cites cpovestea, le dau pupicul, dupa care le despart.....dar nu stiu cum voi rezista la numeroasele lor coborari din pat, ca presupun ca asta se va intampla.

marimar, patul de sus are protectie ok, la fel cum zicea si anya, si al meu are o placa de pal pe toata lungimea lui, n-au cum sa iasa acarienii din saltea . Camera e mica, alta solutie de pus paturile nu exista, si oricum, deja am paturile, nu ma apuc acum sa le schimb, deci caut solutii sa le folosesc.

Alte mamici, alte sfaturi? Macar povestiti-mi cum faceti voi...poate fur vreo idee

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Daria-n actiune: www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070211&ctime=014734" target="_blank">Catelus cu parul cret; www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070219&ctime=141227" target="_blank">tica-tica; www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070221&ctime=103625" target="_blank">trei iezi cucuieti; www.dropshots.com/day.php?userid=241356&cdate=20070218&ctime=135900" target="_blank">Mos Craciun cu plete dalbe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Va rog.....as vrea si eu poze cu paturi voastre, cu protectiile puse....

Am deschis si eu un subiect oarecum asemanator acum ceva vreme. AM si eu 2 fete cucuiete, una de 5 luni si alta de aproape 4 ani. Vreau ca de la vara, cand ne vom muta, sa le mut in aceeasi camera, dar cea mica inca se trezeste de multe ori noaptea....iar cea mare nu are somnul prea profund. Adica la zgomote e in picioare!
Vreau sa le fac paturi suprapuse, dar nu prea stiu nici unde, daca sa iau gata facute, sa le fac de comanda.
Anya, cum e plasa ta de protectie?
Va rog, daca puteti sa puneti poze sau sa imi trimiteti pe email

Eu mai am o problema, dar va trebui sa deschid alt subiect: BALCONUL. Vom sta la et 8!!!! De fapt....protectiile pt geamuri si balcon!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Fetelor, eu am baiat si fata.Baiatul are 9 ani si fetita 6.
Vreau sa cumpar un apartament(ma gandeam la 3 camere, ca mai mult nu se poate), dar...cred eu ca mult nu voi mai putea sa/i tin in aceeasi camera.
Credeti ca e nevoie ca fiecare sa aiba camera lui? Si atunci...eu sa ocup sufrageria,unde se primesc si oaepetii?
Aveti careva baiat si fata de varste apropiate alor mei? Cum procedati?
Se poate amenaja intr-o singura camera loc pentru doi copii de sexe diferite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Marina, eu am paturile facute pe comanda - de fapt toata mobila din dormitor. Scara nu e "tip cotet gaini" - ci seamana cu un set de dulapioare cu sertare si usite pe care calci ca pe trepte - nu stiu cat de clara sunt..Plasa a facut-o sotul meu din cordelina colorata (cum e cea de alpinism) cumparata din magazine gen Pracktiker, Brico si prinsa in tavan/ mobila. La fel si balustrada de la trepte. Am incercat si varianta inox dar ne costa mai scump decat toata mobila. Asa, pe plasa colorata am prins si niste maimutoi de plus...

Cat despre etaj.. noi stam la 6. Balconul l-am inchis, am pus calorifer si l-am transformat in camera de joaca pt copii - aici stau marea majoritate a jucariilor. Toate geamurile se deschid oscilo-batant si le lasam deschise doar in partea de sus. Sper ca pana vor invata si vor putea sa le manevreze sa le vina si mintea la cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Anya, multumesc pentru raspuns. Ti-am trimis un PM!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput