Mamici de iulie-august 2007 (23)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chriszta spune:

Salut Burticute
Sunteti atat de harnice... De cand nu am mai intrat pe net ati schimbat pagini si chiar capitole.
Am fost in Bucuresti si pt cele interesate in UNIREA CENTER - Aripa Calarasi este o reprezentanta a magazinului de gravide care este si in Brasov si care are haine misto de tot.
Am 17-18 saptamani si BB al meu misca ca nebunu'. Deja se simte la mana ca si sotul l-a simtit duminica noapte. Deja impinge burta destul de tare. Vad ca la voi nu sunt asa de activi dar banuiesc ca nu e nicio problema ca misca de mai devreme...
Nu am cuvinte sa va descriu... abia astept sa scrieti si voi ca incercati aceste sentimente...
Cat despre lucrusoarele de BB eu nu cred in superstitii, dar le voi cumpara dupa morfofetala din 12 martie ca atunci vom afla si sexul (sper) la Herghelegiu.
Nikole - inotul si balaceala sunt primele pe lista de recomandari in sarcina, mergi si relaxeaza-te la bazin ca ai voie...
Va pup si va doresc broscute in burtici... e absolut minunat!!!

Pupici pe burtici.
Cristina 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Claudia, casa de piatra!!! Of, ce sefi nenorociti ... Despre riscuri, mie mi-a iesit 1:50 si 1:65, si momentan m-am decis sa nu fac amnio. Pe net scrie ca 80% din rezultate sint fals pozitive. Repeta TT, macar analizele care ti-au iesit in afara intervalului.
Cristina, multumesc pentru stirea cu magazinul, o sa merg si eu.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chriszta spune:

Claudia casa de piatra si BB sanatos!
Nu ceda in fata unor jigodii, ca nu merita. Incearca sa faci cumva sa-i dai in gat... daca se poate.
Cat despre TT nu este un test diagnostic. In urma lui nu se poate spune daca va fi sau nu asa. In lumea medicala moderna, din cauza ratei mari de incorectitudine nu se mai considera test diagnostic, si nici nu mai este recomandat. Eu zic ca nu trebuie sa iti faci griji pt ca totul va fi bine. TT este tare nenorocit ca provoaca un stres f mare pt mama si BB. s-a intamplat de multe ori ca mamici cu sanse f mici sa aiba Bb cu sindrom Down. Eu cred ca nu este relevant.
Nici nu l-am facut de altfel.
Capul sus si mergi inainte.
Apropo ca esti reporter... Ceva nasol din viata sefilor tai n-ar trebui adus in atentie...????
Pupici si sanatate
Cristina 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Claudia casa de piatra!

Aici cand am facut nucalul mi-au zis ca sa fac TT numai daca am valori pozitive la nucal altfel sa-l evit caci da f des valori false. Adica ei recomanda translucenta nucala si numai daca ai valori pozitive acolo TT.

Eu zic sa nu te stresezi.

Referitor la serviciu eu as face un reportaj si incerca sa-l vand la alta televiziune. Incearca asa! In plus ameninta-i ca le aduci de la camera de munca inspectie. Mai poti afla ceva in neregula legat de ei si sa le platesti cu aceeasi moneda. Dar sefii astia ai tai nu au si ei sefi la randul lor? Ca poate vorbeti cu sefii lor.


Luna 16 sapt +Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chriszta spune:

Luna in ce consta translucenta nucala si la ce varsta se face?
Mersi.

Crsitina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Claudia, casa de piatra! Sarcina usoara si va bucurati de bebe! Parerea mea e sa nu va ingrijorati foarte tarepentru rezultatele de la TT. Din cate stiu, apar extrem de des rezultate fals pozitive si deci o gramada de griji inutile. De aceea noi am refuzat sa facem TT. Daca nu intrati in categoria de risc (mame peste 35 de ani, antecendente de Down in familie) aveti si mai putine motive sa va umbriti bucuria! Trebuie sa ai incredere in bebe si in DD si totul va fi bine.

Cat despre sefii tai, sunt muta de uimire! Si furioasa la culme! Chiar le-a disparut si ultimul dram de decenta???? Cred ca mai sugerase cineva mai demult lucrul asta intr-o discutie asemanatoare - chiar n-ai putea sa inregistrezi o conversatie cu ei? Banuiesc ca nu vor sa se afle de ce magarii sunt in stare!

