Sfaturi pentru tinerii casatoriti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

O oglinda mare sa se uite cat mai des in ea, sa nu devina din tineri casatoriti - batrani casatoriti, adica fara chef de viata, tristi, palizi, plictisiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Iubiti-va muuuult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

sa nu mergeti seara in pat la culcare certati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Nu stati in casa cu socrii !
Noi la inceput nici pat nu aveam, doar peretii, si nu era nimeni sa ne dea sugestii ce si trebuie cumparat...ce frumos era...acum e mai frumos ca avem 2 copii minunati la care ne uitam mereu si ne intrebam de unde sunt asa frumosi si destepti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

NU va vorbiti de rau parintii - socrilor ,in ideea de a va pune bine cu acestia ; mai ales daca stiti ca nu prea se au bine (socrii intre ei); mai bine taceti (cand va acuza parintii)sau luati-le apararea usor ,astfel incat sa nu le dati dreptate socrilor dar nici sa va acuzati proprii parinti ...nu e frumos...Si daca sotul sau socrii nu tin legatura cu parintii vostrii (din motive mai mult sau mai putin intemeiate),voi sa nu va neglijati parintii in ideea de a va apara familia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Ptr subiect.
La capitolul "sfaturi" sunt cel mai cel, mai greu cu "practica".
Ce sa spun vis-a-vis de subiect...ar fi multe de spus, dar cred (si viata mi-a demonstart) ca cel si cel mai importanta este prezenta Lui Dumnezeu.
Este nevoie de 3 persoane ptr a alcatui o casatorie care sa fie deplina: un sot, o sotie si Dumnezeu. "Daca nu zideste Domnul o casa, degeaba lucreaza cei ce o zidesc" (Psalmul 127:1). Daca ar fi sa alegem doua lucruri care pot face o casnicie fericita, acestea ar fi dragostea si intelepciunea, si ele vin numai de la Dumnezeu.
Realmente nu cunosc nimic despre cladirea caselor si as fi un nebun sa apuc sa construiesc o casa fara sa am alaturi de mine un arhitect care sa faca planul fiecarui detaliu. Nu stiu prea mult nici despre zidirea casniciilor, dar totusi doresc sa cladesc una. As fi un nebun si mai mare daca nu I-as da voie Creatorului casatoriei sa fie Arhitectul.
Apoi:
intelegere
cunostere
acomodare
iertare
comunicare( clarificare, ascultarea partenerului, sinceritate)
acceptare
apreciere/admiratie
rezolvarea problemelor
incurajare
implinire sexuala
daruire.
SUCCES!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...




Un mare adevar, foarte frumos asternut in cuvinte...

vacanta Filipine
vavanta Brasil
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mie mi-ar fi greu sa fiu iar "tanar casatorit". Atunci cand am fost, nu am stiut sa gestionez problemele, probabil multe dintre ele inerente, si asta a dus, chiar daca intr-un timp mai lung, la esec.
Toate sfaturile pe care le-ati dat pana acum sunt valabile si foarte importante. Problema este ca, tineri fiind, nu avem toti mintea de a le pune in aplicare.
Dupa mine, cel mai important lucru, cu care incerc acum sa-mi fac viata frumoasa, este toleranta.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput