Sfaturi pentru tinerii casatoriti

Sfaturi pentru tinerii casatoriti | Autor: florentza

Link direct la acest mesaj

Sfatul meu :cimentul viu al casniciei este dragostea,si deci,aveti grija ca aceasta dragoste mare de la inceputul casniciei sa o mentineti,sa nu patrunda monotonia in casa voastra.Aveti incredere in partenerul vostru ,dar nu incredere oarba ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Trainicia unei casatorii consta, dincolo de dragoste, in intelegere si respect reciproc! Sa nu uitati niciodata ca sunteti oameni in primul rand si ca a gresi e omeneste!


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

sa nu uite ca prima data au fost ei doi, singuri, si dragostea lor.
Asta e baza pe care au construit restul: relatiile sociale, realizarile comune, planurile, caminul unde sa-si creasca puii.

O familie in care ei doi inceteaza sa mai fie un cuplu este ca o casa fara fundatie: o mare minciuna subreda, care se poate prabusi oricind.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

..si bbii sa apara dupa vreo doi ani daca nu se cunosc prea bine!
zic si io din experienta mea!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

sa existe resprect de la bun inceput intre cei doi (si sa se mentina) , sa fie o buna comunicare intre sotzi, iar dragostea sa fie mentinuta "aprinsa" si dupa cativa ani de casnicie!
deci secretul e: intelegere, respect, comunicare si multa multa iubireeeee!!!!


O sotzie fericita!!!

http://tt.lilypie.com/GgBEp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

1.Respect
2.Prietenie
3.Incredere RECIPROCA
4.Dragoste
5.Pasiune
Apoi...este timp destul si pt altele

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ptr subiect.
La capitolul "sfaturi" sunt cel mai cel, mai greu cu "practica".
Ce sa spun vis-a-vis de subiect...ar fi multe de spus, dar cred (si viata mi-a demonstart) ca cel si cel mai importanta este prezenta Lui Dumnezeu.
Este nevoie de 3 persoane ptr a alcatui o casatorie care sa fie deplina: un sot, o sotie si Dumnezeu. "Daca nu zideste Domnul o casa, degeaba lucreaza cei ce o zidesc" (Psalmul 127:1). Daca ar fi sa alegem doua lucruri care pot face o casnicie fericita, acestea ar fi dragostea si intelepciunea, si ele vin numai de la Dumnezeu.
Realmente nu cunosc nimic despre cladirea caselor si as fi un nebun sa apuc sa construiesc o casa fara sa am alaturi de mine un arhitect care sa faca planul fiecarui detaliu. Nu stiu prea mult nici despre zidirea casniciilor, dar totusi doresc sa cladesc una. As fi un nebun si mai mare daca nu I-as da voie Creatorului casatoriei sa fie Arhitectul.
Apoi:
intelegere
cunostere
acomodare
iertare
comunicare( clarificare, ascultarea partenerului, sinceritate)
acceptare
apreciere/admiratie
rezolvarea problemelor
incurajare
implinire sexuala
daruire.
SUCCES!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Traiti-va tineretea din plin. Nu ratati nici o zi fara sa va bucurati de ea. Mergeti pe unde va poarta gandul si... banii. Distrati-va, distrati-va si iar va distrati. Nu ezitati nici macar o clipa sa nu faceti nebunii daca asta va trece prin cap. Just do it!

Mai incolo veti intelege de ce am spus asta, de ce ati facut-o sau... de ce nu ati facut-o. Nu va pierdeti tineretea, traiti-o din pliiiiin.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Sfatul meu:
daca la inceput e atractia fizica, comunicarea, prietenia, respectul reciproc, iubirea, implinirea sexuala,placerea de a petrece timpul impreuna,iertarea, compromisul,sustinerea reciproca, egalitatea intre cei doi,cred ca si dupa acestea si multe altele trebuie sa se pastreze, nu cred ca este doar un singur lucru. Daca pentru formarea unui cuplu, au fost nevoie de toate acestea si pentru pastrarea lui, e nevoie tot de atatea, poate inca in plus, care vin o data cu maturizarea cuplului respectiv.
Si evident,nu in ultimul rand de binecuvantarea lui D-zeu.

Carla


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Am si eu ...
Oricat de suparati ati fi, nu aruncati cuvinte grele. Supararea trece, dar cuvintele raman in suflet si rod ...
Nu vorbiti de rau rudele celuilalt orice v-ar face... sangele apa nu se face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Pe langa tot ce s-a amintit, UMOR, VESELIE, RASETE cat cuprinde

Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori

Mergi la inceput