~*Imprevizibilii de martie-aprilie 2004 (83)*~

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

Serus feteleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!

Iar am tras chiulu`dar....cum v-am mai spus ..... zboara timpul asta de numa`numa´.

Sa incep cu urarea de LA MULTI ANI!!!! pt maine (adica azi , ca pana postez trece la romanika de miezul noptii)
SA FIM SANATOASE CA FRUMOASE SUNTEM (woooooooooow ce modesta), SA AVEM PARTE DOAR DE LUCRURI BUNE DIN PARTEA "IMPREVIZIBILOR" NOSTI´SI SA DEA DOMNU CA PESTE ANI SI ANI SA NE MAI POVESTIM PRIN FORUM!!!!!

Nedda super concediu aveti in plan.Aveti atat de mult liber?? POzutze ceva cu tortul iepuras nu ai??? Nu de alta dar si eu am intrat deja in febra planurilor.Anul trecut am avut la Hanna tema de ziiua ei, fluturasii (Asa s-a si numit "petrecerea fluturasilor") asta pt ca m-am gandit ca cel mai usor e sa fac un tort sub forma asta.Anul asta ar merge si la mine ceva cu iepurasi. (sper sa nu te superi ca "te copiez" dar tare faine sunt ideile tale)
pupicei Larei cea isteata si daca nu ajung in Croatia anu`asta sa o saluti please din partea mea

Mariana la multi ani si sa stapaniti sanatosi masina!!!
REferitor la copii si rasfaturile acordate,sa deaDomnu sa ajungem sa fim bunici si o sa mai recuperam atunci, nu?! (si ne mai miram de parintii nostri)
Tot nu ne-ai spus cu cine-ti stau moroshenii cat esti la munca???

Clau super intalnirea voastra.Nu-i asa ca taaaaaaaaaareeeee bine mai e cand ne putem strange si da o tzara cu barfa
Am si eu astfel de intaniri lunea si joia si sincer taaaaaaareeeeee-mi mai incarc bateriile desi fizic poate-s toropita seara.

Codrutza imi pare rau de copii tai bolnaviori si de tine ca inca mai esti la recuperat nopti insa sa nu stiu cat te va linisti insa nici eu nu ma pun cu cornu`-n perna si pana dimineata dorm dusa.
Thea ma solicita (cu tzitzi) din trei in trei ore - e mai haple decat Hanna si ii trebuie mai des- apoi Hanna mai viseaza una alta sau se descopera si o ia frigu`si atunci o striga pe mami, iar de cateva nopti cum Thea e racita ( i-a adus-o Hanna de la gradi) ma scol si eu de pe putin 7-8 ori in noapte.
La mine e totusi bine ca nu ma trezesc fetele in plans ci ori se scafaie sau cum am zis Hanna ma cheama dar totul ele o fac in somn.Si acu m-am dus la Thea sa-i dau tzitzilon si cu ochii inchisi cauta de zori si se fornaia si cand am pus mana pe ea s-o iau sus din patutz a inceput sa zambeasca si sa se "gudure"ca si un catzelusi.Logo cu ochii inchisi.(íoi ca-mi vine s-o pap nu alta!)
nopti usoare si....sa vezi tu cu cata melancolie ne vom aminti de noptile astea

Andreea noi am scapat de pampers (scutec) atat noaptea cat si ziua ba mai mult nu ne mai accepta langa ea nici cand isi face nevoile peste zi.Striga in gura mare ca ea face kk dar "silulu" (singura) (nem /nu Papi, nu mami), n-am mai avut nici incidente mai ales ca ea noaptea nu bea nika, deci de la ultimul pipilon pana dimineata....n-avem surprize.

Ela-gravidutza noastra draga, ai citit cum ne vaitam noi astea cu "planul implinit"? Asa ca....gusta fiecare clipa a gravidantzei tale.Eu una ma uit cu maaaaaaaareee jind la gravidutzele de pe strada.Chiar zilele astea am intalnit o cunostinta mai veche,care s-a gravidit intre timp si taaaaaaaaaareeeeeeeeeee mi-a mai placut sa vad o gravidutza de aproape.
E frumos, adica eu cred ca asta e cea mai mare implinire a noastra.

Fetiliiiiiiiii ce faceti maine de ziua noastra?!Eu ma duc la "8 Martie" cu o gasca de romancutze ca nemtzalutzele nu prea stiu ele ce e aia "sarbatoarea femeilor".Abia astept mai ales ca o sa ma intalnesc cu parte din foste colege de la cursul de limba, foste colege de la firma unde mi-am facut practica pe timpul scoli,si foste colege de scoala (de aici ca cica m-am dat o tzara si pe acilea prin bancile "scolaricesti")Am reusit anul aasta sa ne strangem toate c pana acu trebuia sa ma tot impart.Fugeam de la o gasca la alta ca sa impac tot poporul si pe "mini".
Abia astept!
Voi pe unde va faceti veacul??

