un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

noi am ales sa-l antrenam de la 6 luni sa stie de "Nu". Asta este fraza ta exacta. Chiar crezi ca la 6 luni un copil executa comenzi?

"o fire mai comoda trebuie sa fii constienta de efectele colaterale ale acestei alegeri". Pt mine "o fire mai comoda" inseamna un lenes.

"trebuie sa va fie clar ca NU AVETI VOIE SA IESITI CU COPILUL NICAIERI"
Cam cui ar trebui sa cer voie inante de a iesi in oras??? sau de merge la cineva care m-a invitat la el acasa??? Cine decide unde am eu voie sa merg cu copilul meu??

Si daca cumva reactionez cand cineva ii urla copilului meu "esti o nesimtita prost crescuta" sunt "o closca gata sa sara ca o apucata" asta chiar daca reactia inseamna sa-mi iau copilul si sa plec...

Chiar ti se pare ca exagerez cuvintele tale??? cred ca glumesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by simali

Daca sunteti unii dintre acei parinti care permiteti orice copilului la voi acasa ca sa "nu-i stirbiti personalitatea" trebuie sa va fie clar ca NU AVETI VOIE SA IESITI CU COPILUL NICAIERI - decat eventual la acei prieteni care au aceeasi opinie cu voi. Deci trebuie sa va fie foarte clar ca aderati la un "club" cu un numar de membrii foarte limitat. Noi nu am pus niciodata obiectele pe sus cat era copilul mic si ma jur, niciodata nu a distrus nimic. Dar noi am ales sa-l antrenam de la 6 luni sa stie de "Nu"; este optinunea noastra si nu spun ca ar trebui ca toata lumea sa faca lafel. Dar cand decizi sa te relaxezi ca sa ramana copilul cu personalitatea nestirbita sau pentru ca esti o fire mai comoda trebuie sa fii constienta de efectele colaterale ale acestei alegeri.
Scanteile apar cand se ciocnesc doua fronturi: familiile cu copii relaxati cu familiile care impun limite (in aceasta categorie intra si familiile fara copii si persoanele necasatorite). Eu cred ca e mai bine ca aceste "fronturi" sa nu interfereze.

Se poate intampla totusi ca, in ciuda faptului ca-l antrenezi sa stie de "Nu" copilul sa aiba o zi proasta, sa fie obosit (sau sa fii tu obosita) si sa nu mai poti controla situatia. Atunci e mai bine sa nu te duci intr-o vizita, sau, daca trebuie, sa fie cat mai scurta cu putiinta si sa avertizezi gazda ca situatia poate scapa de sub control.

alice



Simali !

Si daca sunteti parinti cum zice Simali ati pus o!!! ( va zic din proprie experienta )

Copilul trebuie sa stie de NU (cu cat mai repede cu atat mai bine). Altfel v a halit!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by Pucku

va multumesc mult de raspunsuri

eliza m-am gandit mult la ce ai scris, dar totusi de la frustarea acumulata si pama la a urla pe un copil, timp in care eu incercam sa-i explic fetei ce a facut mi se pare cale lunga....si am luat atitudine cand a dat sucul pe masa, si i-am explicat ca nu se face asa, m-ai mult de atata poate ca nu ma duce capul.....dar ce ai vrea sa o tzin de mana? poate ca data viitoare asa voi face, oricum o sa fiu mai precauta cand voi iesi cu ea, dar daca ar avea un habitude sa faca asta cum ar fi fetita din poveste luizei atunci astfel as reactiona si eu ca mama, dar cand e prima data cand se intampla, 2 incidente in aceasi seara e drept e departe de a sugera o atitudine....in mai mult de ai explica copilului ce nu a facut bine ce atitudine ei? il bati? il trimiti la colt.....nu-i iei ciocolata? pe moment nu ai mari optiuni, ce faci apoi ca si consecinta la asta si ce masuri iei sa nu se mai intample e o alta poveste, pe mine ma interesa momentul.....

fiind primul incident nu m-am gandit niciodata ca ceva se poate intampla de genul si cum nu m-am gandit la faze penibile dinainte nu mi-am educat copilul in sensul asta....la prieteni la care mergem deobicei des nu au fost niciodata incidente,
+ de asta nici la ei nu am fost prima data, dar e prima data cand se intampla......

poate ma lamuresti cum sta treaba cu atitude.....

i-am explicat ce nu a facut bine si i-am explicat la sugestia....scuze ca-mi scapa numele ca atitudinea prietenei x si y nu ar trebuit sa se intamplat, ca nu au dreptul sa urle la ea......i-am povestit azi cuiva asta si mi-a zis....daca eu am ramas aproape faca cuvinte, cum as vrea ca ea la nici 3 ani sa reactioneze la o astfel de bomba de cuvinte cand el copilului nici nu i s-a explicat ca nu a facut un lucru bun si ca asa ceva nu se face....si sunt de parere ca daca avea ceva de impartit in educatia fiimi imi spune mie nu se leaga de ea.....ca el copilul la 3 ani cate poate intelege....

in alta ordine de idei, la madam x i-am promis tot felul de lucruri pe viitorul BB- ham, tarc, balasoar, baby gym, pompa......ce sa fac acum? ca eu de sunat nu-mi vine sa o sun, iar ea nu cred ca ma suna nici atat....o las moarta.....pana da un semn de viata....si daca suna ma fac ca ploua cu incidentul....




