Ce vor barbatii ?

Ce vor barbatii ? | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Haideti, dragilor, sa discutam pe indelete ce vor barbatii. ( stiu ca suna a generalizare dar aici ma refer la majoritatea dintre ei ).Departe de mine gandul, in ciuda unor experiente mai putin placute din viata personala, cred cu tarie ca exista si barbati care nu insala, si barbati care pot sta o viata intreaga cu o singura femeie. Cum bine zicea Cartarescu in De ce iubim femeile ?ca pentru orice femeie oricat de "futesha" ar fi ea ( scuzati expresia, dar eu reproduc exact ce a scris el )exista un barbat acasa, care e plictisit de ea pana peste poate... Eu zic ca asa e si in viata reala. De ex. sotiorul meu drag si scump pana sa avem copii, sa ne casatorim si alte alea, niciodata ( dar absolut niciodata n-a intors capul dupa vreo femeie cand era cu mine ).Culmea a fost sa constat astazi, mergand in oras, ca domnul meu mai sa-si rupa gatul dupa o domnisoara ( si fosta colega de scoala cu mine )! Mi se pare o lipsa de respect extraordinara ! Si mie imi plac barbatii bine ( nu neg asta ) dar de-aia nu ma intorc dupa ei pe strada si nu ma holbez ca la felul trei ! Dar poate ca-s eu depasita de realitate si ar trebui sa am aceeasi reactie...Si stau si ma intreb, ce-i poate lipsi sotului meu ?! Avem doi copii minunati, o relatie buna, cea sexuala e super, eu sunt mai tanara cu foarte multi ani decat el, am grija de el, ma preocup sa-i fie bine, sa fie multumit de casnicia noastra si el... Nu pot sa pricep si pace ! Sincer, eu cred ca unui barbat care are chestia asta, cu aruncatul cu privirea "foarte insistenta" asupra unei persoane de sex feminin pe care o gaseste atragatoare are o explicatie, si aceea ar fi ca, de fapt, cand vad o tipa care le place, marea majoritate a barbatilor cred ca-si doresc sa se culce cu respectiva si nu ca, vezi Doamne, ar dori o relatie serioasa cu ea, sau s-o cunoasca cu adevarat, chestii dintr-astea. Voi ce parere aveti ?

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Initial creeata de pisimuky
Voi ce parere aveti ?

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.



Eu am parerea ca nu trebuie sa ne batem asa tare mintea cu asta. Sa nu te superi pisimuky, stiu ca nu acest tip de raspuns ti l-ai dori, totusi eram pe-aici si m-am gindit sa-ti spun ca frecusul asta al creierilor despre ce-si doresc barbatii este (pentru mine, cel putin) vinare de vint.
Nici gind ca nu mi-ar pasa ce isi doresc (doreste, in speta). Imi pasa, dar nu m-as face luntre si punte sa ma gindesc zi si noapte "oare ce-si doreste, oare ce sa mai fac sa ii fiu pe plac, oare cum sa ma mai motzez ca sa fiu mai frumoasa decit vecinele, colegele si fetele de la TV, oare nu vrea mai mult, oare nu-i dau prea putin etc?).
Ideea este ca vreau sa fiu naturala si sa ofer din naturaletea mea, din felul meu de-a fi si din trupul meu asa cum este el. Daca e bine, inseamna ca avem un consens si putem pasi serios pe "cararea vietii"( cliseu*). Daca nu, eu n-am de gind sa stau cu sufletul la gura, asteptind un semn de "binecuvintare" de la el si in nicun caz n-o sa-mi petrec minute/ore/zile pretioase din viata mea incercind sa-i ofer ceva in mod special. Darul meu pentru el sint eu insami.
Sper ca asta isi doreste. Daca nu, daca isi doreste altceva, deja asta nu mai este problema mea fiindca tine de propria-i alegere in propria-i viata.


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Foarte frumos ai scris Daniela!

