Mamici de iulie-august 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by Carmena

Buna!

Nastere normala dupa cezariana?! Eu una personal nu m-as risca din diverse motive(principalul evident, pericolul de ruptura). Si apoi, odata operata intr-un loc, nu vad sensul de a te mai taia si in alta parte. Cum s-ar zice, intreaga nu prea mai esti prin partile astea...Dar in fine, daca asa i s-a recomandat, e bine ca a putut alege. Anya, curiozitate pur feminina, avand in vedere ca tu esti cadru medical, de ce ai facut cezariana la Anya mica?! A fost printesica prea mare ca stiu ca spuneai la un moment dat ca a avut 3.8 kg? Binenteles, daca vrei sa-mi raspunzi, ca motivele acum fiecare si le stie pe ale lui...

Pupici si sa aveti o sambata frumoasa!
Carmen15+ si Stefi 3 ani



http://new.photos.yahoo.com/carmenion2003/albums/



nu e nici un secret. doar ca o sa sar cateva amanunte, ca sa nu le sperii pe fete.
eu am lucrat in maternitate un timp si am si prietene neonatoloage. am vazut cum ies copii si in urma nasterilor naturale (unele, nu generalizez, nici pe departe!) si in urma cezarienelor (ma refer aici la cezariene facute la termen, eventual la debut de travaliu si nu la cele facute "la rece", cu programare). am vazut si nasteri provocate cu consecinte ...greu de descris.
asa ca decizia mea a fost relativ usor de luat, caci am dorit in primul rand sa iasa ea bine (mai ales ca avea circulara dubla de cordon, pe care dr o vazuse la eco cu vreo luna inainte).
n-am avut probleme de nici un fel, m-am mobilizat repede, am avut lapte, copilul a iesit excelent...nu am nici un regret. am fost treaza in timpul operatiei, am vazut-o pe anya, i-am auzit primul tipat, la nici o ora dupa am avut-o la san...ce sa-mi doresc mai mult?
defapt cea mai mare "suferinta" a mea a fost cu sanii, pentru ca am facut initial niste rani oribile, dar in 5 zile au trecut.

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

fetele eu am venit numai sa semnez "condicutza" si sa va anunt ca o sa dau mai rar pe aici cateva zile asa ca sa nu ma dati la disparuti; trebuie sa ma mut cu casutza, cu masutza, cu catel... cu purcel... ma rog, stiti si voi cum e poate, iar timp de stat pe net nu prea mai am. Sunt sigura ca veti da zor la scris cate un capitol la 2 zile, asa incat stiu si la ce sa ma astept pentru viitoarea saptamana.


Deci sa stati fara grija ca eu voi fi o albinutza harnicutza si biz-biz ici' biz-biz colo INSA cu eforturi minime! va pupik si weekend fain la toate si la fetitele si baieteii din burtici. Felicitari tuturor celor care au facut cunostinta cu fetitele si cu baieteii din burtici... mi-a placut de voi Alina, Simo... Super numele pe care le-ati ales! Sa fie bebitzii sanatosi si jucausi! Lasati o fetita si pentru Luna1


moldovencelor care stati cu fundu'n zapada, nu mai radeti asa de noi! cred ca voi ati fost cuminti de v-a dat Doamne-Domane peisajele astea feerice cu stratul de nea! vorba aia "iarna-i grea, omatu'-i mare" se lipeste la fix pentru voi! as vrea si eu un pic pe la IASI. ; aveti grija de voi si de zapada aia curata! un sanius la voi acasa ar fi super! atentie, ghetute bune si fulare la nasucuri, ok?



pupici si floricele! ca tot e DRAGOBETELE azi.

karligutza, sapt.21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Lorina....lasa ca ii scoatem la plimbare impreuna

Simona 16+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Anya multumesc mult!- cate un pupic pentru fiecare fetita de la voi! Sunt absolut sigura ca orice mamica indiferent de modalitatea de a naste, e fericita daca copilutul e bine.
Personal ti-am cerut parerea pentru ca am intuit oarecum motivele si coincideau oarecum cu ale mele. Nici eu nu regret nici un moment faptul ca am ales sa fac cezariana, a fost decizia mea. Singura problema care recunosc ca m-a mai macinat de-a lungul timpului, a fost daca am fost documentata suficient(acum cred totusi ca am fost). Dupa nastere doctora m-a felicitat pentru intuitie si mi-a spus ca oricum nu as fi nascut normal(Stefi avea caputul flectat pe spate si nu s-ar fi angajat la nastere, din cauza ca nu mai avea loc in uter - uterul meu e foarte rigid - de fapt vreo 2 luni dupa nastere dormea cu caputul pe spate,ma speriam sa nu aiba ceva la coloana...). In fine inca o data iti multumesc mult pentru raspuns. Mai bine ca nu ai povestit pe larg despre intamplari reale, eu am stiut vreo cateva astfel de povesti inainte de a naste...

Poate pana in iulie-august ne mai povestesti despre alaptat, cum trebuie bb sa prinda sanul sa mai feresti din aparitia ranilor..Si eu am suferit in urma ranilor de la sani...

Pupici la burticutze,
Carmen 15+ si Stefi3 ani


http://new.photos.yahoo.com/carmenion2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare fetelor. de tare multa vreme nu am mai intrat sa scriu. de citit mai citesc cand apuc. acum mai am de recuperat ceva din capitolul trecut.
vreau sa ma treceti si pe mine cu o fetita, desi probabilitatea e de 75%. macar sa ma dau mare pana la urmatoarea eco.
am facut morfo la bucuresti si copilul e foarte bine. la tt inca nu am primit rezultatul. sper sa fie gata luni ca sa pot merge la ginecolog sa vad in ca stadiu ma aflu. am placenta prea mare.
nu am mai reusit sa scriu caci dupa ce vin de la serv vreau sa dorm, iar alex a facut gripa si toata saptamana a facut febra. de azi pare ca e mai bine. noaptea trecutra a fost prima cand nu a facut febra. eu vad ca am scapat, desi si sotul a trebuit doftorit. eu am luat preventiv mai mult osccilo.
mai citesc si mai revin. va pup.

15+ 21.07.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Dupa o serioasa absenta nemotivata am revenit, avand un oarecare grad de dependenta de DC. La inceput amabsentat fiindca am avut vreo 2 zile o urticarie ca la carte care m-a tinut ocupata. Dupa acest episod "scarpinicios" am facut eco pt. TT si am aflat ca vom avea un baietel. Am fost bucurosi cu toate ca in acest plan cincinal aveam programata o fetitza. Am facut TT care ne-a tinut cu sufletul la gura (mami de Anya nu m-am putut abtine!!!) si am aflat ca baiatul nostru are un risc f. f. scazut de alea,alea.
Ca sa incheiem perioada de stress am facut si eco morfo-fetala la dr. Herghelegiu. Bebelusul e super bine si am fost foarte incantati sa vedem ca la asa o varsta de mica se pot distinge detalii anatomice la care nici nu ne gandisem ( diferentierea parenchimului renal in corticala si medulara, prezenta nuclei talamici,plexuri coroide, colecist, pozitia vaselor mari ).Incantarea noastra a durat mai mult de 40 de minute timp in care am avut parte de o reprezentatie completa : facut cu mana, deglutitie, dans, aratat talpitele.
Surpriza noastra mare a fost ca e fetitza . Acum am un sentiment ciudat, ca si cum as fi avut gemeni-o fetitza si un baietel- si am pierdut baietzelul. Ma bucur mult ca e domnisoara dar imi vreau si flacaul inapoi!!!!
In finalul postarii doresc sa felicit noile viitoare mamici care ni s-au alaturat si pe cele care tocmai si-au atasat numelui carucioare roz sau bleu .


MEDA si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

meda felicitari!bine ca e sanatoasa si ca tu esti bine!
lorina am zis 15 iunie sa fim sigure ca stau in burta pana la capat! dar ai avut dreptate fetele din rac cred ca sunt ideale...copii sensibili linistiti,mamosi....sa vedem ce vor ele sa fie...
nma ai vazut la mine s-a confirmat fetitza.


alina 18+ cu bb Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by amameda

Dupa o serioasa absenta nemotivata am revenit, avand un oarecare grad de dependenta de DC. La inceput amabsentat fiindca am avut vreo 2 zile o urticarie ca la carte care m-a tinut ocupata. Dupa acest episod "scarpinicios" am facut eco pt. TT si am aflat ca vom avea un baietel. Am fost bucurosi cu toate ca in acest plan cincinal aveam programata o fetitza. Am facut TT care ne-a tinut cu sufletul la gura (mami de Anya nu m-am putut abtine!!!) si am aflat ca baiatul nostru are un risc f. f. scazut de alea,alea.
Ca sa incheiem perioada de stress am facut si eco morfo-fetala la dr. Herghelegiu. Bebelusul e super bine si am fost foarte incantati sa vedem ca la asa o varsta de mica se pot distinge detalii anatomice la care nici nu ne gandisem ( diferentierea parenchimului renal in corticala si medulara, prezenta nuclei talamici,plexuri coroide, colecist, pozitia vaselor mari ).Incantarea noastra a durat mai mult de 40 de minute timp in care am avut parte de o reprezentatie completa : facut cu mana, deglutitie, dans, aratat talpitele.
Surpriza noastra mare a fost ca e fetitza . Acum am un sentiment ciudat, ca si cum as fi avut gemeni-o fetitza si un baietel- si am pierdut baietzelul. Ma bucur mult ca e domnisoara dar imi vreau si flacaul inapoi!!!!
In finalul postarii doresc sa felicit noile viitoare mamici care ni s-au alaturat si pe cele care tocmai si-au atasat numelui carucioare roz sau bleu .


MEDA si 18+




nu pot sa cred!!! asa s-a intamplat si cu baietelul nostru care a devenit...fetita. cand am vazut ca si alina va avea fetita, ma asteptam ca si puiul tau sa fie tot...cu rochita , iar cand am citit initial ca e baietel...parca nu-mi venea sa cred. uite ca am avut niste presimtiri, de cand te uitai la pozele Anyei.
dupa toata polologhia asta, sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea!!!

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciaZ spune:

Felicitari celor care au aflat culoarea caruciorului !
In seara asta in timp ce ma pregateam sa fac dus am simtit o durere pe fata interioara a antebratului. Cand ma uit, o pata rosie (numai conturul) in forma de U lata de un aprox 1 cm si cu un cosult micut. M-a pus ....si l-am stors, dupa care am pus un plasture cu Betadina. Acum ma doare si ma jeneaza fara sa-l ating. Credeti ca ar tb sa incerc cu o frunza de muscata sae un leac prea babesc,...ca ma gandesc ca se infecteaza?>

13+
Viata e prea frumoasa ca sa pierdem macar o zi fara a ne bucura de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciaZ spune:

Fetelor... a aparut un nou subiect pe site. Florentina Roman la 27 sapt crede ca a pierdut dopul gelatinos din cauza tusei si nu stie ce sa faca. Eu am sfatuit-o sa ia legatura cu dr sau sa se dauca la cea mai apropiata maternitate, la camera de garda. Voi ce spuneti?


13+
Viata e prea frumoasa ca sa pierdem macar o zi fara a ne bucura de ea

Mergi la inceput