Citind printre rinduri, realizez ca e iar soare la voi, da Doamne minte for ever!

Nu-ti pot spune ce sa faci, insa pot spune ce-as face eu: as incerca sa fac rost de un vas de Horezu asemanator, as ruga pe cineva din RO sa-mi trimita, oricit ar costa (doar n-o fi o avere!), apoi as face un colet cu vasul cu pricina si o solutie de scos petele de pe mocheta si le-as trimite tipei. Iar de dat lucruri de bb, pas! Poate faci chiar tu inca un bb, peste 1-2 ani, sau pur si simplu le-as dona la un childcare sau o organizatie caritabila, daca nu vreau sa le mai tin.
Si noi avem prieteni cu copii mai mult decit zburdalnici, care au facut multe boacane, pt. care al meu a fost pedepsit nu pt. ca au facut prostii ci pt. ca nu mi-a spus imediat si, mai mult i-a acoperit din spirit de "prietenie" de parca eu n-as sti ce le poate pielea, insa niciodata nu le-am reprosat ceva prietenilor, a fost suficient s-o vad pe ea fete-fete de jena si oferindu-se sa repare pagubele (btw, nu am acceptat niciodata sa ma despagubeasca), am trecut peste incident si asta e, nu prea avem timp sa cultivam prietenii, pastram ce avem, chiar daca unii dintre copii se dovedesc a fi niste mici "demolatori", ma gindesc ccc ca ar fi putut fi al meu in situatia de a face pozna si mi-ar parea rau sa stricam o prietenie din cauza copiilor, insa as cauta sa-l tin din scurt data viitoare pt. a preveni accidentele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu citesc si nu incetez sa ma minunez,oooo ,ce interesant.
Cupiii de doi ani care fac boacane intentionat ,parinti care educa copiii de 6 luni sa stie de NU.Nu stiu sincer ce sa fac,sa rid ,sa pling pt. ca daca asa fiind data situatia inseamna ca eu am gresit rau de tot in educatia copiilor mei,care pina pe la 3 ani asa nu prea au priceput de nu.Ba din contra,unde le-am zis ca nu-i voie acolo s-au dus
Ba si acum la 5 ani tot mai sunt scapari
Deci eu fac parte din categoria lenesilor cu interdictie de a parasi locuinta

Eu nu stiu ce li se pare unora asa iesit din comun ce s-a intimplat in seara respectiva.Facem tot felul de scenarii .
E simplu zic eu pt. cine are copiii si care stie cit sunt de iuti ,acum is aici ,in secunda doi la celalalt capat al casei.
E asa o mare tragedie faptul ca a varsat suc pe covor sau pe masa????
Mie care sunt maniaca cu curatenia,sincer nu mi se pare.

Asta nu inseamna ca eu imi las copiii sa faca ce le tazneste prin cap in vizite sau la mine acasa( n-au facut boroboate pt. ca am avut grija,nu ca ar fi ei cuminti dar au fost si situatii care doar prin minune de am scapat).
Accidente se intimpla,si noi adultii mai facem cite una ,daramite un copil de 2 ani.
Imi pare rau de vasul gazdei,ii inteleg supararea dar nu-i inteleg deloc reactia ei fata de fetita.
Cred ca a rabufnit pt. ca de fapt nu prea le place nici pe mama nici pe fetita,zic eu.Efectiv nu a mai putut tine tot ce a strins ,antipatie probabil,si fara sa-si dea seama a izbucnit.

P.S. daca cupilu meu varsa suc sau orice altceva cind suntem in vizita, nu ma ofer sa ster/curat,ma reped,sunt in stare sa ma bat cu gazda ca sa curat eu.
Daca la mine in casa un cupil venit in vizita varsa ceva, mi se pare normal sa sterg tot eu. Asta cu zimbetul pe buze,spunind ca nu-i nimic.asta`s eu,vedeti,nu-s chiar asa lenesa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by simali

Daca sunteti unii dintre acei parinti care permiteti orice copilului la voi acasa ca sa "nu-i stirbiti personalitatea" trebuie sa va fie clar ca NU AVETI VOIE SA IESITI CU COPILUL NICAIERI - decat eventual la acei prieteni care au aceeasi opinie cu voi. Deci trebuie sa va fie foarte clar ca aderati la un "club" cu un numar de membrii foarte limitat. Noi nu am pus niciodata obiectele pe sus cat era copilul mic si ma jur, niciodata nu a distrus nimic. Dar noi am ales sa-l antrenam de la 6 luni sa stie de "Nu"; este optinunea noastra si nu spun ca ar trebui ca toata lumea sa faca lafel. Dar cand decizi sa te relaxezi ca sa ramana copilul cu personalitatea nestirbita sau pentru ca esti o fire mai comoda trebuie sa fii constienta de efectele colaterale ale acestei alegeri.