Pisimuki mie mi se pare lipsa de respect ca in prezenta mea sa se uite lung la vreo tipa. Ca ii scapa o privire e normal, pentru rupt gatul e timp cand nu suntem impreuna.
Cat despre diferenta intre "inainte sa ne casatorim+copii" si "acum" raspunsul e simplu: siguranta. Care din cate citesc la alte topicuri postate de tine e chiar prea mare. Eu cred ca siguranta nu face bine la casnicie - suntem mai atenti cand suntem tinuti in priza. Cred ca ai gresit alegand sa locuiesti izolata (mai ales fata de tine, cred ca iti e crunt de greu sa fii singura si departe de orice). Dar am citit ca vrei sa schimbi asta curand. Fa-o curand! Persoanal chestia cu scarile mi se pare o eschivare fara noima. Asa ca ai putea sa dai skip la faza cu schimbatul locuintei.
Ai spus ca esti preocupata sa-i fie bine, atenta la nevoile lui etc. Ei bine iti recomand sa nu astepti un premiu pt asta pt ca majoritatea barbatilor nu apreciaza asta, considera ca vine de la sine, la pachet cu gatit/spalat/crescut copii. Li se pare ca sunt niste chestii pe care le facem fara efort si ca li se cuvin. Nu zic sa renunti la ele dar nu astepta recunostinta.
Concentreaza-te mai mult pe ceea ce iti doresti tu pt ca asta conteaza mai mult.


J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

din cele mai vechi timpuri, barbatii s-au ocupat cu vanatoarea si pescuitul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Barbatii isi doresc putere, masini si femei. Cam in ordinea asta. De-asta prefera sa plece la razboi decat sa stea cu calul si sa plece cu calul decat sa stea cu femeia.

Nu stiu unde am auzit ca Billy cum il chema de a fost cu Angelina Jolie a zis la un moment dat ca sexul cu ea devenise la fel de palpitant ca sexul cu canapeaua. Deci...da-i cu poseta in cap acasa sa nu se mai holbeze si cam atat. In rest i-a facut natura cu defect.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pisimuky,

ce as vrea eu daca am trai intr-o lume ideala in care totul ar fi posibil n-are absolut nici o legatura cu scopurile mele concrete din realitatea asta ingusta si pacatoasa.

Probabil asta e valabil pentru toata lumea.
Inclusiv pentru barbati.
Inclusiv pentru al tau, in particular.
Si, daca te gindesti bine, inclusiv pentru tine.

Asa ca a fantaza e una, a planui e alta.
Iar partea cu holbatul, dupa parerea mea, se incadreaza in prima categorie.
Si, bonus, denota oarece mitocanism din partea lui, si fata de tine, si fata de respectiva dnsoara care poate nu se considera exponat zoo.
Dar...atit.
In rest, e inofensiva.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Generalizat....in fieecare ata zi un alt lucru!

Someone's pleasure is another's pain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

As fi curioasa cati ani ai. Am observat (e posibil sa ma insel) ca framantarile de genul asta apar la femeile pana in 30 ani. Le-am avut si eu
Sincer dupa ce am trecut de 30, m-am asezat si ca femeie, si ca mama, si ca profesie....ma cam doare in basca ce-si doreste domnu. Nu ma mai framanta o zi in teaga ca a intors capu dupa una pe strada sau ca a intarziat o juma de ora de la servici. Fleacuri.
Sunt o femeie puternica si de dorit. Daca el nu ma vrea nici io nu ma atarn de el
am citit asta mai de mult si mi-a placut.....o impartasesc si cu voi:


O femeie trecuta de 30 de ani nu te va trezi niciodata la miezul noptii sa te intrebe la ce te gandesti. Ei nu-i pasa la ce te gandesti. Daca o femeie trecuta de 30 nu vrea sa urmareasca un meci, nu sta prin preajma miorlaindu-se. Face ceva ce chiar isi doreste sa faca. Si, de obicei, e vorba de ceva mult mai interesant.


O femeie trecuta de 30 se cunoaste suficient pe ea insasi ca sa fie sigura de cine este, ce este, ce vrea si de la cine. Sunt putine femei trecute de 30 carora le pasa de ce-ai putea gandi despre ele sau despre ce fac.


Femeile trecute de 30 de ani au o mare demnitate. Rareori se apuca sa tipe la tine la opera sau in mijlocul unui restaurant foarte scump. Desigur, daca o meriti, nu ezita sa traga in tine.


Femeile trecute de 30 de ani sunt generoase cu laudele, deseori nemeritate. Ele stiu cum e sa nu fii apreciat. O femeie peste 30 de ani are incredere sa te prezinte prietenelor ei. Una mai tanara cuplata cu un barbat isi ignora deseori chiar si cele mai bune prietene pentru ca nu are incredere sa le aduca in preajma lui. Celor peste 30 nu le prea pasa daca esti atras de prietenele ei pentru ca stie ca ele nu o vor trada.


Femeile devin medium pe masura ce imbatranesc. Niciodata nu trebuie sa-ti martusisesti pacatele unei femei peste 30. Ele stiu intotdeauna. O femeie trecuta de 30 de ani arata bine purtand un ruj rosu stralucitor. Asta nu e valabila si pentru una mai tanara. O data ce a trecut de un rid sau doua, o femeie peste 30 de ani este de departe mai sexy decat omoloaga sa mai tanara.


Femeile care au peste 30 de ani sunt deschise si oneste. Ele iti vor spune imediat daca esti un ticalos sau te porti ca un ticalos. Niciodata nu trebuie sa te intrebi cam pe unde te situezi in relatia cu ele.


Da, pretuim femeile trecute de 30 de ani pentru o multime de motive. Din pacate, nu e reciproc. Pentru fiecare femeie uluitoare, inteligenta si fierbinte, trecuta de 30 de ani, exista o relicva cu chelie si burta in pantaloni galbeni facandu-se de ras alaturi de o chelnerita in varsta de 22 de ani.


Doamnelor, imi cer scuze. Iar pt toti barbatii care au spus "de ce sa cumperi vaca cand poti avea laptele gratis" pentru a-si justifica burlacia un update la zi: astazi 80% din femei sunt impotriva casatoriei. De ce? Au realizat ca nu merita sa cumpere tot porcul pentru un carnat mic.



Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Mare adrevar grait-ai, ina_nz( mai putin, finalul, cu vacute si purcei, dar ce sa-i faci, asta este lumea in care traim).
La 20 de ani, lesinam daca ''luam 500 de grame'', ma gandeam ca sunt ca ''vaca de Holstein'',ca niciun barbat nu ma place, ca sunt absolut neatractiva, daca din 5 barbati cunoscuti, macar unul, cand ma intalnea, nu-mi spunea: ce bine arati!, la 30 de ani, aveam grija sa imi pastrez greutatea pentru ca imi placea cum imi veneau niste pantaloni albi de matase, cu talie inalta,si nu prea ma (mai) interesa confirmarea prezentei mele ''ravisante'',; acum, la peste 40 de ani, ma uit in oglinda in fiecare dimineata si ma gandesc ca un barbat care ma iubeste si care (inca!) sta langa mine apreciaza''mobila'' dinlauntrul meu si nu dimensiunea popoului si lungimea picioarelor. Daca ne luam dupa ce vor barbatii... cred ca nici ei nu stiu foarte bine ce vor, vointa lor cred ca depinde de momentul zilei si pozitia lunii. Cu alte cuvinte, cred ca fiecare dintre noi, femei sau barbati, vrem mereu altceva, ideea este sa stim cand sa ne oprim.
Cat depsre intorsul capului pe strada, se zice ca'' ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place'', iar ''uitatul nu-i pe bani''. Eu l-am rugat pe sotul meu sa se uite, pe strada, numai dupa femei mai-mai ca mine si, pe cat posibil, sa fie atent sa nu primeasca vreo geanta in cap! Dar reactia asta mi-a venit odata cu varsta; poate pentru ca mi-am dat seama ca important este sa fii frumos construit pe dinauntru, caci, pana la urma si cea mai frumoasa femeie din lume imbatraneste, iar sotul ei se va uita catre o alta ''cea mai frumoasa femeie'' din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

De acord cu tot ce a spus Inaz dar nu as generaliza ultima fraza.

Si ca sa-ti raspund pisimuky - chiar nu imi mai bat capul cu ce gandeste barbati-miu. Imi traiesc viata asa cum mi se prare mie ca ar trebui sa mi-o traiesc si sper sa ma aprecieze asa cum sunt, iar daca nu o va mai face la un moment dat, asta este imi voi linge ranile dar voi merge mai departe cu capul sus - al meu de femeie de peste 30 de ani.

Dar ce sa spun sa intorci capul pana ti se suceste gatul este o dovada de mitocanie atat in ce te priveste pe tine cat si pe obiectul privirilor sale insistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Si eu care speram in naivitatea mea sa aflu ce imi doresc citind subiectul asta... si cand colo am aflat ca de fapt NU CONTEAZA ce imi doresc!!!

Mergi la inceput