Hai ca iar m-am intins ca o zi de post.

va pupez si.......sa nu beti mult mainec-apoi vineri "doale capu`"

paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

La multi ani, doamna frumoase!
Sa fiti iubite

La multi ani, Rayu, prietena draga!
O viata cat mai frumoasa si mai senina. Iti duc dorul

La multi ani, Claudiu!



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La multi ani Rayuela !!! La multi ani tuturor puiutilor, si celor care-si serbeaza ziua astazi, si celor care si-au serbat-o zilele trecute, cand n-am avut eu chef sa postez !


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

La multi ani mamicilor!!

va invitam aici:

momente de iubire


Alinuk si bb Teo 10/01/2007
poveste de bb
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
................................................
Nimic nu-i intamplator!
........................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Nici voua nu v-am spus?? Noi azi facem 4 ani de cand ne-am luat Dau de baut


Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

La multi ani, mamici dragi! Sper ca azi ati avut o zi minunata cu multe flori si cadouri.

Clau, sa fiti fericiti impreuna inca o mie de ani de acum incolo!!!

Lavi, numai eu si Lara vom avea o vacanta atat de lunga in vara. Sotul meu va veni dupa noi doar pentru cateva saptamani, cat mergem la Londra si in Croatia.
O sa caut cateva poze cu iepurasul Larei de anul trecut si le postez aici. Si sa stii ca e foarte simplu de facut.



Daniela

Iubirea mea - LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Neata fetelor!
Ce zi plina am avut ieri si ce noapteeee de cosmar Ieri ne-am petrecut bine, in stilul nostru, adica totul spontan. Am ajuns acasa si ma suna Clau sa ma imbrac in blugi, blugi , blugi si adidasi si sa o tai spre el, ca el nu mai vine pana acasa. Ok, imi caut blugii blugii si adidasii si o tai. Clau initial imi zisese ca mergem la restaurant si ma tot gandeam io la ce restaurant mergem imbracati asa sport. No ajung la el si surpriza, n-avea nimic pregatit, cica "mergem asa haihui si gasim ceva pana la urma? Zic hai la Pizza Drive.(aici ne place tare mult sa mergem, au pizza buna rau) Bun, cand ajungem acolo era tot ocupat... la 6 deja era plin. Ok, asta e, dar ce facem, unde mergem? ii vine la Clau geniala idee sa mergem la cofetarie sa mancam praji, dar nu cu taxi ci pe jos. Ne-am luat hai frumos de mana si ne-am dus pana la cofetarie, am papat praji si inghe si ne-am reintors la pizza. Acolo aceleeasi fete la mese Asa ca ne-am hotarat sa mergem acasa si sa ne comandam, dar in drum spre casa mi-am amintit ca pe mal s-a deschis Ornella (un restaurant mic dar dragut). Am avut noroc, la Ornella am gasit 2 locuri. Am mancat pizza si am beut bere, foarte frumos totul pana cand ne suna sor'mea, care era la mama, ca Raul are temperatura, sa nu ma sperii, dar nu stiu ce sa-i mai dea ca de la Nurofen nu scade. Am fost siguri ca nu are doar cat mi-a zis sor'ea - 37.5, asa ca i-am rugat sa ne puna pizza la pachet si am plecat in Vlaicu.
Raul era cu coprese la cap si picioare si cand i-am luat temperatura m-am cam speriat. Atunci, dupa mai bine de o ora de cand i-a dat mami Nurofen, avea 38.5 I-am dat jumate de fiola de Algocalmin si in jumatate de ora a scazut. Eu am ramas in Vlaicu si pe Clau l-am trimis acasa. Toata noaptea nu stiu daca am dormit 3 ore S-a tot trezit ca intre timp i s-a infundat si nasu, si mi-a mai facut temperatura. N-am vrut sa vin la servici dar mi-a zis mami ca daca e ceva ma suna. Oricum merge cu el la pediatra.
Io nu mai stiu ce sa ma fac cu el, cu tot bronhovaxonu tot bolnavior e. Nici intr-o iarna n-a fost ca acum Tare mi-e ca are polipi si din cauza asta tot raceste. Vreau neaparat, ca dupa ce terminam tratamentul care o sa-l primim azi, sa merg cu el la un control ORL.
Cam asa ne-am petrecut ieri, una alba una neagra, dar asta e, important e sa se faca bine copilasu.