Acum ceva ani eram fericita posesoare a una bucata copil cuminte, politicos, precoce, extraordinar ce mai, toata lumea se minuna . Si eu in naivitatea mea credeam ca e din cauza educatiei pe care eu i-am dat-o . Si uite asa vine si al 2-lea copil, aceasi parinti, aceleasi reguli, aceleasi tactici si....dezastru . Am ajuns in rand cu mamicile pe care le priveam de sus, care credeam ca habar n-au cum sa-si creasca copiii, am devenit posesoarea a una bucata copil care tipa cat il tinea gura daca nu-i convenea ceva, care dadea din picioare, se trantea pe jos, agata tot in jur, nu vorbea doar tipa si urla si nu asculta niciodata de mine . Cativa ani mai tarziu 'monstrul' s-a transformat intr-un copil absolut adorabil, ascultator, politicos si bine crescut.

Ce vreau sa spun este ca e naiv sa crezi ca poti sa 'inveti NU' pe orice copil, ai avut noroc ca ai un copil mai docil si ascultator. Eu am fost de ambele parti ale baricadei si iti spun ca teoria e una si nu se aplica in toate cazurile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mie nu mi se pare ca prietena ta a avut o reactie de neiertat. Avand in vedere ca este insarcinta in ultima luna, este chiar scuzabila.
Eu am avut "probleme" de acest gen cu cumnata, care i-a spus copilului meu chiar "ca-i da pumni in cap"...
Acum are si ea un baietel de 3 ani, care este departe de ce era fiimiu la varsta aceea... si cumnata a devenit mult mai intelegatoare.
Nu cred ca este cazul sa intrerupi relatiile cu familia respectiva. Oricum depinde de voi...

Pe de alta parte, tu nu trebuia sa accepti sucul in paharul plin, ci sa-i spui politicos gazdei sa-i dea un alt pahar mai gol... incidentele mici de dinainte au pus capac ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by filofteia
Avand in vedere ca este insarcinta in ultima luna, este chiar scuzabila.

Avand in vedere ca e gravida putem trece cu vederea iesirea daca isi cere scuze. Pe mine m-ar fi lezat foarte tare daca cineva ar fi tipat asa la copilul meu si as fi racit rapid relatiile cu toate scuzele gazdei. As face tot ce as putea sa inlocuiesc ciobul ala dar prietena nu as putea sa fiu cu cineva care se poarta asa cu copilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Asa e, gazda are circumstante atenuante, dar scuzele sunt de rigoare. Asta e valabil si petru fetita si pentru pucku.

Si faptul ca toata lumea a gresit cu cate ceva nu face ca situatia sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by didita
Asta e valabil si petru fetita si pentru pucku.

Am inteles ca Pucku si-a cerut scuze pentru seria de intamplari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

La copilul meu nu are dreptul nimeni sa tipe si sa-l jigneasca.Punct. Eu cand intram intr-o casa strangeam si cocotam mai sus toate obiectele casante.Si nimeni ,niciodata nu s-a suparat,oricat de ciudat parea.N-am lasat niciodata ispite pretioase la indemana.Daca copilul scapa o secunda de sub supraveghere sa nu se produca inevitabilul.Faza cu sucul ni se poate intampla oricui.N-ati patit niciodata ca atunci cand voiati sa fie bine sa iasa pe dos?Fetita a fost stresata dupa ce a varsat primul pahar(si nu din vina ei,o mamica stie ca nu se da un pahar plin)iar al doilea accident a venit datorita frustarii pe care copilul a acumulat-o.
Iar la faza cu obligatul copilului strain sa spuna multumesc si te rog frumos i-as cere "prietenei"sa ma lase in educatia mea(a fost o ocara )ca ai nostri copii nu sunt animale sa le dreseze strainii.In fata acestor adulti atotstiutori fie reactioneaza invers(ii rama dracusorii sa nu le dea ascultare)fie devin timorati si uita din timiditate.Cere-i sa-l ignore pe Cosmin cateva saptamani si va descoperi singura ca este un copil deosebit.Sa te ajute cand o sa-i ceri tu ajutorul.....
Nicoleta

Mergi la inceput