Daca asta inseamna ceva, noi iti suntem toate alaturi!

Lia S18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia75 spune:

Anya, Alina, ar fi frumos sa pot face un reportaj...Dar fiecare material publicat intr-un ziar sau care apare pe sticla trebuie sa aiba si acordul sefilor...In fine, mi-e atat de sila de ei...Cat nu eram insarcinata, se aratau foarte multumiti de mine. Cum le-am spus ca sunt insarcinata, cum si-au schimbat parerea. Nu pot sa cred cum isi pot schimba unii oameni atitudinea de la o zi la alta. Practic, asa s-a intamplat. Pana sa le dau vestea, aveau numai vorbe de bine despre mine. Imediat dupa ce le-am dat vestea, au inceput atacurile asupra mea. In fine, nu ar trebui sa-mi bat prea tare capul cu asta. Deocamdata o sa stau in medical si o sa-mi vad de mine si baietel. Acum, mai tare decat problemele de la servici ma chinuie rezultatele TT. De cateva ore stau pe net sa vad care este treaba cu trisomia 21. Am aflat ca sunt sanse mare ca rezultatul amniocentezei sa fie negativ. Si doctorul mi-a spus ca sunt cazuri in care riscul pentru sindromul Down era mult mai mare decat la mine, iar la amniocenteza rezultatul a fost bun. Insa nu aveam nevoie sa stau in stresul asta cumplit. Si sotul meu este devastat, cred ca mai tare de cat mine. Asadar nu am un umar tare pe care sa ma sprijin...
Parca era cineva pe aici care a facut amniocenteza. Cum este testul asta?
Multumesc mult pentru urarile de bine.

Claudia75 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Chriszta

Luna in ce consta translucenta nucala si la ce varsta se face?
Mersi.

Crsitina 16+



Cristina translucenta nucala e un test echo in care se masoara pliul nucal, lichidul situat undeva la ceafa copilului (pentru termeni tehnici poate te ajuta Anya sau Alina mai mult) si se cauta prezenta osului nazal (la copiii cu SD acesta nu se dezvolta) numara degetele de la maini si picioare (cel putin la mine asa a facut) si rezultatul (masuratorile) se coreleaza cu test de sange (aici ca in Romania am inteles ca e doar echo), cu varsta mamei si cam atat.

Din pacate se face doar intre 12 si 14 sapt.


Luna 16 sapt +Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Claudia, casa de piatra! Si eu aveam idei neortodoxe in legatura cu sefii tai dar mi-au luat-o fetele inainte. Ma gandeam sa-i provoci la o noua discutie, sa-i inregistrezi si sa te duci cu caseta la alte televiziuni si la Inspectoratul de Munca.

Chriszta, foarte bine ca e atat de activ bebele tau, si al meu e la fel, il simt zilnic din sapt. 15. Acum nu sta locului nici macar o ora, aseara se asezase probabil in fundulet ca se tuguiase burta rau de tot intr-o parte si era tare acolo, parca i se simtea capsorul. Acum, mai nou, imi da suturi in fund!!! N-am idee cum a ajuns acolo, dar asta e. Oricum, in fiecare zi parca e mai puternic.

La ce etaj spui ca este magazinul acela in Unirea? Eventual cum se numeste?

Carla, 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Buna gravidutelor
desi nu prea scriu, eu va citesc mereu si abia tin pasul cu voi.
daca tot a venit vorba mai devreme despre medicii la care mergem, ce-ar fi sa ne spunem cateva pareri despre ginecologii nostrii!
Eu merg la Dr. Constantinescu la Municipal si sunt tare debusolata. Am aflat si cazuri nasoale dar si alte cazuri bune. Nu stiu ce sa fac. ma tot gandesc sa vad si alti doctori, ca nu am nici un termen de comparatie, dar daca nimeresc mai rau. vroiam sa incerc la tutunaru, dar dupa cum am mai citit ce au scris fetele pe aici ca nu se arata disponibil, ....
Voi la ce doctori sunteti? Aveti totala increderea in ei?
Ana

15+

Mergi la inceput