Hai Hui la Roma

Hai Hui la Roma | Autor: linasobolina

Link direct la acest mesaj

Dragelor vrem sa mergem cateva zile la Roma
Lasand la o parte "pietrele" si basilicele, Vaticanul si celelalte.
Aveti recomandari de locatii unde se mananca bine, pe specific sau cluburi, ca merg cu junioara-care nu mai e junioara sau ce credeti ca ar fi de vizitat nu neaparat ca turist, ca am mai fost cu "ghid si masa asigurata" asa locuri deosebite sau MAGAZINE sau ce v-ar place voua sa vedeti, plimbati , mancati, cumparati!
??????????????????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Lina, intre Via del Corso si Scarile Spaniole sunt o multime de strazi laterala pline cu magazine: Versace, D&G, Celine, Chanel s.a. asemenea, dar alte magazine pt buzunare modice. Tot aproape de Scarile Spaniole este un bistro intim, unde poti gusta din bucatele italiene si unde au un tiramisu de te lingi pe degete. De altfel, poti avea incredere in micile restaurante, un de servirea este ireprosabila. ATENTIE: italienii nu vorbesc limbi straine. Stiu doare strictul necesar, putina engleza, putina franceza ...
Poti face diferite city-tours cu 1€ si poti cobora pe parcurs si apoi din nou urca intr-un altul, mai tarziu, pt a-ti continua turul.
La fiecare colt de strada te intampina izul de antichitate si de imperiu apus. Pacat, insa ca noii romani nu sunt asa de salubri ca inaintasii lor. Roma e un oras murdar.
Sa nu uiti piata Trevi (langa fantana cu acelasi nume), unde se aduna artisti ambulanti, ca pe Montmartre. Vei auzi vorbindu-se romaneste la tot pasul.
In galeria de magazine vis-a-vis de Gara Termini, se afla un centru de turism romanesc. Daca ai nelamuriri te poti adresa lor.
Calatorie placuta si te rog sa ne spui care au fost impresiile tale.
Salutari,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

M -ar interesa daca poti face si mici excursii in vecinatatile Romei. Noi vom sta 7 zile si am avea timp de Napoli, dar nu stiu daca se poate cu ceva autocar de acolo.
si mai am o nedumerire, acum cam cu ce sa ma imbrac, cum e vremea, umeda, de canadiene sau lejer?
La magazine s-a cam terminat cu reducerile, dar daca mai stii magazine interesante, ziiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Nu stiu care sunt posibilitatile pt Napoli, dar se pot rezerva excursii cu autocarul de la gara Termini, in statiile de autobuz. Exista puncte de informare langa chioscurile de ziare. Noi am fost intr-o excursie de o zi (plecare la 07.00, retour la 21.00) la Capri, 250€/persoana. Piparat, dar nu ne pare rau.
Pt shopping iti recomand Via del Corso toata, nu-mi amintesc magazine anume.
Noi am fost la sfarsitul lunii decembrie (2006) si erau 18°C, iar pe bulevarde cresc mandarini, plini de roade si nu-i culege nimeni... In general este un climat bland, uscat, continental.
I-ati o geaca, ceva, in nici un caz de blana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

A propos de excursia la Capri, nu se merita sa dai 250 euro de pers, poti lua trenul care e 30-50 euro dus intors (depinde ce tren e) pana la Napoli, iar de acolo vaporasul e 28 euro/pers dus intors spre Capri.

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Chiar o taiasem de pe lista cu mari pareri de rau! multumesc de varianta!
Mai am o intrebare: o seara "fabricat", pentru turisti, cu muzuca specifica, ...se poate? Stie cineva cum?
Ca atunci cand esti cu grup, are grija ghidul, dar singuri....
Si ceva plimbari cu vaporasul, am citit pe un forum, nu mai stiu care, povestiti, ati fost????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Poti face plimbari pe Tibru, cu vaporasul, dar nu te astepta la cine stie ce. Pret cca 7 euro. Te plimba putin amonte si apoi aval. rezrvarea se face in apropiere de cetatea d'Angeli. Mie personal nu mi-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

vom merge si noi la roma pentru 6 zile dar in august.as ruga si eu fetele din Italia si nu numai sa mai vina cu sugestii. am notat tot ce s-a sugerat pina acum !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

august : fff cald si ffff umed, la prinz te va lesina caldura si fierbinteala pietrelor /asfaltului. Deci atentie la imbracaminte,incaltaminte, sapca/palarie de soare si sticla cu apa sa nu iti lipseasca in rucsacel si chiar crema de soare ca te va arde soarele pe miini, fata, umeri. In rest au mai fost discutii despre Roma, da o cautare si le vei gasi. Daca dupa ce le citesti mai ai intrebari nu ezita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

lina,
o singura recomandare am:in Trastevere am mancat o saltimbocca divina,insa nu ma retin exact numele restaurantului.Oricum caut ca poate mai am cartea de vizita.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Pe linga VATICAN,COLOSEO,PIAZZA DI SPAGNIA,FONTANA DI TREVI,mai merita sa vizitati si villa d"este care se afla la Tivoli,si tot aici veti gasi si magazine cu preturi avantajoase ptr toate buzunarele,mai sunt si cascadele de la TIVOLI,in alt loc placut va puteti duce si la VILLA BURGHESE,O RECOMANDARE STATI ATENTI,LA PORTOFELE,la fotocamere ptr ca in metrouri conationali nostri isi fac de lucru,si nu va asteptati sa ii rcunoasteti ptr ca sunt mai bine imbracati ca italieni,eu va spun ca lucrez in Roma si am de aface cu ei in fiecare zi,si nu va faceti griji ptr limba ptr ca oricum o sa dati de foarte multi romani pe aici.si va urez vacanta placuta

http://tt.lilypie.com/9K7kp1.png

Mergi la inceput