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna fetelor.
Clau, imi pare tare rau de ala mic. Sanatate multa.Al meu nu a racit absolut de loc in iarna asta. (Doamne ajuta). Dar eu zic ca a ajutat la noi si faptul ca ne-am izolat dormitorul si acum e tare cald si aer mai uscat. Acum incercam noi sa punem apa pe calorifer sa se mai umezeasca aerul. Pana acum aveam si ceva mucegai si ff frig, iar daca era mai frig afara, nici nu puteai sa dormi acolo. Alex are si el polipi, dar de cand e bine in casa, nu mai doarme cu gurita deschisa. Eu mai astept cu operatia, nu ma mai grabesc, ca eram si eu pe punctul de a o face.
Si in acelasi timp: LA MULTI ANI pt ieri.
Eu am petrecut cu fostele colege la o pizza.
Restul fetelor? Va reveniti dupa petreceri?

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

Serus fetele!

doare astazi tare capu`la voi?! La mine nu prea dore ca am fost cu masina (ce bine era cand nu ma lasau astia sa conduc, mai bea si Lavi una alta)
Nu stiu cum fu la voi (precis super) da`si la noi a fost frumos taaaaaareeeeeee.
Au ales fetele si un local super (unul de genul in care-ti pui intr-un castronas ce ingrendiente vrei tu incepand de la legume si carne, si apoi le duci la bucatarul care e in mijlocul localului si-ti gateste pe loc ce ai ales)

Ne-am distrat super si chiar si numai simplu fapt ca am iesit a fost perfect.Cam asteafuseram

tu dragelor scuze ca n-am prea facut felicitarile de rigoare celor care si-au sarbatorit zilele de nastere acu la inceput de martie, o fac acu , din suflet va doresc toate bune si sanatate.

Claudelu si tie casnicie fericita si numai bucurii.
Sa-ti traiasca puiutzul si sa se faca sanatos. Ziceai ceva de febra la Raul.Cred ca am mai spus.o si chiar daca ma repet hai sa va zic cum "trateaza" astia febra aici. (si sincer nu ma mai impacientez)

Deci: aici la o temperatura intre 36- 38 se spune ca e o temperatura(nu febra) normala a corpului LA COPII
De la 38,1-38,9 e usoara febra unde esti sfatuita sa incerci sa o controlez (masurand si fiind atenta daca mai creste - nu tu pastile sau alte cele)
De la 39 la 39,8 este febra unde tre sa -l intrebi pe doctor
De la 39,9 la 41 e febra ridicata - tre sa meri la doctor
De la 41-42 este critic - chemi salvarea sau doctorul urgent

cica 38 °C pot avea copii si daca au alergat prea mult sau au mancat ceva fierbinte sau daca e prea cald in casa etc.
Temperatura/febra lor se masoara toal altfel decat la noi adultii.

M-am dus si eu cu Hanna la doctor repede cand a avut 39 febra si m-a linistit ff repede si nu am intervenit decat cu supozitor de paracetamol si impachetari la picioruse (de care sunt ff incantata si da randament de 80%)Daca va -`ntere chestia cu impachetarile spune-ti si va dau detalii (nu de alta insa sa nu stresez acu)

Codrutza sa-ti traiasca fecioaru`S-a facut maaaaaaaareeeeeeeee. Are deja 3 ani , iti vine sa crezi?!
Sa fie sanatos si o viata usoara si implinita ii doresc.
Mii de si de la noi. (cum va chefuiti??) Detalii sa avem de unde ne inspira.

Nedda pe cand plecarea voastra??? Mai prin vara, asa-i?!
si asteptam pozutzele cu iepurasii

Va las c tre sa fac ceva de papica pe cnd vine Hanna de la gradi.

Un week-end fain, daca nu mai intru si....pe curaaaaannnnnnnnd.

Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Lavi, temperatura aia era la o ora de la Nurofen, deci sigur a fost mult mai mult. Azi noapte mi-a facut 40.3 si asta in conditiile in care preventiv (atunci cand l-am simtit rece la maine, asta e primu semn de febra la noi) i-am dat Nurofen.
Crede-ma ca nici pe mine nu ma sperie temperatura/ febra, zi cum vrei, singurul lucru care ma depaseste e faptu ca desi imunizat la maxim el tot bolnav e

EDIT: la unii nici impachetarile nu fac mare lucru. Aseara sor'mea l-a impachetat la manute si picioruse si tot acolo am fost



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput